Charles Dickens: Príhody Olivera Twista

Zbierať (a čítať) dobré knihy, patrí medzi moje najväčšie životné vášne. Hlavne pri klasickej literatúre sa mi stáva, že v antikvariátoch a na rôznych burzách narazím na dielo, ktoré chcem mať doma. Založím si ho do knižnice, zabudnem naň, aby som neskôr s potešením zistila, že mám v polici literárnu lahôdku, ktorú som ešte nečítala. Tak to bolo aj s Oliverom Twistom. Objavila som ho v správnom čase a príhody malej siroty mi výrazne pomohli zvládnuť lockdown počas tohtoročných veľkonočných sviatkov.

Celý článok

Christiane F.: Wir Kinder vom Bahnhof ZOO

V dvanástich skúsila hašiš, v trinástich sa dostala k heroínu. Christiane F. dopoludnia chodila do školy, popoludnia trávila spolu s ostatnými narkomanmi na drogovej “scéne” na berlínskej stanici ZOO. Peniaze na denné dávky heroínu si zarábala prostitúciou. V pätnástich mala za sebou množstvo neúspešných odvykacích pokusov a zatknutí. Heroín zabili mnohých jej priateľov, zničil jej zdravie a takmer priviedol do šialenstva jej najbližších. Kniha Wir Kinder vom Bahnhof ZOO je nielen autentickou ukážkou ničivého sveta drog, ale hlavne dôkazom o neodpustiteľnom zlyhaní štátneho systému.

Celý článok

Zdeněk Mlynář: Mráz přichází z Kremlu

Tento rok v auguste sme si v Čechách a na Slovensku pripomenuli smutné 50. výročie od vpádu vojsk Varšavskej zmluvy na vtedajšie územie suverénnej Československej socialistickej republiky. Vojaci spriatelených armád prišli na podnet ZSSR potlačiť údajnú kontrarevolúciu. Namiesto toho tu našli iba zaskočený ľud, ktorý sa predčasne tešil z uvoľnovania komunistických oprát.

Celý článok

Varlam Tichonovič Šalamov a jeho spomienky na Kolymu

Keď som si pred letom kúpila knihu Varlama Šalamova Kolymské poviedky, sľúbila som, že sa podelím o svoje dojmy. Neprináleží mi však písať recenziu na dielo tohto formátu a obsahu. (Presne z rovnakého dôvodu, z akého by som si nedovolila hodnotiť Súostrovie Gulag.) Ak potrebujete vedieť, či sa oplatí do tejto knihy investovať čas a peniaze, hovorím: Určite áno, choďte do toho. Dielo Varlama Šalamova si jednoznačne zaslúžiť vašu pozornosť.

Celý článok

Staré ale dobré, 6. časť – Trikrát Čajka

Román Kláry Jarunkovej Jediná, o ktorom som písala v prechádzajúcom článku ma natoľko zaujal, že som sa rozhodla pozrieť sa bližšie aj ďalšie staršie publikácie Vydavateľstva Mladé letá, ktoré vychádzali v Edícii Čajka. Zohnať ich nebol vôbec problém. Ľudia sa starých diel vo veľkom zbavujú, vďaka čomu sú antikvariáty plné knižných lahôdok za babku. A tak som sa aj ja veľmi ľahko dostala k trom skvelým dielkam. A hoci už dávno nepatrím do vekovej kategórie, ktorej sú primárne určené, čítanie som si naozaj užila.

Celý článok

Staré ale dobré 4. časť – Margita Figuli, Babylon

Počas letných mesiacov sa mi do rúk dostal historický román Margity Figuli Babylon. Dvojzväzkové dielo si ukrojilo pomerne veľký kus z môjho voľného času, ale čítanie stálo za to. Babylon sa s menom Margity Figuli nespája tak automaticky ako jej notoricky známa novela Tri gaštanové kone, či iné kratšie prózy. Jednoznačne však patrí k dielam, ktoré slovenskú literatúru reprezentujú v tom najlepšom svetle.

Celý článok

Staré ale dobré 3. časť – Hlava XXII

“Dobrý výber…” Týmito slovami sa mi prihovorila jedna známa na autobusovej zastávke, keď ma pristihla pohrúženú do čítania. Vtedy som bola ešte len na začiatku a zatiaľ som ten pocit nemala. Práve naopak. Premýšľala som nad tým, čo milióny čitateľov predo mnou na Hlave XXII tak veľmi nadchlo. Stačilo sa však prelúskať cez prvé kapitoly a pochopila som, že toto dielo Josepha Hellera je priam geniálne.

Celý článok

Staré ale dobré 2. časť – Tri gaštanové kone

Slovenskú autorku s neslovenským priezviskom Margitu Figuli netreba nijako zvlášť predstavovať. Jej meno sa v povedomí čitateľov asi najviac spája s novelou Tri gaštanové kone. Aj toto dielo totiž všetkým generáciám sprostredkúva úžasnú myšlienku a má výpovednú hodnotu s časovo neohraničenou platnosťou. Oplatí sa však spoznať aj jej prvotiny a romány z neskoršieho obdobia.

Celý článok