Marka Staviarska: Marínka Somarinka

Minule moju pozornosť upútala táto krásne ilustrovaná detská knižka od slovenskej autorky Marky Staviarskej. Život je zmena, povedala som si. Odložila som nabok krimiromány a trilery (iba na chvíľu) a začítala som sa do tejto milej knižky pre deti. Marínka Somarinka ma očarila.

Marínka Somarinka môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Autorka krásnej detskej knihy Marka Staviarska vyštudovala filmovú produkciu na VŠMU. V roku 2012 založila spolu so spolužiačkou Zuzanou Dušičkovou produkčnú filmovú spoločnosť. Venujú sa nielen nakrúcaniu filmov, ale aj vydávaniu kníh. Prvou v poradí bola práve Marínka Somarinka.

Kniha rozpráva veselý príbeh o malom dievčatku – šibalke Marínke, ktorá sa túži stať námorníčkou. Čoskoro si však uvedomí, že táto túžba sa jej pravdepodobne nesplní, a tak sa rozhodne nakrútiť o námorníkoch aspoň film. Na pomoc si prizve svojho dedka – spisovateľa a scenáristu a veľa detských a dospelých kamarátov, ktorí od začiatku až do samého konca Marínke usilovne pomáhajú zrealizovať jej filmový sen. Okrem toho, že sa veľa naučia, zažijú spolu kopec zábavy a dobrodružstiev.

Autorka si dala záležať tak na forme, ako aj na obsahu. Kniha je napísaná vtipne a deťom blízkou rečou. Mimoriadne oceňujem, že príbeh nie je prvoplánový. Jeho úlohou nie je len zabaviť, ale spĺňa aj výchovno-vzdelávaciu funkciu. Marínka je síce poriadna šibalka, ale vie, čo sa patrí – nezabúda na čarovné slovíčka “prosím” a “ďakujem”, vie povedať “prepáč”. Pochopí, že nič nie je zadarmo a ak chce niečo dosiahnuť, stojí to veľa námahy. Učí sa, čo je tímová práca a tiež to, že každý člen tímu, bez ohľadu na funkciu, je dôležitý, aby nakoniec všetky časti skladačky do seba pekne zapadli.

Ak sa rozhodnete knihu o Marínke Somarinke svojim deťom prečitať, určite nebudete ľutovať. V zábavnom príbehu dostanete minikurz filmárskej práce a potešíte sa nádhernými ilustráciami Adely Režnej.

 

Marínka Somarinka môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Marínka Somarinka

9.2

Záver knihy / Vyvrcholenie príbehu

10.0/10

Atraktívnosť vybranej témy

10.0/10

Presvedčivosť príbehu

9.0/10

Udržanie čitateľovej pozornosti

10.0/10

Prekvapivé zvraty a rozuzlenia

7.0/10

Pozitíva

  • Nová, “neotrepaná” téma
  • Humor
  • Výchovno-vzdelávacia funkcia

Negatíva

  • Nemám výhrady

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.