Andrea Novosedlíková: Prenasledovaná

Veľmi ma teší, že na slovenskom knižnom trhu sa objavuje čoraz viac domácich autorov a po slovenskej tvorbe siaha stále viac čitateľov s rôznymi preferenciami. Pre tých, čo majú radi príbehy písané životom, je tu kniha od autorky Andrey Novosedlíkovej Prenasledovaná.

Knihu Prenasledovaná si môžete zakúpiť v internetovom obchode Martinus.

Andrea Novosedlíková -PrenasledovanáAndrea Novosedlíková debutovala v roku 2008 románom Nesmiem to vzdať, ktorý vyšiel pod hlavičkou Vydavateľstva Motýľ. Ďalšie dva romány Prebúdzanie (2010) a Až čas ukáže (2015) vydal Ikar a na vydaní jej najnovšej knihy Prenasledovaná sa. podieľalo Vydavateľstvo Taktik.

Autorka dej románu umiestnila do Hlohovca, kde aj sama žije. Románové postavy síce nie sú skutočné, udalosti sú však inšpirované realitou.

Liliana sa spamätáva z rozpadnutého vzťahu s Ivanom. Jej bývalý partner pod vplyvom alkoholu spôsobil smrteľnú dopravnú nehodu, za čo sa dostal do väzenia. Liliana statočne odoláva samote aj výčitkám zo strany Ivanových rodičov, ktorí ju vinia z toho, že ich syn prepadol alkoholu práve kvôli rozchodu. Nechcú si priznať, že nezvládnutý alkoholizmus bol práve dôvodom rozpadu vzťahu. Liliana je našťastie obklopená priateľmi, ktorí sa jej snažia pomôcť a dokonca sa črtá aj nový vzťah. Lenže potom sa v jej živote začnú diať veľmi zvláštne veci. Niekto v jej neprítomnosti pravidelne chodí do jej bytu, sleduje ju, voláva jej z utajeného čísla, poškodzuje jej majetok… Prenasledovateľ dokonale pozná jej súkromie a Lilianine podozrenie tak padá na ľudí z jej blízkeho okolia. Ničí jej život priateľka Katka, sesternica Anna, kolegyňa Dáška, alebo mamin nový partner Vlado? Alebo sa jej mstí niekto z minulosti za dávne krivdy? Mladej žene sa život postupne vymyká spod kontroly a ocitá sa až na pokraji šialenstva…

Stalking je veľmi atraktívnou témou pre autorov kriminálnych románov a trillerov, pretože do deja vnáša potrebné napätie. V skutočnosti ide o vážny a nebezpečný problém. Posadnutosť prenasledovateľa totiž ani zďaleka nekončí sledovaním obete. Nezriedka sa stáva, že nátlak na obeť sa stupňuje a dokonca môže vyvrcholiť aj fyzickým obťažovaním či útokom. Obete stalkingu často končia s vážnymi psychickými problémami.
(pokračovanie článku nižšie)
[yuzo_related]

Aj Andrea Novosedlíková si stalking zvolila za hlavnú tému svojho nového románu. V tomto prípade však nečakajte kriminálnu zápletku. Autorka odhaľuje, že tento problém sa ani zďaleka netýka iba svetových hviezd a celebrít, ale často zasahuje aj do života bežných ľudí. V románovom príbehu sa možno nájdu mnohé obete prenasledovania a takáto forma osvety im môže pomôcť problém vyriešiť. Práve preto si výber témy veľmi cením. Horšie je už to s celkovým spracovaním románu.

Existuje množstvo kníh, ktoré po všetkých stránkach spĺňajú kritériá dobrého a pútavého románu. Pri čítaní sa však často stáva, že naďabíte na bezchybne štylizovaný román so zlou témou a nudným dejom a nájdu sa, žiaľ, aj také, kde je zlé úplne všetko (v takom prípade knihu okamžite zatváram). No a potom sú aj nie celkom vyzreté romány, ktorým však pozornosť čitateľov pomôže zaujať dostatočne atraktívna téma. A to je práve prípad najnovšieho románu Andrey Novosedlíkovej.

Román Prenasledovaná je zatiaľ jediným dielom, ktorý som od tejto autorky čítala. Jej predchádzajúcu prácu nepoznám a preto nedokážem objektívne posúdiť, či sa v tvorbe posúva dopredu, alebo stagnuje. V každom prípade musím povedať, že jej najnovšiemu románu veľmi výrazne pomohla práve téma, ktorá zaujala a udržala moju pozornosť. Bez toho by som sa utopila v mori,  síce životom inšpirovaných, no tak bežných príbehov, až sú nudné. Škoda. Dobre spracované momenty prekvapenia, výborne popísané psychické rozpoloženie hlavnej hrdinky a postupné dávkovanie napätia sú totiž dôkazom, že autorka sa vie pohrať s nervami čitateľov. Na druhej strane ma zarazilo, že niektoré pasáže boli – naopak – nevýrazné, nudné a autorsky veľmi nevyzreté. Miestami som mala pocit, akoby román písali dvaja rozliční ľudia, medzi ktorými je dvadsaťročný vekový rozdiel. Takto nevyzreto až naivne na mňa pôsobil najmä úvod románu, ktorý ma takmer odradil od čítania. Podobný štýl sa potom opakoval aj v ďalších pasážach, ale to už našťastie bola rozbehnutá spomínaná hlavná téma a ja som sa, napriek všetkému, chcela dopracovať až k identite prenasledovateľa, a tak som sa dostala až k záveru.

Z uvedeného súdim, že keby autorka zbytočne nerozptyľovala svoju pozornosť na iné témy (ktoré nájdete v desiatkach ďalších kníh) a nebála sa ísť viac do hĺbky, viem si predstaviť, že by z románu bol výborný psychologický triller, ktorý by som si prečítala s veľkým nadšením. V súčasnej podobe ma však kniha nemotivovala siahnuť po ďalších románoch tejto autorky. Na druhej strane chápem, že základňa čitateľov, čo majú radi televízne seriály typu Rodinné prípady, je veľká a z komerčného hľadiska je teda takéto jednoduchšie spracovane románu atraktívnejšie.

Na záver by som chcela opätovne zdôrazniť, že ma úprimne teší slovenská tvorba. Romány na pultoch kníhkupectiev sú dôkazom, že máme šikovných autorov. Ich prácu si ako čitateľka veľmi cením a pevne verím, že im nadšenie písať vydrží aj napriek občasným slovám kritiky, ktorých cieľom nie je odrádzať, ale posúvať dopredu.

Knihu Prenasledovaná si môžete zakúpiť v internetovom obchode Martinus.

Andrea Novosedlíková: Prenasledovaná

7.8

Záver knihy / Vyvrcholenie príbehu

8.0/10

Atraktívnosť vybranej témy

10.0/10

Presvedčivosť príbehu

9.0/10

Udržanie čitateľovej pozornosti

4.0/10

Prekvapivé zvraty a rozuzlenia

8.0/10

Pozitíva

  • Osvetová funkcia nastolenej hlavnej témy
  • Príbeh inšpirovaný reálnymi udalosťami
  • Pomalé rozuzľovanie až do úplného záveru
  • Momenty prekvapenia, napätie

Negatíva

  • príliš komerčný román
  • autorsky kvalitné pasáže sa striedajú s veľmi nevyzretými časťami
  • miestami naivné

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.