Peter Holka: Láska prebýva na Kilimandžáre
Úsmevná aj šokujúca, bez okolkov odhaľujúca tabuizované témy, plná hlbokých myšlienok, vyvolávajúca zmiešané pocity radosti, smútku aj zlosti. Taká je najnovšia kniha Petra Holku Láska prebýva na Kilimandžáre. Isté veci asi budete musieť predýchať, ale celkový zážitok z čítania za to stojí.
Porovnať ceny >>
Moja cesta k tejto knihe bola dlhá. Najprv som ju dlho úspešne prehliadala, neskôr som si ju prehadzovala v rukách, ako keď si v ústach dlho prehadzujete nejaké jedlo, ktoré nemáte chuť prehltnúť. Pripadala som si ako someliér, ktorý víno najprv pozorne preskúma, potom si odpije a dlho si ho prevaľuje na jazyku, aby objavil všetky jeho chute. Anotáciu vydavateľa som vedela už naspamäť, no aj tak som netušila, čo od románu Petra Holku môžem čakať. Bála som sa knihu otvoriť, že na mňa vyskočí zhmotnená nuda. No nakoniec som sa rozhodla dať jej šancu a neľutujem to.
Autor v románe nevtieravým spôsobom odhaľuje rôzne podoby a formy lásky – rodičovskú lásku, aj naopak lásku detí voči rodičom, lásku k žene, lásku ku knihám (to mi bolo mimoriadne sympatické) a v neposlednom rade lásku ako túžbu uskutočniť svoj sen.
Zhruba pred päťdesiatimi rokmi
Cesta hlavného hrdinu Petra Mittera za skutočnou láskou sa začína v prvej časti románu, keď ako dvanásťročný chlapec po rozhovore s otcom usúdi, že láska prebýva na Kilimandžáre. Táto utkvelá predstava sa v ňom hlboko zakorení a Peter sníva, že jedného dňa zdolá najvyššiu africkú horu, aby tam našiel svoju L´amour. Od splneného sna ho však delí ešte dlhá cesta. Zblíži sa so staršou spolužiačkou Gitou. Spoznávajú spolu všetko, čo láska so sebou prináša: Vzrušujúce dotyky, nehu, prvé bozky, ale aj žiarlivosť a veľké trápenie. Peter zisťuje, čo je človek schopný a ochotný urobiť pre veľkú lásku. On sám je ochotný obetovať všetko (aj dlhoročné priateľstvo), aby zachránil dievča, ku ktorému ho viaže vážny sľub.
Autor v prvej časti románu sprostredkúva svet tak, ako ho vníma dvanásťročný chlapec. Veselé príhody vám s určitosťou vyčaria úsmev na tvári, ale občas vás privedú aj do rozpakov, pretože Peter Holka nič neskýva a o všetkom píše mimoriadne otvorene. A rovnako otvorene a bez škrupúľ odhaľuje aj vážne témy, o ktorých sa číta veľmi ťažko, až si poviete, že toto už je asi priveľa, toto nemuselo byť. Zavriete knihu a už ju nikdy nechcete otvoriť. Potom si však uvedomíte, že ak sa o probléme nehovorí, neznamená to, že zmizol. A tak knihu znovu otvoríte a so záujmom sledujete, ako sa s vážnou situáciou dokáže vysporiadať dvanásťročný chlapec. Odrazu sa prichytíte, ako mu držíte palce a dychtivo obraciate list za listom, aby ste sa čim skôr dozvedeli, či mu to vyšlo. A Peter, hoci mu život kladie pod nohy nejednu pre malého chlapca takmer neprekonateľnú prekážku, sa nevzdáva…
Zhruba po päťdesiatich rokoch
V druhej časti príbehu sa nám Peter Mitter prihovára už ako dôchodca, zrelý muž, ktorý sa rozhodol splniť svoj dávny sen z detstva. Nedbá na odhováranie, nemyslí na to, že ľudia ho považujú za blázna. V myšlienkach sa zdôveruje svojmu mŕtvemu otcovi, ktorý ho na náročnej púti sprevádza:
“Ver mi, že to nebolo jednoduché ani ľahké rozhodnutie, musel som naň naškriabať a pozhŕňať všetku odvahu, a je mi úplne jedno, čo si o tom druhí myslia alebo čo mi klebetia poza chrbát. To je ich bieda a úbohosť, bohorovne súdiť a odsudzovať druhých, najmä tých, čo vytŕčajú zo stáda a akokoľvek vybočia z ich pohodlných malomeštiackych predstáv, zvykov a iných konvencií.”
Peter rekapituluje svoj život, nie je naň veľmi hrdý. Priniesol mu mnohé sklamania a aj on sám bol pre mnohých sklamaním. Priznáva svoje prehry a slabosti a uvedomuje si, že jedine výstup na Kilimandžáro môže jeho životu vrátiť česť, opäť ho spojiť s tým dvanásťročným chlapcom, na ktorého za päťdesiat rokov zabudol rovnako, ako zabudol na svoju prvú lásku.
“…takmer som zabudol, že aj ja mám svoje potreby, svoje záujmy a zodpovednosť najmä za seba. Že aj ja mám svoj údel, svoj ľudský príbeh, a hoci by bol napokon akokoľvek smutný, trpký alebo tragický, medzi mňa a môj osud sa nemôže stavať nikto.”
Preto sa na sklonku svojho života rozhodne pre tento posledný dôležitý a vážny krok – rozhodne sa ísť hľadať svoju L´amour na africké Kilimandžáro. Aj napriek silnej nevôli okolia si plní svoj životný sen. A tak sa napĺňa motto, ktoré si Peter Holka zvolil pre druhú časť románu:
“Ak má človek odvahu odmietnuť, čo by mal podľa spoločnosti robiť, môže žiť podľa vlastných pravidiel:” (Paul Auster: Brooklynské frašky)
Dve časti románu predstavujú dva svety jedného človeka: Svet detstva, keď malý človek nepozná prekážku, ktorá by mu mohla zabrániť ísť za svojím snom. Keď nepozná hranice svojich možností, a tak je preňho možné úplne všetko. A svet dospelosti, v ktorom ho obmedzujú spoločenské konvencie, strach z nepoznaného, obavy z vlastného zlyhania. Na Kilimandžáre, ktoré je jediným spojivom oboch častí príbehu, sa starnúci Peter Mitter stretáva so svojím mladším dvojníkom. Vo svojej dospelosti sa rozhodne nasledovať svoje detstvo a jeho život sa konečne napĺňa. Peter Mitter nachádza lásku, slobodu a skutočný život.
Kniha Petra Holku, rodáka z Považskej Bystrice, ma opäť utvrdila v tom, že čítať diela slovenských autorov sa skutočne oplatí. Máte istotu, že čítate originál, neovplyvnený perom prekladateľa (pri všetkej úcte ku všetkým dobrým prekladateľom). Čítate o dôverne známom prostredí, o ľuďoch s podobnými problémami. A hlavne si s hrdosťou uvedomíte, že aj taká malá krajina, akou je Slovensko, má množstvo naozaj kvalitných autorov.
Pozrite si ukážku z krstu knihy Láska prebýva na Kilimandžáre
Porovnať ceny >>
Milá Zuzana, srdečná Vám vďaka za mimoriadne empatickú recenziu mojej knihy Láska prebýva na Kilimandžáre.