Jozef Karika: Strach

Ste fanúšikmi poriadneho napätia a radi sa bojíte? Potom je kniha od Jozefa Kariku Strach pre vás ideálnou voľbou. Mysteriózny triler plný hrôzy vám prenikne do špiku kostí a nedá vám spať.

Strach – Jozef Karika môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Beletriu pre dospelých od súčasných slovenských autorov som doteraz zo zásady nečítala. Neviem prečo, ale jednoducho som si vzala do hlavy, že slovenskí autori nedokážu písať rovnako dobre, napínavo a presvedčivo ako tí nórski, švédski, britskí či americkí. Áno, je to taký typický zadubený postoj Slováka: čo je doma, to sa neráta. Až Strach ma presvedčil, že niektoré zásady sú fakt hlúpe.

Jozef Karika, bývalý televízny redaktor, debutoval v roku 2005 knihou Zóny tieňa. Jeho meno som však začala vnímať až pred piatimi rokmi v súvislosti s románmi V tieni mafie I. a V tieni mafie II. Po nich nasledoval ďalší román Nepriateľ štátu. Mafiánska tématika ma však ako čitateľa nijako nelákala a tak som všetky tri odignorovala. Seriózne som začala poškuľovať až po románoch Na smrť I. a Na smrť II. a nebyť mojej hlúpej zásady, už dávno by som ich mala prečítané. Až jeho najnovší román Tma (Ikar 2015) a zvedavosť prelomili môj tvrdohlavý prístup k slovenskej tvorbe a ihneď som si túto knihu rezervovala v knižnici. Lenže poradovník na ňu je dlhý ako týždeň pred výplatou a tak som si zatiaľ musela vystačiť so Strachom. A bola to dobrá voľba.

Ružomberská prímestská štvrť Malé Tatry na úpätí hory Čebrať roky ukrýva strašné tajomstvo. Za mrazivých nocí tam v roku 1985 zmizli malé detí. Ich telá sa nikdy nenašli, z únosov nebol nikto obvinený.  Na toto mysteriózne miesto sa po rokoch vracia mladý muž, ktorý na sídlisku Malé Tatry strávil so svojimi priateľmi celé detstvo. Stretáva sa sa s nimi opäť v čase arktickej zimy a zdá sa, že ich strašné, dvadsaťsedem rokov potláčané tajomstvo, opäť ožíva. História sa opakuje. Peklo z detstva im dýcha na krk a privádza ich na pokraj šialenstva…

Čítala som už rôzne krimiromány, z ktorých mi miestami naskakovala husia koža. ale mysteriózny triler Srach ma naozaj vydesil. Ešte nikdy som sa tak nebála, ako práve pri čítaní Karikovho predposledného románu. Príbeh je podaný obdivuhodne presvedčivo. Rozum sa vám snaží povedať, že ide o číru fikciu, ale autor sa vám aj tak dostáva až pod kožu a dráždi všetky vaše zmysly. S hrdinami príbehu prežívate celú hrôzu, akoby ste vy sami boli súčasťou deja. Od strachu vám sťahuje žalúdok, panika sa šíri celým telom, zrýchlený tep a plytké dýchanie vás sprevádzajú každou stránkou až do úplného záveru. A ani tu vám autor nedovolí vydýchnuť od úľavy. Šokujúce prekvapenie na záver, posledné slová hlavného hrdinu sa vám vkradnú do snov a ešte niekoľko dní sa budete podozrievavo obzerať za seba. Kniha jednoducho prináša skutočný 3D zážitok.

Z čistým svedomím môžem povedať, že táto kniha od slovenského autora nápadom, štýlom a pútavosťou a presvedčivosťou príbehu nijako nezaostáva za tými zahraničnými. Naopak som presvedčená, že ich ďaleko predbieha. Túto recenziu píšem deň po dočítaní Strachu, no strach ma ešte stále neopúšťa. :-) V tejto chvíli sama neviem, či vôbec nazbieram odvahu na poslednú knihu Jozefa Kariku Tma. Najprv musí rozum presvedčiť vedomie, že kniha Strach je iba číra fikcia.

Strach – Jozef Karika môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Strach

10

Záver knihy / Vyvrcholenie príbehu

10.0/10

Atraktívnosť vybranej témy

10.0/10

Presvedčivosť príbehu

10.0/10

Udržanie čitateľovej pozornosti

10.0/10

Prekvapivé zvraty a rozuzlenia

10.0/10

Pozitíva

  • Napätie na každej strane
  • Presvedčivosť
  • Nezabudnuteľný zážitok

Negatíva

  • Pretrvávajúci strach

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.