M. J. Arlidge: Jeden musí z kola von

Kniha 41-ročného Brita M.J.Arlidga Jeden musí z kola von (Ikar 2015) okamžite upútala moju pozornosť. Atraktívna obálka prezrádzala napätie a to mám veľmi rada. Aj stručný popis vydavateľa ma zaujal a tak som sa do nej rovno zahryzla. Môžem rovno povedať, že neľutujem.

Jeden musí z kola von môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Jedného dňa sa na farme pri lese objaví šokované, vyhladované dievča na pokraji fyzického aj psychického zrútenia. Tvrdí, že zastrelila svojho priateľa, pretože nemala na výber. Jej príbehu spočiatku nikto neverí, no keď zmizne ďalšia dvojica, polícia pochopí, že niekto začal hrať veľmi nechutnú hru. Prípad prevezme policajná vyšetrovateľka Helen Graceová a honba za sériovým vrahom, ktorý ako vizitku zanecháva živé mŕtvoly obraté o svedomie, sa môže začať. Polícia musí konať premyslene a čo najskôr nájsť súvislosti. Každý chybný krok totiž prináša nové obete.

M.J.Arlige spolupracoval na tvorbe niekoľkých známych krimiseriálov, čo ho pravdepodobne ovplyvnilo aj pri písaní kníh. Román je členený na stručné kapitoly, ktoré pripomínajú filmový strih, vďaka čomu sa kniha ľahko číta a dej naberá správnu rýchlosť a spád. Oceňujem, že autor čitateľa neobťažuje zbytočne rozvláčnymi opismi. Kniha je plná napätia a prekvapivých zvratov. Britský autor prináša to, čo na krimirománoch milujem – hru na hádanky, v ktorej má však vždy navrch autor. Vo chvíli, keď už máte pocit, že vyhrávate a začínate tušiť rozuzlenie, vynorí sa nová postava, nový fakt, nová stopa a vy jednoducho nemôžete zavrieť knihu a ísť spať, lebo musíte začať odznova. Na  šokujúce rozuzlenie si však aj tak musíte  počkať až takmer do úplného konca. Aj preto som tento strhujúci triler britského autora doslova zhltla. Mimochodom, záver: Ten je taký nijaký a trochu kazí dojem. Povedala by som, že rovnako rýchlo, ako sa kniha číta, tak sa aj končí. Odrazu ste na poslednej strane, páchateľa poznáte, príbeh je na konci a čo ďalej? Pri strhujúcej knihe ako je román Jeden musí z kola von, by som skôr očakávala otvorený koniec, nech má čitateľ aj naďalej nad čím premýšľať. To by bola z môjho pohľadu ozajstná čerešnička na torte. V každom prípade sa určite oplatí do knihy investovať.

Verím, že vydavateľstvo Ikar čoskoro prinesie aj ďalšie romány britského autora M.J.Arliga. Okrem Eeny Meeny (Jeden musí z kola von) od neho v Británii vyšli  Pop Goes The Weasel (september 2014), The Dollˇs House (február 2015) a Liar Liar (september 2015).

Jeden musí z kola von môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Jeden musí z kola von

9.4

Záver knihy / Vyvrcholenie príbehu

8.0/10

Atraktívnosť vybranej témy

10.0/10

Presvedčivosť príbehu

9.0/10

Udržanie čitateľovej pozornosti

10.0/10

Prekvapivé zvraty a rozuzlenia

10.0/10

Pozitíva

  • členenie na stručné kapitoly
  • rýchly spád, gradácia deja
  • napätie do posledných strán

Negatíva

  • trochu odfláknutý koniec

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.