Robert Galbraith: Hodvábnik
V poradí druhá kniha Roberta Galbraitha Hodvábnik je rovnaká ako jeho prvotina Volanie Kukučky. Síce poctivá detektívka s dobrou zápletkou, avšak pokazená množstvom zbytočného textu. Výsledkom je veľká nuda.
Porovnať ceny >>
Pre anglické detektívky mám vďaka fenomenálnej Agathe Christie veľkú slabosť. Aj preto som na začiatku uvítala, že práve J. K. Rowlingová sa (pod mužským pseudonymom) začala venovať tomuto žánru. Jej druhý príbeh ponúka dobrú zápletku s množstvom postáv – možných podozrivých. Čitateľ sa teda pokojne môže zahrať na detektíva. Otázne je, či popri všetkých odbočkách do obsahovo bezvýznamných pasáži bude mať na to vôbec chuť.
Úspešne vyriešený prvý prípad zavraždenej modelky Luly Landry prinesie sukromnému detektívovi Cormoranovi Srikeovi obrovskú publicitu. Zákazky a peniaze sa začnú hrnúť. Súkromné očko si najímajú žiarlivé manželky z londýnskej smotánky, bohatí donchuani, ktorí podozrievajú svoje milenky. Pre Cormorana Strike sú to jednoducho zarobené peniaze, no túži po “ozajstnom” prípade. Preto, keď sa na neho s prosbou o pomoc obráti strhaná manželka skrachovaného spisovateľa, ktorý je už niekoľko dní nezvestný, chopí sa príležitosti aj napriek tomu, že zárobku sa pravdepodobne nedočká. Spočiatku jednoduchý prípad sa poriadne zamotá, keď vyjde najavo, že spisovateľ napísal nový román, v ktorom sa mstí všetkým, ktorí mu v jeho živote ublížili. Vydavateľ rukopis odmieta vydať, no jeho šíreniu nezabráni…
Musím povedať, že rovnako ako Volanie Kukučky, ani Hodvábnik ma nijako zvlášť nenadchol. Nápad, téma, zápletka, rozuzlenie – všetko bolo fajn, ale zbytočne rozvláčne a miestami poriade nudné. Nezamykala som sa v práci na záchode, aby som si ukradla trochu času na čítanie, nemala som problém odložiť knihu nabok, keď ma moje deti poprosili, aby som im pripravila večeru, nebola som ochotná venovať jej moje vzácne hodiny spánku a každú chvíľu som kontrolovala, koľko strán mi ešte zostáva do konca (a išlo to veľmi pomaly). Všetky tieto moje súkromné kritéria sú pre mňa indikátorom, že niečo s knihou nie je v poriadku. Je mi jasné, že poctivá detektívka nie je triller, a že od nej nemôžem očakávať mrazivé napätie, ale dobrá kniha (je úplne jedno, akého žánru) ma musí ako čitateľa nejakým spôsobom zaujať, zamotať mi hlavu, aby som ju nechcela odložiť, kým nedočítam poslednú vetu.
Hodvábnikovi chýba dynamika: dlho trvalo, kým sa príbeh rozbehol (prvých 140 strán bola pre mňa úplná nuda). A keď som už konečne začala mať pocit, že sa niečo začína diať, vyrušili ma vsuvky v podobe spomienok hlavného hrdinu a (podľa mňa) úplne zbytočné opisy. Tieto odskoky ma rozptyľovali, často som sa pristihla, že čítam, ale myšlienkami sa túlam kdesi veľmi ďaleko a musela som sa často vracať aj o niekoľko strán dozadu, čo bolo dosť otravné. Rovnakú skúsenosť som mala aj pri Volaní Kukučky, ale vzhľadom na to, že išlo o autorkinu prvotinu v rámci tohto žánru, bola som tolerantnejšia. Dúfala som v zlepšenie, ale to neprišlo. Trochu ma to udivuje, lebo J.K.Rowllingová vie písať pútavo. Celosvetové šialenstvo menom Harry Potter je toho jasným dôkazom. Žiaľ, po prečitaní jej dvoch posledných románov mám pocit, že v detektívke sa nenašla. Súkromný detektív Cormoran Strike a jeho sympatická asistentka Robin s veľkou pravdepodobnosťou dieru do sveta nespravia. Je to veľká škoda. Pritom by možno, rovnako ak v prípade prvej knihy, stačilo ubrať na kvantite.
Hodvábnika som si teda neužila. Čítala som ho vyše týždňa, čo je v mojom prípade veľmi dlho a som rada, že som ho vôbec dočítala (hrozilo aj to, že zostane v hanbe). Ďalší detektívny príbeh od R. Galbraitha (J.K. Rowlingovej) si určite nekúpim.
Porovnať ceny >>