Srdce šachovej dámy

Rok pretiekol ako voda. Na pultoch kníhkupectiev sa prednedávnom objavila nová zbierka poviedok pre deti od Vydavateľstva Perfekt a v nej najlepšie texty 12-teho ročníka Literárnej súťaže o pôvodnú poviedku pre deti. Hlavnú cenu tento rok  získala poviedka Gabriely Magalovej Srdce šachovej dámy, ktorej názov reprezentuje celú zbierku.

Srdce šachovej dámy [SK] môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

srdce-sachovej-damy-1Texty opäť vyberala odborná porota, študenti slovakistiky Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity a posledné slovo mali deti piatich základných škôl z celého Slovenska. Výsledkom je opäť vydarená publikácia, ukrývajúca dvadsaťšesť krátkych prozaických útvarov, ktorých úlohou je prilákať deti a mládež k čítaniu. Teší ma, že aj tento rok sa v zbierke objavili príbehy z reálneho života, odrážajúce aktuálne spoločenské témy a hľadajúce odpovede na vážne otázky, vďaka čomu publikácia nadobúda aj výchovno-vzdelávací charakter. Na druhej strane, ja osobne tu, v porovnaní s predchádzajúcimi ročníkmi, pociťujem nedostatok rozprávkových príbehov, ktoré by cielenejšie mohli osloviť najmladších čitateľov. Týmto kritériám zodpovedá v knihe iba pár textov.

Prvým je poviedka Kataríny Mikolášovej Domov pre rytiera, ktorá ma navyše oslovila aj spracovanou témou chudoby a je, podľa mňa, jednou z najlepších poviedok tohtoročnej zbierky, tak po stránke obsahovej, ako aj po stránke umeleckej – autorka v nej využila prvky magického realizmu.

Druhým fiktívnym textom je príbeh Slavomíry Kotradyovej Vírus Fero, do ktorého sa autorke veľmi nenásilným spôsobom podarilo prepašovať dve dôležité témy – potrebu vzdelávania a pestovania zdravého životného štýlu, navyše vtipným spôsobom, ktorý ma veľmi bavil.

A napokon poviedka Márie Ngovej Miznúci Oliver, ktorá rieši problematiku postavenia staršieho súrodenca v rodine. Mimochodom, túto tému nájdeme spracovanú vo viacerých textoch aktuálnej zbierky a je zaujímavé porovnávať, akým spôsobom sa jednotliví autori s touto problematikou pohrali. Mňa asi najviac oslovila forma, ktorú zvolila Alia S. v poviedke Ak chcete potrestať rodičov, spýtajte sa ma ako. Humorné podanie prepožičiava zobrazovanému problému trochu nadhľadu. Detská duša je totiž prirodzene veselá a preto si myslím, že humor a vtip v textoch pre deti sú potrebné ako soľ v slepačej polievke. Samozrejme, je potrebné ustrážiť mieru a nepreháňať to s ním tam, kde to vážnosť témy nepripúšťa. Takýmto prípadom je poviedka Vladislavy Plančíkovej Vlado. Autorke sa na malom priestore veľmi citlivým spôsobom podarilo zobraziť problematiku alkoholizmu v rodine a jeho negatívny dopad na deti. Veľmi podobne je spracovaná téma alkoholizmu a chudoby aj v poviedkach Vladmíra Hanuliaka Šteňa a Zuzany Kubašákovej Štastie nájdeš v kameni.

Tohtoročná zbierka poviedok pre deti je po tematickej stránke mimoriadne bohatá. Okrem už spomínaných tém chudoby, alkoholizmu v rodine, či postavenia starších súrodencov, sa autori zaoberajú aj otázkami generačných rozdielov, naštrbených rodinných vzťahov, rasizmu či tematikou inakosti. Niektoré publikované texty sú síce trochu prvoplánové, ale našťastie drvivá väčšina z nich má aj hlbšiu rovinu, čím poskytujú mladému čitateľovi možnosti na odhaľovanie a skúmanie a posúvajú tak čítanie na vyššiu úroveň.

Srdce šachovej dámy [SK] môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Srdce šachovej dámy

9

Výchovný charakter

10.0/10

Atraktívnosť vybraných tém

9.0/10

Presvedčivosť príbehov

9.0/10

Udržanie čitateľovej pozornosti

8.0/10

Vhodnosť na recitačné súťaže

9.0/10

Pozitíva

  • aktuálne témy
  • humor, vtip
  • výchovný charakter
  • poviedky vhodné pre rôzne vekové kategórie

Negatíva

  • deficit fiktívnych, fantastických, rozprávkových príbehov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.