Zuzana Kubašáková: Posledný strom

Slovenská autorka Zuzana Kubašáková nedávno pokrstila svoju najnovšiu knihu Posledný strom. Rozprávanie o púti odvážneho Atlasa a srdečnej Ariel za posledným stromom našej planéty sa rodilo, menilo a dozrievalo dlhé tri roky a ja som rada, že tento výnimočný príbeh sa v marci 2022 konečne dočkal knižného vydania. 

Keď mi Zuzka pred tromi rokmi s dôverou dala prečítať prvé kapitoly svojho nového rukopisu, bola som nadšená. Už vtedy som cítila, že sa rodí príbeh s dušou a hlbokou myšlienkou, ktorý sa rozhodne nesmie stratiť v šuflíku. Knižočka vyšla pod hlavičkou Vydavateľstva D.T. Studio a je to skvost nielen po obsahovej, ale vďaka renomovanej ilustrátorke Noémi Ráczovej aj po vizuálnej stránke. 

“Chlapec stále pri okne a sledoval dažďové kvapky, ktoré svojimi cestičkami vytvárali na skle obrazy, pripomínajúce rozkonárené stromy. Dlho sa na ne zamyslene pozeral. – Ako by si opísala les? – opýtal sa zrazu svojej starej mamy.” 

Takto sa začína príbeh chlapca, ktorý sa po babičkinej odpovedi rozhodne svoj život zasvätiť púti za posledným stromom planéty. Na svojej ceste stretne dievča chytajúce hviezdy a neskôr aj záhradníka, srdcom oddaného svojmu povolaniu. Traja pútnici hľadajú zázračný strom, z ktorého by mohol opäť vyrásť šumiaci les. Taký, aký chlapec pozná z príbehov starej mamy. 

Zuzkin príbeh dlho dozrieval a je to vidieť. Všetko v ňom je do detailu premyslené. Počnúc menami postáv až po hlboké myšlienky ukryté medzi riadkami. Jednotlivé kapitoly sú krátke, čo určite poteší najmä začínajúcich čitateľov. 

Mimochodom, rovnako ako v predchádzajúcich knihách, aj pri tvorbe Posledného stromu autorka myslela na to, aby sa s textom dalo ďalej pracovať. Či už to budú robiť doma rodičia s deťmi, alebo učitelia v škole, o každej kapitole sa dá nielen diskutovať, ale texty ponúkajú možnosť aj na praktické tvorenie. 

Chcete s deťmi hovoriť o inakosti? Prečítajte si spolu kapitolu o osamotenom motýľovi s rôznymi krídlami. Deti si takých motýľov potom môžu vyrobiť. Potrebujete sa rozprávať o strachu prekročiť vlastný tieň a vykročiť do neznáma? Chlapec vo fľaši vám môže otvoriť priestor na hodnotnú diskusiu. 

Závislosť na hmotných statkoch, život vo svete virtuálnej reality, sebeckosť, potreba medziľudských vzťahov… Tieto a mnohé témy sa dajú objaviť v novej knihe Zuzany Kubašákovej. Hlavným odkazom autorky je však potreba chrániť našu planétu. 

Keď sa fanúšikovia autorky na FB pýtali, pre koho je kniha určená, odpovedala: “Pre všetkých čitateľov od osem do deväťdesiatdeväť rokov.” A ja s ňou musím súhlasiť. Nápad Posledného stromu sa zrodil v hlave Zuzkinho syna a príbeh bol primárne písaný pre detského čitateľa. Myšlienky v ňom obsiahnuté však majú čo povedať aj dospelým. Odkazov medzi riadkami autorka nechala naozaj veľa. Ak je pre vás čítanie aj o objavovaní, potom Posledný strom je ideálnou voľbou.

Posledný strom

9.6

Aktuálnosť vybranej témy

10.0/10

Udržanie čitateľovej pozornosti

10.0/10

Vhodnosť na recitačné súťaže

8.0/10

Výchovný charakter

10.0/10

Cieľ / Zámer knihy

10.0/10

Pozitíva

  • Výchovná funkcia
  • Krátke kapitoly vhodné pre začínajúcich čitateľov
  • Kniha ponúka možstvo aktuálnych tém na diskusie a kreatívnu tvorbu
  • Ekologická téma
  • Čítanie pre celú rodinu s detailne premysleným príbehom

Negatíva

  • Žiadne

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.