Saša Uhlová: Hrdinové kapitalistické práce

Šestnásťhodinové pracovné zmeny, nelegálne nadčasy, práca bez zdravotných prestávok, šikana na pracovisku, minimálna mzda. Nie, nehovorím o vykorisťovaní pracovníkov vo fabrikách tretieho sveta. Toto sa deje vo viac či menej známych podnikoch v Českej republike. Česká novinárka Saša Uhlová sa presvedčila, že nejde o ojedinelé výnimky, ale o bežnú prax.

Ľudia sa na pracovné podmienky masívne sťažujú, no odvahu prehovoriť verejne nájde len malá hŕstka zamestnancov. Ostatní sa o svoje práva boja zabojovať zo strachu pred stratou zamestnania, alebo jednoducho svoje práva nepoznajú. Hlas tej malej hŕstky, ktorá sa ozve, je natoľko slabý, že ho do úvahy neberú zamestnávatelia, ani úrady. Česká reportérka Saša Uhlová mala najskôr v pláne napísať reportáž na základe svedeckých výpovedí, no respondenti sa neskôr zľakli a nechceli, aby informácie, ktoré novinárke poskytli, boli zverejnené. Preto musela nájsť iný spôsob, ako tieto fakty overiť.

Vďaka Nadačnému fondu nezávislej žurnalistiky a za pomoci priateľov a rodiny sa rozhodla absolvovať náročný reportérsky prieskum a v priebehu jedného roka sa zamestnala v niekoľkých podnikoch a prevádzkach na území Českej republiky, aby na vlastnej koži zažila bežnú pracovnú prax a stala sa tak očami, ušami a hlavne hlasom tých, ktorých nikto nepočúva.

Postupne vystriedala prácu v práčovni Motol, v hydinárni vo Vodňanoch, v supermarkete obchodnej siete Albert, vo výrobni sladidiel Krupka a v podniku na triedenie odpadu OZO. Vo svojej knihe Hrdinové kapitalistické práce odhaľuje zarážajúce skutočnosti z pracovísk.

Počas svojej práce získala mnoho priateľov, spoznala ich neľahké osudy a životné situácie, ktoré zamestnávateľom dávajú možnosť klásť nekompromisné podmienky. Kým dopyt po práci prevyšuje ponuku, nelámu si zamestnávatelia hlavu nad dodržiavaním zákonníka práce, nad otázkami bezpečnosti a ochrany zdravia, ani nad výškou miezd.
(pokračovanie článku nižšie)

[yuzo_related]

Svoje pracovné skúsenosti, postrehy a úvahy zapisovala formou denníka. Zápisky doplnila fotografiami a kópiami vlastných pracovných zmlúv a dohôd, výplatnými páskami a inými pracovnými formulármi.

Ďalší uhol pohľadu na danú problematiku ponúkajú rozhovory s odborníkmi zo štátnych inštitúcií, odborov, poisťovní či pracovných agentúr. Saša Uhlová tak popri odhaľovaní porušovania zákonníka práce v podnikoch hovorí aj o (ne)fungujúcom systéme úradov práce, o priepasti medzi teóriou a praxou vo výkone činnosti inšpektorátov práce, o význame a práci odborov, venuje sa zdravotnému a sociálnemu poisteniu, exekúciám a odhaľuje nekalé praktiky pracovných agentúr. Kniha tak prináša komplexné spracovanie problému, ktorý trápi tisícky pracujúcich v rôznych odvetviach českého priemyslu a obchodu. Zarážajúci je najmä fakt, že sa to všetko deje v 21. storočí v jednej z krajín, verejne sa hlásiacej k demokratickým princípom.

Publikácia Hrdinové kapitalistické práce je zaujímavým novinárskym počinom, za ktorý autorka právom získala Novinársku cenu. Dúfam, že nie ojedinelým. Otvára totiž vážnu tému, o ktorej by sa rozhodne nemalo mlčať. Bolo by celkom zaujímavé urobiť podobný prieskum aj v podnikoch na Slovensku. Výsledok by sa od toho českého pravdepodobne veľmi nelíšil.

O svoje zážitky a skúsenosti sa Saša Uhlová podelila aj s divákmi českej dvtv.cz. Ak sa chcete dozvedieť viac, celý rozhovor si môžete vypočuť tu:

 

Hrdinové kapitalistické práce

10

Atraktívnosť vybranej témy

10.0/10

Dôveryhodnosť

10.0/10

Udržanie čitateľskej pozornosti

10.0/10

Informačná hutnosť

10.0/10

Celkový dojem

10.0/10

Pozitíva

  • Informácie z prvej ruky
  • Koplexný pohľad na problematiku
  • Dôveryhodnosť

Negatíva

  • Žiadne

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.