Tamara Tainová: To prejde

Tamara Tainová sa vydala neľahkou cestou otvárania kontroverzných  a tabuizovaných tém. Vo svojich knihách otvorene píše o homosexualite, rasizme, prostitúcii, drogovej závislosti, korupcii či týraní detí. Jej príbehy sú zasadené do reálneho života, prepletené skutočnými udalosťami, čo im dodáva punc dôveryhodnosti. Taký je aj jej v poradí druhý román To prejde.

tamara tainova obalkaRomán To prejde je voľným pokračovaním prvej knihy Je to inak mami. Príbeh o mladom gayovi Borisovi, s ktorým sa čitatelia zoznámili v prvom románe, autorka v druhej knihe doplnila o ďalšiu vážnu tému – týranie detí. Dej románu To prejde je jednoduchý. Príbeh je založený skôr na vnútornom prežívaní, emóciách a postrehoch hlavného hrdinu. Napriek ťažkým životným situáciám, s ktorými sa musia postavy vyporiadať, disponujú primeranou dávkou humoru, čo inak náročnú tému na vhodných miestach odľahčí.

Boris nešťastnou náhodou nečakane príde o životnú lásku – milovaného Michala. Smútok z tragédie mu pomáha prekonať dlhoročná priateľka, psychologička Sofia, ktorá sa však tiež snaží vysporiadať so svojím vlastným temným tajomstvom. Jedného dňa narazia na blog s desivou spoveďou mladého dievčaťa a sú rozhodnutí urobiť všetko pre odhalenie jej identity. Podarí sa im zachrániť mladý život? Vyrovná sa Boris so stratou milovaného človeka a Sofi so svojou minulosťou? Odpoveď na tieto otázky sa dozviete v druhom románe Tamary Tainovej.

Tamara Tainová píše veľmi presvedčivo, jej príbeh je vsadený do slovenskej reality, podporený reálnymi udalosťami. Čitateľ tak nadobúda pocit, že ide o skutočné príbehy, životné osudy reálnych ľudí. Na románe oceňujem hlavne autorkinu otvorenosť a snahu o zachovanie objektivity v pohľade na homosexualitu. Nestavia ju iba do pozitívneho svetla, ale odhaľuje aj jej tienisté stránky. Na jednej strane hovorí o potrebe skutočnej lásky, túžbe po spoločnom partnerskom živote, na druhej strane sa nesnaží zatajiť promiskuitu, častú drogovú závislosť, afektované správanie niektorých homosexuálov, pričom kritika vychádza zvnútra, z úst členov tejto spoločenskej skupiny. Zároveň však menuje príčiny, z ktorých tieto problémy pramenia – nepochopenie okolia, strach z odmietnutia, vylúčenie z “normálnej” spoločnosti. Tento objektívny prístup mi bol sympatický. Na druhej strane však musím úprimne priznať, že pasáže, v ktorých Tamara Tainová do detailov opisuje intímny život a milostné hry dvoch mužských partnerov, mi ako konzervatívnemu čitateľovi prekážali. Bez toho by som sa bola pokojne zaobišla. Otvorená prezentácia intímneho živote mi vo všeobecnosti príde veľmi exhibicionistická, či už ide o hetero- alebo homosexuálne páry. (pokračovanie článku nižšie)
[yuzo_related]

Autorka sa v románe súbežne venuje aj ďalšej dôležitej téme, o ktorej sa na Slovensku hovorí veľmi málo. Tou témou je týranie detí.

“ Európska únia nás kritizuje, že o tejto veci nerobíme prieskumy, ale aj tie, čo existujú, sú desivé. Jeden z nich sa robil pred dvanástimi rokmi na vzorke pätnásťročných detí. Prieskum ukázal, že štvrtina detí zažila od rodičov telesné týranie – bitie, kopanie či rezanie. Každé desiate dieťa potvrdilo, že bolo obeťou pohlavného zneužívania a agresorom bola blízka osoba.”

Túto tabuizovanú, no veľmi vážnu tému autorka rozvíja vďaka postave psychologičky Sofie, prostredníctvom ktorej čitateľovi zrozumiteľnou formou približuje príčiny, formy a následky fyzického aj psychického týrania detí. Otvorene pritom kritizuje systém a nedostatočné zákony na ochranu obetí násilia.

Román To prejde síce zďaleka nepatrí medzi to najlepšie, čo som kedy čítala, oceňujem však nový a otvorený prístup, autorkinu odvahu otvárať kontroverzné témy a schopnosť šokovať, čo toto dielo robí čitateľsky zaujímavým. Jasným, jednoduchým a zrozumiteľným štýlom dokáže román osloviť veľký počet čitateľov a sprostredkovať nové pohľady na “staré” témy širokej spoločnosti. V tom je jeho potenciál.

To prejde

9.2

Záver knihy / Vyvrcholenie príbehu

9.0/10

Atraktívnosť vybranej témy

10.0/10

Presvedčivosť príbehu

10.0/10

Udržanie čitateľovej pozornosti

8.0/10

Prekvapivé zvraty a rozuzlenia

9.0/10

Pozitíva

  • román nabáda na zamyslenie a diskusiu o kontroverzných témach, ktoré rozdeľujú slovenskú spoločnosť
  • otvára problematiku týrania detí
  • príbeh je presvedčivý a dôveryhodný, vsadený do slovenskej reality

Negatíva

  • prílišné odhaľovanie intímnych sfér života môže byť pre konzervatívneho čítateľa priveľkým sústom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.