Jozef Karika: Tma

Ak máte radi psychotrilery, Tma od Jozefa Kariku vás určite nesklame. Kniha je plná napätia, nečakaných zvratov, prekvapení a zlomových situácií. Tento mrazivý triler sa nedá čítať inak ako jedným dychom.

Tma – Jozef Karika môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

V poradí druhu knihu od Jozefa Kariku som začala čítať s veľkými očakávaniami. Keďže spomienky na Strach ešte úplne nevybledli, tušila som, čo ma čaká. Podmienený reflex spôsobil, že žalúdok som mala stiahnutý už len pri pohľade na obálku knihy a dlho mi trvalo, kým som našla odvahu otvoriť ju.

Vyhorený scenárista sa rozhodne stráviť vianočné sviatky na chate v horách. Na samote medzi vrchmi plánuje prehodnotiť svoje trojročné manželstvo a nabrať nový impulz do ďalšej práce. Vysnívaný oddych sa však už čoskoro mení na najhoršiu nočnú moru. Sloboda sa mení na väzenie, z ktorého niet úniku. Najväčším nepriateľom mu však nie sú treskúca zima a hlad. V pätách má nevypočítateľného prenasledovateľa, pred ktorým, zdá sa, niet úniku. Boj o holý život sa začína.

Príbeh ma spočiatku veľmi nezaujal, bol akýsi nemastný-neslaný. Náznaky napätia sa síce sem-tam objavili, ale prvých štyridsať strán to nebolo žiadne mrazivé a nervydrásajúce čítanie. Jediné, čoho som sa začínala báť, bola nuda. V myšlienkach som už písala kritickú recenziu. Pokračovala som iba preto, aby som sa čo najskôr dostala k tomu, čo ma na predchádzajúcej Karikovej knihe dostalo – k strhujúcej dráme, ktorá človeka úplne ochromí. A odrazu to prišlo. Autor začal strieľať jedno prekvapenie za druhým ako zo samopalu a ja som nestíhala prevracať strany. Tajil sa mi dych, zrýchlil tep, sťahovalo mi žalúdok, mrazilo ma až niekde v kostiach. A záver bol priam šokujúci. Jedným slovom, Jozef Karika sa v tejto knihe s čitateľom priam nechutne zahral. Samozrejme, v dobrom slova zmysle.

Autor vystaval celý príbeh na jednej postave. Samotné dianie je doplnené o úvahy, emócie, sebareflexiu a spomienky hlavného hrdinu. Skutočnosť sa prelína so snom a predstavami a sen so skutočnosťou. Prostredie aj spôsob podania dávajú celému príbehu punc dôveryhodnosti, až máte tendenciu presvedčíť samých seba, že nejde o fikciu, ale reálny príbeh. Akoby to všetko autor zažil na vlastnej koži a teraz sa snaží prerozprávať svoj zážitok do posledného detailu. Pri čítaní Tmy som si spomenula na Nekonečnú noc od Agathy Christie. Neviem prečo mi Karikova kniha privodila spomienky práve na tento  triler mojej obľúbenej autorky. Čítala som ho už pomerne dávno a pravdudpovediac si na obsah už veľmi nespomínam. Zostala iba emócia. A vynorila sa opäť, pri čítaní Karikovho príbehu. Ľudské podvedomie je skrátka nevyspytateľné. Tma vás od tom presvedčí.

Aj keď celkový dojem z trileru kazí spomínaný pomalší rozbeh príbehu, je to opäť kniha, ktorú sa oplatí prečítať. Zážitok je zaručený.
 

 

Tma – Jozef Karika môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Tma

9.8

Záver knihy / Vyvrcholenie príbehu

10.0/10

Atraktívnosť vybranej témy

10.0/10

Presvedčivosť príbehu

10.0/10

Udržanie čitateľovej pozornosti

9.0/10

Prekvapivé zvraty a rozuzlenia

10.0/10

Pozitíva

 • zaujímavo spracovaná téma
 • mnoho prekvapivých zvratov
 • šokujúce odhalenia
 • neočakávaný záver

Negatíva

 • pomalý rozbeh príbehu

2 thoughts on “Jozef Karika: Tma

 • 23. apríla 2019 at 16:48
  Permalink

  príbeh sa naozaj rozbiehal pomaly. čítal som to však len preto, e sa to objavilo u nás v kuchyni a nikto nevedel odkial sa to u nás vzalo. Je to zvláštne, lebo vždy vieme aka kniha sa od koho u nás objaví a kto ju kupi. Nepomohol ani facebook a výzva o tom, kto ju u nás zabudol. Asi som si ju mal prečítať. Rozbeh bol naozaj pomalý a za dva mesiace som ju prečítala. Postupne som zrychlovala. Nakoniec neľutujem. Mám dojem, že všetko bolo presne tak, aby to vyvolalo ten správny pocit. Drsné je už to, že je to o jedinom človeku a svete v jeho hlave a okolo neho. Ne každý dokáže niečo také napísať a ešte takto.
  Byť uväznení akokoľvek a ešte sa pohrávať s čitateľom. Karika má jednu knihu zflmovanú vďaka JOJke. TO už svedčí, že je to pán svojho žánru a ťažko ho na Slovensu niekto prekoná. Úspešný je aj v Čechách, pozrite sa ako je predávaná Trhlina. Nikto sa na neho nedostáva. Môžu len prekvapiť či trochu potešiť. Odporúčam na menšie, menej významné dielko s názvom Budinka. nie je to Karika, ale ani to nie je na zahodenie. Karikovi nesiaha nikam, no strach, zúfalstvo a znechutenie príde každému čitateľovi veľmi skoro. A to má byť ešte inšpirované skutočnými ľuďmi.

  Reply
 • 23. apríla 2019 at 20:02
  Permalink

  Autor ma absolútne sklamal,dielo je úplna fantasmagoria založena na udalostiach,ake su schopné vzniknúť asi len v zdrogovanej hlave,nemožné uskutočniť sa normálnej bytosti.Kniha je plná vulgarizmov ktoré dielo len kazia…Knihu som prečítal len preto,že som ju dostal ako darček!!!
  Prečítal som aj Trhlinu,aj tá ma viac zaujala v prvej časti.Asi od polovice som mal pocit,že ju napísal nadrogovaný človek.Mám aj Priepasť a neviem či má zmysel začať ju čítať.Dúfam,že sa na to odhodlám a v kútiku srdca dúfam,že po jej prečítaní zmenim pohľad na autora…

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.