John Boyne: Úžasná cesta Barnabyho Brocketa okolo sveta

Kniha írskeho autora Jona Boyna sa mi dostala do rúk náhodou a po jej prečítaní musím skonštatovať, že som za túto náhodu veľmi vďačná. Príbeh o malom chlapcovi, ktorý sa vymyká bežným predstavám normálnosti, poteší nielen detského čitateľa, pre ktorého bol primárne napísaný, ale osloví aj dospelé publikum.

Úžasná cesta Barnabyho Brocketa okolo sveta môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

barnabyKoľkokrát v živote ste vyslovili vetu: “To nie je normálne?” Koľkokrát ste sa pristihli, že krútite hlavou nad niekým (alebo niečím), čo sa vymyká zabehnutým spoločenským vzorcom správania? Nebojte sa, nechcem nikoho súdiť. Napokon, ja sama som to povedala a spravila (alebo som si to aspoň myslela) nespočetnekrát. Každý z nás má totiž nejakú predstavu o normálnosti. Podstatné je, neodsudzovať tých, čo našim predstavám nezodpovedajú.

“Vtip je v tom, že ak tvoja verzia normálnosti nie je rovnaká ako verzia niekoho iného, tak to neznamená, že s tebou nie je niečo v poriadku.”

O tom a ešte o všeličom inom sa dočítate v kniha Johna Boyna Úžasná cesta Barnabyho Brocketa okolo sveta.

Úplne normálnu austrálsku rodinu Brocketovcov jedného dňa postihne veľké “nešťastie”. Narodí sa im syn, ktorý sa vymyká normálnosti. Barnaby sa totiž od prvej chvíle svojho života vznáša. Nešťastní rodičia – Eleanor a Alister – ktorí sa celý život usilujú nevytŕčať z radu a nepútať pozornosť, sa odrazu ocitajú v nepríjemnej a pre nich nezvládnuteľnej situácii. Kým Barnabyho starší súrodenci Henry a Melanie sú zo svojho brata nadšení, jeho schopnosť úprimne obdivujú, zúfalí rodičia sa s inakosťou svojho najmladšieho syna nedokážu zmieriť. Po ôsmich rokoch “útrap”, keď už sú so silami v koncoch, sa rozhodnú pre radikálne riešenie: nechajú svojho syna jednoducho odletieť. Opustený Barnaby sa tak vydáva na dobrodružnú cestu okolo sveta, počas ktorej spoznáva úžasných, ale aj zákerných ľudí. Stretáva sa s rozmanitými formami inakosti a pochopí, že mnohí ľudia v rôznych kútoch sveta bojujú s podobnými problémami ako on – s nepochopením, odsúdením, vyčlenením. On sám celý čas veľmi túži byť normálny, túži žiť normálny život so svojou úplne normálnou rodinou, túži robiť normálne veci. Ak sa chcete dozvedieť, či sa Barnabyho sen splní, prečítajte si tento krásny a dojímavý príbeh.

Kniha Johna Boyna je určená deťom od veku asi osem rokov. (Skúšala som ju čítať aj šesťročnej dcére, ale tá ešte potrebuje ilustrovaný doprovod.) Príbeh je aj napriek náročnej hlavnej myšlienke podaný veľmi zrozumiteľnou, nenásilnou, detskému čitateľovi blízkou formou. Na objasnenie problematiky autor nesiaha po hlbokých psychologických úvahách, ale pomáha si praktickými príkladmi z bežného života spoločnosti, ktoré spája do pútavého príbehu. A pokiaľ budú deti čítať naozaj pozorne, Barnabyho príbeh ich nielen pohltí, ale aj všeličomu naučí. Môže sa z neho dokonca zrodiť aj podnetná diskusia.

Ak vaše deti nadchol knižný príbeh Matilda z pera britského autora Roalda Dahla, potom Úžasná cesta Barnabyho Brocketa okolo sveta od Íra Johna Boyna splní ich očakávania. Obe diela sú si totiž tematicky aj spôsobom podania veľmi podobné. A hoci knihu nájdete v oddelení detskej literatúry, jednoznačne ju odporúčam aj dospelému čitateľovi.

Úžasná cesta Barnabyho Brocketa okolo sveta môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Úžasná cesta Barnabyho Brocketa okolo sveta

9.6

Cieľ / Zámer knihy

10.0/10

Aktuálnosť vybranej témy

10.0/10

Udržanie čitateľovej pozornosti

10.0/10

Vhodnosť na recitačné súťaže

8.0/10

Výchovný charakter

10.0/10

Pozitíva

  • aktuálnosť hlavnej myšlienky
  • problematika inakosti podaná zrozumiteľnou, detskému čitateľovi blízkou formou
  • Výchovno-vzdelávacia funkcia

Negatíva

  • Žiadne

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.