Peter Tigrov: Šelmy a hyeny

Na knižnom trhu sa tento rok objavil slovenský triller Šelmy a hyeny. Autor Peter Tigrov v ňom vdýchol život svojráznej postave fotografa Kornela Karoviča, ktorý čitateľovi odkrýva nebezpečný svet vysokej politiky a médií. Román je zároveň kritikou spoločnosti, poznačenej mocou peňazí a pokrivenými charaktermi.

Peter tigrov, Šelmy a hyenySplniť si sen a vydať knihu dnes nie je komplikované. Stačí firma s vydavateľskou činnosťou a balík peňazí. Vďaka tomu sa na pulty kníhkupectiev dostanú aj publikácie, o ktoré by možno veľké vydavateľstvá neprejavili záujem. V niektorých prípadoch našťastie, v iných nanešťastie. Triller Šelmy a hyeny od Petra Tigrova patrí do kategórie kníh s potenciálom. Má síce formálne nedostatky, ale po obsahovej stránke je to celkom fajn materiál.

Bratislavčan Kornel Karovič pracuje ako fotograf pre bulvárny plátok. Pri jednom fotení narazí na mŕtvolu svojej životnej lásky Saši, ktorú mu pred rokmi odlákal najlepší priateľ Maroš. Polícia prípad rieši ako samovraždu, no Kornel je presvedčený, že Saši na druhý svet niekto pomohol. Keď krátko na to objavia obeseného ministra Malíka – Sašinho strýka – Kornelove presvedčenie ešte zosilnie. Rozhodne sa pátrať na vlastnú päsť. Vďaka pomoci operatívnej dôstojníčky tajnej služby Jany zisťuje, že stopy vedú až k politickým špičkám. Kornel je rozhodnutý za každú cenu nájsť Sašinho vraha a pomstiť životnú lásku…
(pokračovanie článku nižšie)
[yuzo_related]

Debutový román Petra Tigrova ma celkom potešil. Nie je to síce mrazivý triller na úrovni severských krimirománov, ale oslovil ma v ňom autorov triezvy pohľad na spoločnosť. Prostredníctvom hlavnej postavy Tigrov celkom výstižne a miestami aj vtipne pomenúva problémy, ktoré trápia pomerne veľkú skupinu ľudí. Drsný jazyk výborne vystihuje realitu a mne osobne je omnoho bližší, ako jemná tvorba ženskej romantickej duše. Kornel Karovič si servítku pred ústa nedáva. Má svoje morálne zásady, pre ktoré je ochotný riskovať aj stratu zamestnania a sociálneho statusu. Charakterové črty a konanie Kornela Karoviča (KK) dosť pripomínajú obľúbeného nórskeho inšpektora Harryho Hola (HH). Neviem posúdiť, či je to podobnosť čiste náhodná, alebo sa autor inšpiroval. V každom prípade je jeho fotograf sympatická postava a na pokračovania, avizované na obálke knihy, som celkom zvedavá. Akurát dúfam, že Peter Tigorv trochu viac popracuje na zápletke. Od trilleru očkávam ešte viac napätia a tajomnosti a prekvapivejší záver.

Čo by som autorovi pred publikovaním ďalšej knihy rozhodne odporúčala, je spolupráca s väčším vydavateľstvom, ktoré zamestnáva jazykového redaktora. Jeho Šelmy a hyeny totiž obsahujú toľko gramatických, syntaktických, štylistických aj tlačových chýb, čechizmov a nesprávne použitých fráz, až ma to privádzalo do nepríčetnosti. Každá publikácia, ktorá sa objaví na knižnom trhu, by mala byť po jazykovej stránke v poriadku. Považujem to za prejav úcty a zodpovednosti voči čitateľovi. Na autorom mieste by som zvážila aj spoluprácu s editorom. Nezaujatý odborný pohľad môže výrazne prispieť ku kvalite diela.

Šelmy a hyeny

7.4

Atraktívnosť vybranej témy

10.0/10

Presvedčivosť príbehu

8.0/10

Udržanie čitateľovej pozornosti

7.0/10

Prekvapivé zvraty a rozuzlenia

6.0/10

Záver knihy / Vyvrcholenie príbehu

6.0/10

Pozitíva

 • Zaujímavý výber témy
 • Román pôsobí reálne a dôveryhodne

Negatíva

 • Málo napätia vzhľadom na žáner
 • Množstvo chýb, čechizmov, nesprávne použitých fráz

One thought on “Peter Tigrov: Šelmy a hyeny

 • 9. februára 2018 at 14:54
  Permalink

  je fajn ked vie zena-dievca ocenit takyto drsny roman

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.