Peter Krištúfek: Dom hluchého

Držím v rukách práve dočítanú knihu Petra Krištúfeka Dom hluchého a je mi veľmi smutno. Po prvé preto, že som dočítala asi najlepší súčasný slovenský román a najradšej by som sa doň pustila opäť od začiatku. (Možno tak aj urobím.) Po druhé preto, že som knihu zohnala v antikvariáte a nemôžem pochopiť konanie človeka, ktorý tam toto majstrovské dielo odniesol. (Ak nemal existenčné problémy, tak to bol hlupák.) A asi najviac mi je ľúto, že životná cesta geniálneho autora tohto románu bola ukončená príliš skoro.


Dom hluchého Je možné kúpiť v slovenských e-shopoch za cenu od € do
(Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Peter Kristufek, Dom hluchehoDom hluchého je premyslene skoncipovaný, majstrovským perom napísaný, jedným slovom mimoriadne vydarený literárny kúsok. Jeho základ tvorí jednoduchá myšlienková čiara, okolo ktorej sa obtáča bohatá spleť príbehov, spomienok a emócií s rafinovane zakomponovanými dejinami Slovenska 20. storočia.

Ako zareaguje muž, ktorý má za manželku židovku, keď mu na dvere zaklopú gardisti? Čo je ochotný urobiť pre židovské príbuzenstvo? Čo spraví, keď mu po vojne telefonuje príslušník ŠtB, aby mu pripomenul vojnové skutky, o ktorých by sa radšej nemal nikto dozvedieť? Odpoveď je jednoduchá – prestane počúvať svoje svedomie, až nakoniec úplne stratí sluch.

Sedemdesiatnik Adam Trnovský prichádza do Brežian usporiadať pozostalosť po mŕtvom otcovi. O prarodičovský dom, ktorý postavil opa Albert za peniaze zarobené počas prác na Suezkom prieplave, už nemá záujem nikto z rodiny. Dom sa má zrovnať so zemou a na jeho mieste má vyrásť nová cestná komunikácia. Adam v detstve pod starý tis zakopal škatuľu so spomienkovými drobnosťami. Pri jej hľadaní naďabí na ľudské kosti, ktoré prebudia jeho zvedavosť a vyvolajú dávno zabudnuté spomienky. Komu kostra patrí a kto ju tam zahrabal? Môže nález súvisieť s otcovou minulosťou, ktorú odhalili nedávno zverejnené archívy ŠtB? Adam Trnovský vstupuje do ľudoprázdneho domu a prepadáva sa do spomienok vyrytých do stien, kútov, nábytku a vecí, ktoré sa tu hromadili takmer deväťdesiat rokov. A dom hluchého vydáva o naoko obyčajnej šťastnej rodine brežianskeho lekára neobyčajné svedectvá…
(pokračovanie článku nižšie)
[yuzo_related]

Petrovi Krištúfekovi sa v románe geniálnym spôsobom podarilo prepojiť históriu s fikciou. Skutočné postavy z dejín premiešal s tými románovými tak rafinovane, až čitateľ nadobúda pocit, že pamäti sú vytrhnuté k reálneho denníka alebo kroniky. Román prináša plejádu rôznych charakterov, ktoré sa odzrkadľujú v konaní postáv. A keďže toto ich konanie je ovplyvnené konkrétnym obdobím a s ním spojenými udalosťami, nie je možné rozdeliť postavy na vyslovene kladné a vyslovene záporné, ani ich konanie jednoznačne odsúdiť či schvaľovať. Postavy Petra Krištúfeka sú jednoducho také, ako v reálnom živote. Autor nenechal nič na náhodu. Aj všetky spletité vzťahy, spojitosti, udalosti a zážitky sú premyslené do najmenšieho detailu. Keď k tomu pripočítate zakomponované historické materiály, celý príbeh románu pôsobí nepriestrelne presvedčivo a verne odráža slovenskú realitu v 20. storočí, ovplynenú dvomi režimami – fašizmom a komunizmom –  židovskou otázkou, ŠTB, vpádom sovietskych vojsk na územie Československa, okupáciou, Chartou 77, či pádom železnej opony.

Hoci som si na začiatku povedala, že si román vychutnám, budem si užívať každú jednu jeho stranu, nedalo sa. Príbeh som doslova hltala. Nehnala ma ani tak zvedavosť, ako to celé skončí, pretože v prípade takéhoto diela ani nechcete, aby nejaký záver existoval. Bavil ma obsah hutný na fakty podané síce s historickou presnosťou, ale umeleckou ľahkosťou, na myšlienky, ktoré dlho zostávajú v hlave a vyvolávajú mnohé otázky. Vtipné poznámky a úsmevné pasáže sa striedali s ťaživými odhaleniami a celé to vo mne zanechalo úžasný dojem a už spomínaný smútok, že som tých 550 strán aj s epilógom a poďakovaním prečítala tak rýchlo.

Román Dom hluchého by mohol byť výbornou pomôckou na hodinách dejepisu. Len dúfam, že nikomu nenapadne zaradiť ho medzi odporúčanú literatúru. Bola by ho veľká škoda. Všetci totiž veľmi dobre vieme, akú povesť a osud majú takto “označkované” knihy.

Príčítajte si tiež rozhovor s Petrom Krištúfekom o románe Dom hluchého.


Dom hluchého Je možné kúpiť v slovenských e-shopoch za cenu od € do
(Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Dom hluchého

10

Atraktívnosť vybranej témy

10.0/10

Presvedčivosť príbehu

10.0/10

Udržanie čitateľovej pozornosti

10.0/10

Prekvapivé zvraty a rozuzlenia

10.0/10

Záver knihy / Vyvrcholenie príbehu

10.0/10

Pozitíva

  • výborne spracovaná téma
  • reálny jazyk
  • reálny obraz spoločnosti
  • prehľadná história Slovenska v 20. storočí rafinovane zakomponovaná do fiktívneho príbehu
  • dielo na dlhé úvahy aj po prečítaní

Negatíva

  • žiadne

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.