My nie sme žiadne céčka

A je to tu! Na pulty slovenských kníhkupectiev sa dostala ďalšia, v poradí už jedenásta zbierka poviedok pre deti a násťročných od Vydavateľstva Perfekt – My nie sme žiadne céčka. Aj tentokrát v nej svoje miesto našli krásne a hodnotné texty slovenských autorov, ktoré v tohtoročnej v súťaži o detskú poviedku najviac zaujali odbornú porotu aj detského čitateľa.

TIP: Knihu My nie sme žiadne céčka môžete kúpiť v týchto obchodoch.

Na novú publikáciu Vydavateľstva Perfekt som sa nesmierne tešila. Prechádzajúce zbierky ma veľmi zaujali a potešili, pretože naozaj dobrých textov pre deti a mládež je v súčasnej slovenskej literatúre poskromne. Aj v tejto oblasti, žiaľ, víťazí komerčná stránka nad kvalitou a slovenských autorov, ktorých knihy kúpim mojim deťom s čistým svedomím, by som spočítala na prstoch dvoch rúk (ak by som chcela byť veľmi prísna, možno by mi stačila aj jedna ruka).

Musím povedať, že čerstvá zbierka poviedok ma svojou kvalitou veľmi príjemne prekvapila. Dovolím si tvrdiť, že texty sú z roka na rok na vyššej úrovni. A hoci absolútnym víťazom sa mohla stať iba jedna poviedka – v tomto prípade je to text autorky Marty Hlušíkovej My nie sme žiadne céčka, po ktorej je (podľa tradície) pomenovaná celá publikácia – adeptov na víťazstvo je v aktuálnej zbierke omnoho viac.

Každého osloví niečo iné a mojimi osobnými favoritmi tejto zbierky sú nasledovné poviedky.  

Ján Babarík, Šťastie: Toto je môj absolútny top. Poviedka reflektuje aktuálnu problematiku súčasnej doby, ale spostredkúva ju jasným a zrozumiteľným, no zároveň deťom prístupným spôsobom. Patrí medzi vážnejšie texty zbierky.  

Michal Grondžák, Ako sa do hory nevolá tiež patrí medzi silné príbehy s hlbokou výpovednou hodnotou. Autor dokázal na minimálnom priestore zachytiť dôležitú myšlienku o nezištnej pomoci a solidarite voči ostatným.

Marta Hlušíkova, My nie sme žiadne céčka je víťaznou poviedkou súťaže a mne sa tiež veľmi páči. Rieši otázky spravodlivého konania a víťazstva pravdy nad lžou.

Katarína Gillerová, Ako vyzerá šťastie. Text tematicky veľmi podobný vyššie uvedenej poviedke Šťastie, len s iným, no rovnako dôležitým záverom. Poviedka je navyše podaná s humorom a nadhľadom.

Vladislava Plančíková, Borka: Poviedka rieši problematiku adopcie, pri ktorej často dochádza k neželanému rozdeleniu súrodencov.

Jela Abasová, Dievča z druhej strany monitora: Vážny príbeh o rozpade rodiny, úniku do virtuálneho sveta a nebezpečenstve závislosti.

Jana Stankovianska, Ferov úžasný život: Poviedka o nezmyselnom boji o prestíž a o smutnom zistení, že nie je všetko také krásne, ako sa zdá na prvý pohľad.

Simona Rezníčeková, Kniholienka a Slavomíra Kodradyiová, Knihomoľ: oba tematicky podobné príbehy o knihách, potrebe čítania a návratu k hodnotnej literatúre.

Martina Grmanová, Ponožky, ktoré nemali páru: Milý a úsmevný, priam rozprávkový príbeh o malom neporiadnikovi.

Nielen ako náročného čitateľa, ale aj ako mamu dvoch detí ma veľmi teší, že autori v poviedkach siahajú aj po ťažších témach, píšu o vážnych problémoch súčasnosti (ousiderstvo, rozvod rodičov, virtuálny svet, adopcia, ťažká choroba a pod.), ale zároveň pritom zachovávajú v textoch detskú hravosť, humor. Texty sú ľahko pochopiteľné a deťom jazykovo aj štylisticky blízke. Poviedky nie sú prvoplánové a takmer všetky majú aj výchovný charakter. Ponúkajú priestor na zamyslenie a následný rozhovor, či už s pedagógmi, alebo rodičmi a ten treba rozhodne využiť. Poviedky s takouto pridanou hodnotou sa navyše výborne hodia do recitačných súťaží, ako je napríklad Hviezdoslavov Kubín, v ktorých sa dbá nielen na kvalitu recitátora (prednes) a dramaturgiu (prácu s textom), ale aj na myšlienku prednášaného textu.

Aby som však bola naozaj objektívna, musím skritizovať nekvalitnú väzbu novej publikácie. Už po otvorení knihy mi vypadli prvé stránky. Aj napriek opatrnému zaobchádzaniu stránky vypadávali až po stranu 100. Polovicu mojej knižky mám teda v “šalátovej” podobe. Neviem posúdiť, či sa táto “výrobná” chyba vyskytla u všetkých výtlačkov, alebo je to ojedinelý prípad, ale v každom prípade je to veľká škoda. (Rovnako, ako pri každom inom tovare, aj tu platí možnosť reklamácie závad. Ja som si ju neuplatnila, pretože som vyhodila bloček.)

Aj napriek uvedenému nedostatku knihu po obsahovej stránke vrelo odporúčam. Ak hľadáte pre svojho malého knihomoľa vhodný darček pod vianočný stromček a vaše kroky povedú aj do kníhkupectva, určite sa opýtajte na zbierku My nie sme žiadne céčka. Necelých päť eur, ktoré za knihu zaplatíte, váš rodinný rozpočet nezaťaží a čerstvá, voňavá knižočka vaše ratolesti zaručene poteší. Okrem zaujímavých textov tu nájdu aj krásne, farebné ilustrácie slovenských a zahraničných ilustrátorov, ktoré boli súčasťou výtvarnej súťaže Bienále ilustrácií Bratislava 2015.

TIP: Knihu My nie sme žiadne céčka môžete kúpiť v týchto obchodoch.

My nie sme žiadne céčka

8.8

Výchovný charakter

10.0/10

Atraktívnosť vybraných tém

9.0/10

Presvedčivosť príbehov

8.0/10

Udržanie čitateľovej pozornosti

8.0/10

Vhodnosť na recitačné súťaže

9.0/10

Pozitíva

  • aktuálne témy
  • humor, vtip
  • výchovný charakter
  • poviedky vhodné pre rôzne vekové kategórie

Negatíva

  • nekvalitná väzba, kniha sa rozpadáva

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.