Ondřej Kundra: Putinovi agenti

Dvadsaťsedem rokov po nežnej revolúcii sa v Európe veľa vecí zmenilo. Krajiny bývalého východného bloku sa stali súčasťou západných vojenských, politických aj hospodárskych štruktúr a časy sovietskej okupácie so všetkými negatívami pomaly zapadajú historickým prachom. Zdá sa však, že veľké Rusko sa svojej sféry vplyvu ani po švrťstorčí nemieni vzdať bez boja.

Putinovi agenti – Ondřej Kundra môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

putinovi-agentiEurópu dodnes brázdia ruskí špióni. Pochybné médiá s neznámymi vlastníkmi šíria ruskú propagandu a dobre platení trollovia poctivo sledujú sociálne siete, vytvárajú umelé diskusie a podľa potreby komentujú články v prospech ruskej strany. Pripomína vám to dobrý špionážny film? Český investigatívny novinár Ondřej Kundra vo svojej knihe Putinovi agenti dokazuje, že, nejde vykonštruovanú fikciu, ale o mrazivú realitu.

Čitateľ sa prostredníctvom logicky usporiadaných kapitol oboznámi so spôsobom  fungovania ruských tajných služieb a ich brutalitou zdedenou po KGB, dozvie sa historické a spoločenské súvislosti, ktoré dodnes ovplyvňujú postoje Ruska voči ostatnému svetu, získa prehľad o tom, ako sa nebezpečnej ruskej propagande úspešne darí prenikať do myslenia “západného občana” a mnoho ďalších zaujímavých faktov. A to všetko vďaka investigatívnemu majstrovstvu českého žurnalistu, ktorý sa pri získavaní informácií nespoliehal na Google a Wikipédiu, ale vychádzal z poctivej novinárskej práce, založenej na cestovaní, hľadaní, rozhovoroch a neustálom overovaní zdrojov a získaných faktov.
(pokračovanie článku nižšie)
[yuzo_related]

Dvojitý život

Zaujíma vás, ako vyzerá skutočný ruský špión? Úplne obyčajne. Napríklad ako otec rodiny, väzenský psychológ Robert Rachardžo, inak najdôležitejší ruský špión odhalený po roku 1990 v Českej republike. Alebo ako šťastný manželský pár Andreas a Heidrun Anschlagovci – ruskí špióni dolapení v Nemecku a postavení pred európsku justíciu. O dvojitom živote manželov netušili nielen dlhoroční susedia, ale dokonca ani ich vlastná dcéra.

Brutalita ruskej tajnej služby

Aké nebezpečné sú ruské tajné služby? Svoje o tom vie bývalý čečenský minister informácií Saíd-Emin Ibragimov – veľký Putinov kritik – ktorý ich brutalitu pocítil na vlastnej koži a podarilo sa mu vyviaznuť vďaka šťastnej náhode. Menej šťastia mal právnik úspešného britského veľkopodnikateľa Williama Browdera Sergej Magnickij. V snahe dolapiť ruských strojcov podvodu, ktorého výsledkom bola krádež majetku Browderovej spoločnosti, sa mladý právnik na základe vykonštruovaných dôkazov o kriminálnej činnosti dostal do ruského väzenia, kde podľahol následkom zranení po brutálnom zaobchádzaní. Ondřej Kundra vo svojej knihe spomína aj známy prípad bývalého ruského agenta FSB Alexandra Litvinenka, ktorý za “zradu” domoviny zaplatil životom. A hoci sú jeho vrahovia od začiatku známi, ani jeden z nich doposiaľ nebol potrestaný.

Konšpiračné teórie, propaganda a platení trollovia

Tajná služba a špióni nie sú dnes jedinou ruskou zbraňou. Súčasťou zložitejších plánov a zámerov Kremľa je podľa Ondřeja Kundru manipulácia s verejnou mienkou. Propaganda zameraná smerom dovnútra Ruska má šíriť strach a posilňovať Putinove postavenie. Dobre naplánované dezinformácie vypúšťané za hranice krajiny zase môžu zohrať dôležitú úlohu v novej forme boja, ktorú náčelník generálneho štábu ruskej armády Velerij Gerasimov nazval hybridnou vojnou. Na to, aby sa prosperujúci štát v priebehu niekoľkých mesiacov premenil na arénu divokých ozbrojených konfliktov a občianskej vojny, nie sú podľa Gerasimova potrebné konvenčné zbrane. Stačí použiť politické, ekonomické, informačné, humanitárne a ďalšie nevojenské opatrenia, vrátane “protestného potenciálu” ľudí cieľovej krajiny. Ten môže stimulovať práve vhodne zamierená propaganda. Účinky takejto “hybridnej vojny” môže celý svet aktuálne pozorovať na Ukrajine, ale v bývalých sovietskych krajinách vplyv ruskej propagandy nekončí. Ondřej Kundra vo svojej knihe poukazuje na český portál Aeronet.cz, ktorý bez obalu zverejňuje neoverené, skreslené informácie od pochybných zdrojov. Jeden z prispievateľov sa novinárovi priznal, že píše na objednávku. Autor vystopoval pripojenia na web aj na Slovensku. Podobných portálov sa pritom dá nájsť neúrekom. Propaganda neobchádza ani sociálne siete. Petrohradský blogger Marat Burkhard poskytol Ondřejovi Kudrovi cenné informácie o fungovaní takzvaných trollov, ktorí na sociálnych sieťach denne produkujú posty podľa ruskej objednávky.

Únosy, spolupráca s mafiou, vraždy na objednávku Kremľa, korupcia mamutích rozmerov – Putinova garnitúra sa neštíti ničoho, čo slúži udržaniu moci a pomáha šíriť ruský vplyv za hranice krajiny.

Či už sa knihu Ondřeja Kundru rozhodnete vnímať iba ako pútavý čitateľský materiál, alebo text s pridanou hodnotou a obohacujúcimi faktami, určite neoľutujete, že ste po nej siahli. Pre mňa je toto investigatívne dielo jedným z mála, ktoré si dokážem prečítať aj viackrát bez toho, aby som sa pri čítaní nudila.

Putinovi agenti – Ondřej Kundra môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Putinovi agenti

10

Celkový dojem

10.0/10

Aktuálnosť témy

10.0/10

Presvedčivosť

10.0/10

Udržanie čitateľovej pozornost

10.0/10

Výchovná a vzdelávacia funkcia

10.0/10

Pozitíva

  • Majstrovská investigatívna práca
  • Zrozumiteľný štýl
  • Aktuálna téma
  • Bohatý zdroj podložených faktov a informácií

Negatíva

  • Žiadne

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.