Volanie Kukučky od J.K.Rowlingovej je znovuzrodením klasickej anglickej detektívky

Keď som sa dozvedela, že svetoznáma autorka nesmrteľného Harryho Pottera napísala detektívny román, okamžite som vedela, že si knihu musím prečítať a to hneď z dvoch dôvodov. Po prvé, Rowlingovej sedemdielny príbeh pre deti považujem zo všetkých hľadísk za majstrovské dielo a po druhé, milujem tvorbu Agathy Christie a nejako som si zobrala do hlavy, že J.K.Rowlingová by sa mohla stať dôstojnou nástupkyňou tejto kráľovnej anglickej detektívky.

Volanie Kukučky – Robert Galbraith môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Cormoran Strike, bývalý vojak britskej armády, ktorý v Afganistane prišiel o nohu, sa ocitá v neľahkej životnej situácii. Po krachu pätnásťročného vzťahu mu hrozí aj krach súkromnej detektívnej kancelárie – jeho jediného živobytia. Na krku má veriteľov, vyhrážky bývalého klienta a poriadne pošramotené ego. Pred životom invalida bez domova ho v poslednej chvíli zachráni nečakaný príchod bohatého klienta Johna Bristowa, ktorý neverí, že jeho adoptívna sestra – vyhľadávaná a dobre platená modelka Lula Landry – spáchala samovraždu, ako jej pád z balkóna luxusného bytu v dobrej lodnýnskej štvrti uzavrela polícia. Aj tri mesiace po jej smrti je skalopevne presvedčený, že Lula si nezobrala život dobrovoľne a John neváha zaplatiť detektívovi za vypátranie sestrinho vraha akúkoľvek sumu. Strike sa tak chytá poslednej slamky a spolu s dočasnou nadšenou sekretárkou Robin, sa vydáva na lov do pozláteného sveta londýnskych boháčov, aby len pomocou správne kladených otázok, dedukcie a sivých mozgových buniek dokázal, že polícia v prípade Luly Landry urobila poriadny krok vedľa.

Musím povedať, že román Volanie Kukučky vo mne vyvoláva zmiešané pocity. Nie je to kniha, ktorá by vás nútila prebdieť celú noci. Po dvoch hodinách čítania som nemala problém zavrieť ju a vrátiť sa k nej až na druhý deň. Od detektívky by som očakávala väčšiu gradáciu napätia a rýchlejší spád. Možno stačilo vynechať zopár popisných pasáži a zredukovať počet strán. Občas som sa totiž pristihla, že som myšlienkami niekde úplne inde, čo sa mi pri dobrej knihe nestáva.

Na druhej strane mi imponoval výrazne ženský rukopis. Hoci sa autorka ukryla za mužský pseudonym, ženský štýl písania sa jej zatajiť nepodarilo. Práve naopak. Cítiť ho v každom napísanom riadku a nie je to na škodu. V distingvovanej anglickej detektívke budete márne hľadať sex, vášeň a brutalitu drsných severských krimirománov. Jediným úletom J.K.Rowlingovej sú nadávky a vulgarizmy, ktoré dodávajú fiktívnemu príbehu punc reálnosti. Autorke sa nedá uprieť výrazný rozprávačský talent, ktorý predviedla aj vo svojich predchádzajúcich dielach Harry Potter a Prázdne miesto. Určite nejde o prvoplánový príbeh. Rowlingová presne vedela, do čoho ide a pohrala sa s množstvom premyslených detailov, vďaka ktorým je príbeh presvedčivý a logický. Čitateľ neprijíma dej pasívne. Má rovnakú východiskovú pozíciu a informácie ako hlavný hrdina – detektív Strike  a môže tak sám premýšľať, dedukovať a vyvodzovať závery.

Román Volanie Kukučky ma neposadil na zadok, ale autorkine smerovanie sa mi páči. Zdá sa, že ona sama má v pláne urobiť z detektíva Strikea legendu podobnú Herculovi Poirotovi a ja osobne budem veľmi rada, ak sa jej to podarí, pretože Strike a jeho sekrektárka Robin si získali moje sympatie.

Vzhľadom na záver knihy vôbec neprekvapuje aktuálna informácia, že už 19. júna vychádza vo Veľkej Británii ďalšia detektívka od Roberta Galbraitha – The Silkworm, v ktorej sympatický Strike čitateľom opäť predvedie svoje detektívne schopnosti. Dúfam, že čoskoro sa na pultoch  kníhkupectiev objaví aj slovenský preklad. Aj preto všetkým odporúčam, aby si prvý detektívny román J.K.Rowlingovej určite prečítali.

Volanie Kukučky – Robert Galbraith môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Volanie Kukučky

6.8

Záver knihy / Vyvrcholenie príbehu

5.0/10

Atraktívnosť vybranej témy

8.0/10

Presvedčivosť príbehu

8.0/10

Udržanie čitateľovej pozornosti

5.0/10

Prekvapivé zvraty a rozuzlenia

8.0/10

Pozitíva

  • Kniha od renomovanej autorky sľubuje pokračovanie
  • Nový vietor do plachiet anglickej detektívky

Negatíva

  • Slabšia gradácia príbehu
  • Málo napätia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.