Lars Kepler: Stalker

Extravagantní švédski manželia nezaháľajú. Vlani v októbri svojim fanúšikom predstavili svoje ďalšie knižné dieťa – v poradí piaty krimiromán so sympatickým vyšetrovateľom Joonom Linnom v hlavnej úlohe. Na pultoch slovenských kníhkupectiev sa Stalker objavil na prelome júla a augusta 2015.  

Stalker – Lars Kepler môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Na nový triler zo studeného Švédska som sa tešila už od chvíle, ako som dočítala poslednú stranu Uspávača. A keď som Stalkera konečne zazrela vo výklade, bez mihnutia oka som zaň vysolila tých pätnásť eur, čo som pôvodne plánovala investovať do nových topánok. (Človek si jednoducho musí stanoviť priority.) Prvé, čo som si všimla, že nový román je opäť o čosi rozsiahlejší ako jeho predchodcovia. To mohlo znamenať dve veci: buď ma čaká napínavý, dokonale zamotaný príbeh plný prekvapivých zvratov a nečakaných rozuzlení, alebo sa budem nudiť pri zdĺhavých opisoch. Pravda je, ako vždy, niekde uprostred.

Úrad švédskej kriminálnej polície dostane prostredníctvom e-mailu video. Jeho tvorca stojí v záhrade a tajne nakrúca ženu cez okno. To, čo sa spočiatku javí ako nechutný žart, sa na druhý deň mení na krutú realitu. Ženu nájdu doma mŕtvu, s početnými bodnými a reznými ranami.  Akoby to nestačilo, polícia dostane nové, veľmi podobné video. Ženu na ňom však nedokážu identifikovať. Mŕtvolu manželky Susanny objaví Björn Kern po návrate zo služobnej cesty. V ťažkom šoku vyupratuje celý byt a až potom nahlási prípad polícii. Vyšetrovatelia spoznávajú ženu z druhého videa. Spojitosť je evidentná, polícii je jasné, že pátrajú po sériovom vrahovi. Stopy sú však zničené a svedok Björn Kern nepoužiteľný. Na scénu vstupuje psychiater a psychoterapeut Erik Maria Bark (Hypnotizér), ktorý Kerna uvedenie do hypnotického stavu. Lenže muž v tranze povie niečo, kvôli čomu sa doktor Bark rozhodne polícii niektoré detaily výpovede zatajiť. Objavujú sa nové videá, vraždenie pokračuje a stopy vedú do slepých uličiek.

Najnovší triler Larsa Keplera sa krátko po vydaní v roku 2014 stal najpredávanejším románom vo Švédsku, a to údajne aj v kategóriách e-book a audiokniha. Áno, kniha opäť prináša spletitý dej a poctivé napätie. Ale musím úprimne povedať, že tu bolo tých odbočiek a zápletiek na môj vkus až príliš veľa. Pri čítaní som mala pocit, že spolu s hrdinami príbehu behám od jednej stopy k druhej ako splašený kôň v ohrade a k výsledku nie a nie sa dopracovať. V druhej polovici románu som sa už začala vážne obávať, že rozuzlenia sa nedočkám. Autorská dvojica možno iba chcela čitateľa dokonale zmiasť. Neviem. Nie je mojou úlohou pátrať, čo tým chcel autor povedať. Viem len, že všetkého veľa škodí a prekombinované zápletky ma ako čitateľa tentokrát skôr otrávili ako potešili. Rovnaký pocit som mala aj zo samotného záveru: akoby Kepler nedokázal urobiť jednoducho bodku. Na tomto románe ma tiež priam do nepríčetnosti privádzala nesmrteľnosť hlavného hrdinu Joona Linnu. V Uspávačovi som sa už zmierila s tým, že zahynul a tu ho Kepler opäť vzkriesil. Začína mi pripomínať neslávne známeho Chucka Norrisa, ktorý všetko dokáže a zo všetkého sa dostane. Príbeh s dobrou témou tak stráca na uveriteľnosti.

Knihu však nechcem iba kritizovať. Rozhodne má aj dosť svetlých stránok, pre ktoré sa ju oplatí čítať. A v porovnaní s tým, čo “dokázal” Jo Nesbo s posledným románom Krv na snehu je Keplerov Stalker stále triler na úrovni. Som si istá, že aj na Slovensku sa predáva lepšie ako povestné teplé rožky, hoci Uspávača a dokonca ani Svedkyňu ohňa svojou kvalitou určite neprekonal.

Stalker – Lars Kepler môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Stalker

8.2

Záver knihy / Vyvrcholenie príbehu

7.0/10

Atraktívnosť vybranej témy

10.0/10

Presvedčivosť príbehu

6.0/10

Udržanie čitateľovej pozornosti

8.0/10

Prekvapivé zvraty a rozuzlenia

10.0/10

Pozitíva

  • Zaujímavá téma
  • Kratšie kapitoly
  • Známe postavy

Negatíva

  • Zbytočne nafúknuté
  • Občasné bizarnosti
  • Nezničiteľný hrdina Joona Lina začína liezť na nervy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.