John Boyne: Chlapec na vrchole hory

Írskeho autora Johna Boyna som spoznala prostredníctvom knihy pre deti Úžasná cesta Barnabyho Brocketa okolo sveta. Príbeh o inakosti ma príjemne prekvapil a preto som s veľkým záujmom siahla aj po jeho ďalšej knihe Chlapec na vrchole hory. Je to jeden z troch Boynových príbehov, ktoré riešia druhú svetovú vojnu z pohľadu dieťaťa.

Chlapec na vrchole hory môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

“Je naozaj také ľahké skaziť nevinného?” Hoci táto otázka odznie takmer v závere knihy z úst jednej z postáv, je akýmsi leitmotívom celého príbehu. Všeobecne platná a navyše otvorená otázka ponúka dostatočne veľký priestor na zamyslenie.

Šesťročný Pierrot – z otcovej strany Nemec, z matkinej Francúz – sa narodil a vyrastá krajine galského kohúta. Po smrti rodičov sa dostáva do sirotinca. Po veľmi krátkom čase sa však prihlási jeho vlastná teta, ktorá sa o smrti brata a švagrinej dozvedá z listu pani Bronsteinovej – matky Pierrotovho najlepšie priateľa Anšela. Beatrix pracuje ako gazdiná v Berghofe, kam vďaka láskavému povoleniu prísneho pána privedie svojho synovca. Pierrotovi sa život na vrchole hory spočiatku nepozdáva. Chýba mu hluchonemý židovský priateľ, pes aj láskavá mama. Cíti sa osamelo a navyše musí bojovať s množstvom zákazov, príkazov a obmedzení, aby neohrozil seba a tetu. Pán sa Berhofe neobjavuje často, až kým jedno osudné stretnutie v knižnici neurčí ďalší vývoj malého nevinného chlapca.

John Boyne hlavnú časť príbehu vsadil do rokov 1936 až 1945 a použil v ňom niekoľko udalostí, ktoré sa na Berghofe v tomto období skutočne odohrali, a ktorých očitým svedkom boli všetci románoví obyvatelia Hitlerovej obľúbenej usadlosti, vrátane malého Pierrota. Fiktívne postavy sa stretávajú zoči-voči s reálnymi historickými postavami. Román tak pôsobí veľmi autenticky a jeho hlavná myšlienka je o to silnejšia.

Čitateľ nachádza v príbehu mnoho momentov, ktoré významným spôsobom ovlyvňujú chlapcovo vnímanie sveta a predurčujú jeho budúce konanie. Mohlo by sa zdať, že protikladné skúsenosti, ktoré Pierrot na svojej životnej púti získava, mu dávajú na výber, akú cestu si zvolí. Osud chlapca aj jeho blízkych a priateľov však spečatí miesto, kam príde vo veku sedem rokov a žije tam v čase, keď sa v najväčšej miere formuje jeho osobnosť. Morálna skazenosť a zrada sú tak prirodzeným vyústením negatívnych zážitkov a očitých svedectiev, strachu a vymývania mozgu a v nedostatku možností získať opačný pohľad na vojnu.

Charakteristickým znakom tejto knihy, podobne ako to bolo v diele Úžasná cesta Barnabyho Brocketa okolo sveta, je veľmi silný príbeh podaný jednoduchým a zrozumiteľným štýlom, blízkym detskému čitateľovi, ktorému je predovšetkým určený. Je však dôležité, aby si knihu prečítali aj rodičia. Vzhľadom na vážnosť témy si tento príbeh totiž pýta následnú diskusiu.

Chlapec na vrchole hory je jednou z troch kníh, ktoré ponúkajú pohľad na vojnu očami dieťaťa. Aj ďalšie dve vyšli nedávno v slovenskom preklade a v kníhkupectvách ich nájdete pod názvami Chlapec v pásikavom pyžame a Zostať, kde si a potom odiď. Všetky vydalo Vydavateľstvo Slovart a dajú sa zohnať za veľmi prijateľné ceny.

Chlapec na vrchole hory môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Chlapec na vrchole hory

9.6

Cieľ / Zámer knihy

10.0/10

Aktuálnosť vybranej témy

10.0/10

Udržanie čitateľovej pozornosti

10.0/10

Vhodnosť na recitačné súťaže

8.0/10

Výchovný charakter

10.0/10

Pozitíva

  • aktuálnosť hlavnej myšlienky aj samotnej témy
  • výchovno-vzdelávacia funkcia
  • silný príbeh podaný detskému čitateľovi jasne a zrozumiteľne

Negatíva

  • žiadne

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.