Thomas Taylor: Malamandra

Thomas Taylor je britský ilustrátor. O kvalite jeho výtvarného umenia svedčí fakt, že pred rokmi, ešte ako čerstvý absolvent umeleckej školy, získal zákazku ilustrovať obálku knihy Harry Potter a Kameň mudrcov. Ale Taylora od malička lákalo aj písanie. Svoj sen si začal plniť postupne – textami do obrázkových knižiek. Až napokon pred dvomi rokmi (2019) vznikol jeho prvý román Malamandra

Na úvod si treba ujasniť, že od prvotiny Thomasa Taylora netreba očakávať to, čo od diel Johna Boyna, Roalda Dahla, či Christiny Nostlinger, ktoré považujem za etalón detskej literatúry. Malamandra nedosahuje literárnu úroveň diel vyššie spomínaných autorov. Nenájdete tu žiadne hlboké myšlienky, maximálne tak poučenie na záver. Je to však jedno veľké napínavé dobrodružstvo. Tak trochu detektívne, tak trochu mysteriózne, s hrdinami aj zloduchmi a jednou strašnou a zákernou príšerou, ktorá je však v konečnom dôsledku iba veľmi, veľmi nešťastná. Pre slovenské deti tento dobrodružný príbeh objavilo Vydavateľstvo Albatros a je vhodný pre čitateľov od 9 rokov.  

Thomas Taylor, Malamandra

Vo chvíli, keď sa na oddelení strát a nálezov v Grandhoteli Nautilus objaví zvláštne dievča, pokojný a tak trochu nudný život Herberta Citróna sa otočí o stoosemdesiat stupňov. Violetta Mrenová je Herbertova rovesníčka a do strát a nálezov prišla hľadať stopu po zmiznutých rodičoch. Trvá na tom, že jedine pracovník strát a nálezov jej môže pomôcť. Mladí detektívi však vôbec neutiša, že záhadné zmiznutie Violetiných rodičov má oveľa väčší rozmer, ako by si kedy vedeli predstaviť. Čaká ich nervydrásajúce dobrodružstvo plné nástrah a nebezpečenstiev, na ktorého konci deti odhalia mnohé tajomstvá mestečka Záhada nad morom. 

Pôvodný zámer bol, že knihu budeme čítať spolu s mladšou dcéru. Lenže prišlo leto a moje dieťa sa nachádzalo všade inde, len nie doma. A tak som si v jedno nedeľné ráno sadla a do Malamandry som sa začítala sama. Musím povedať, že príbeh Herberta a Violety ma tak pohltil, že som úplne zabudla na čas. Tak trochu mi tento dobrodružný román pripomenul príbehy o Pánovi Tragáčikovi z môjho detstva. Čitateľskú lahôdku od Thomasa Taylora som “skonzumovala” do večera a som úprimne presvedčená, že kniha zaujme všetkých malých aj veľkých čitateľov. Román vzbudzuje zvedavosť, podnecuje predstavivosť a obrazotvornosť, prináša napätie a čo je úplne super, má otvorený koniec, ktorý si priam pýta pokračovanie. Vôbec ma preto neprekvapilo, keď som na stránkach kníhkupectva objavila druhý diel tejto série – Gargantis a už ho mám vo wishliste.

Nechcem veľmi predbiehať, keďže neviem, aké bude bude ďalšie dobrodružstvo v Záhade nad morom, ale v prípade Malamandry musím povedať, že spisovateľská prvotina ilustrátora Thomasa Taylora je dôkazom, že je dobré plniť si svoje sny. Knihu som kúpila svojej dcére, s ktorou už veľmi dlho zvádzam boj kniha – tablet, pričom kniha v tejto neúprosnej bitke stále ťahá za kratší koniec. Neočakávam, že práve Malamandra z nej spraví vášinivú čitateľku, ale možno práve tento príbeh bude pre ňu dôkazom, že aj knihy možu byť skvelým parnterom pre trávenie voľného času.

Malamandra

7.6

Atraktívnosť príbehu

10.0/10

Napätie

10.0/10

Vhodnosť na recitačné súťaže

1.0/10

Výchovný charakter

7.0/10

Cieľ / zámer knihy

10.0/10

Pozitíva

  • napínavé dobrodružstvo pre malých aj veľkých čitateľov
  • otvorený záver, ktorý si priam pýta pokračovanie
  • ľahké čítanie, ktoré prebúdza v dieťati obrazotvornosť

Negatíva

  • román nie je veľkým prínosom k rozvoju čitateľovej osobnosti

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.