Alexander J. Kenji: Boj o štát

Keď sa spojí koníček s talentom a cieľavedomosťou, vznikne kvalitná a konkurencieschopná kniha, ktorá si zaslúži pozornosť. Jedna taká sa mi dostala do rúk koncom júna. Román Boj o štát od mladého zvolenského rodáka bol pre mňa od začiatku samé prekvapenie.

Boj o štát – Alexander J. Kenji môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Pod pseudonymom Alexander J. Kenji sa ukrýva slovenský autor s nezvyčajným koníčkom. Zaujíma sa o súčasné spravodajské služby, armádne a policajné zložky, najmä o ich špeciálne útvary. A svoje znalosti v tejto oblasti naplno zúžitkoval pri tvorbe špionážneho a military románu Boj o štát.

Dej románu sa odohráva na strednom Slovensku – v okolí Zvolena, Banskej Bystrice a na vojenskej základni NATO v Sliači – v Bratislave a špionážnu časť deja autor umiestnil do Argentíny.

Boj o štátRok po odrazení ruskej invázie čakajú Slovensko parlamentné voľby. Predvolebné prieskumy ukazujú, že populárnym je najmä extrémistické Národno-socialistické hnutie (NSH) na čele s vodcom Tomášom Matlerom, ktoré Slovákom sľubuje istotu bezpečnosti a skoncovanie s vonkajšími nepriateľmi, najmä s Američanmi. Ohroziť volebný úspech NSH však môže náhodný objav zvolenských archeológov, ktorí v studni na nádvorí Zvolenského zámku našli tajné nacistické dokumenty z čias druhej svetovej vojny. Okrem toho na povrch vypláva utajovaná informácia o výcviku súkromnej armády, keď na členov Vlasteneckej gardy náhodou narazia príslušníci špeciálneho tímu CIA – Duchovia – počas priateľského cvičenia na Lešti. Trénovaní profesionáli si s gardistami hravo poradia, no odhaliť zámery súkromnej armády aj finančné zdroje na nákup zbraní bude náročné. Stopy totiž vedú až do Nemecka. Vodca NSH sa so svojimi spolupracovníkmi a prisluhovačmi z komerčnej televízie Severka snažia zamiesť všetky stopy a odvrátiť pozornosť obyvateľstva propagandou zmanipulovaným spravodajstvom. V predvolebný večer sa začína náročný boj o štát.

Kniha Boj o štát v úvode nesie prvky špionážneho románu, postupne však naberá military charakter, ktorého súčasťou sú detailné popisy modernej leteckej aj pozemnej vojenskej techniky a zbraní ako aj opisy bojov a rôznych bojových situácií. Aj napriek opisom si dej zachováva dynamiku a akčnosť. Miestami román pripomína americký akčný film, vrátane nezničiteľného akčného hrdinu, ktorý všade bol, všetko vie a je zo všetkých najlepší, čo ma, priznám sa, trochu dráždilo. Osobne som bola zo všetkých tých bojových scén ku koncu už trochu unavená. Páčil sa mi počiatočný špionážny charakter, ktorý bol veľmi dobre rozpracovaný. Uvítala by som, keby sa celý román niesol skôr v tomto duchu. Ale to sú moje súkromné preferencie. Jedným dychom dodávam, že pre čitateľov, ktorí sa zaujímajú o bojovú techniku a špeciálne armádne a policajné jednotky, môže byť tento román skutočnou lahôdkou.
(pokračovanie článku nižšie)
[yuzo_related]

Kvôli praktickosti a zjednodušeniu orientácie uvádza autor v úvode zoznam inštitúcií a útvarov spomenutých v románe, vrátane všetkých románových postáv. Trochu som sa toho zľakla, pretože zoznam je celkom dlhý. Počas čítania sa však človek celkom rýchlo zorientuje. V románe narazíte aj na množstvo skratiek a skrátených názvov. Keďže autor nechcel zbytočne prerušovať dej vysvetlivkami a odpútavať tým pozornosť čitateľa, zoznam všetkých použitých skratiek aj s ich popisom nájdete v závere knihy. Kto má záujem, môže si zoznam nalistovať. Pre pochopenie deja však znalosť obsahu skrátených názvov nie je až taká podstatná.

Na knihe Boj o štát veľmi pozitívne hodnotím hlbokú znalosť problematiky aj aktuálnosť témy. Všetky udalosti v románe sú fiktívne, na čo autor upozorňuje hneď v úvode. Napriek tomu nemožno prehliadnuť isté paralely s realitou. Román nastavuje zrkadlo súčasnej dobe. Demaskuje podstatu a skutočné ambície extrémistických hnutí, odhaľuje politický vplyv v médiách, porušovanie etických princípov novinárskej práce a odkrýva spôsoby manipulácie s divákom. Toto je veľkým plusom celého románu. Autor je veľmi dôsledný, má zmysel pre detail, vďaka čomu román pôsobí veľmi dôveryhodne a autenticky. Detailnosť románu však má aj svoje tienisté stránky. Trochu sa obávam, aby sa pre niekoho nestal návodom na použitie. V každom prípade, obsahovo aj spracovaním pokojne obstojí aj v zahraničnej konkurencii. Nie je to žiadny “rýchlokvas”. Je vidieť, že autor na rukopise pracoval niekoľko rokov.

Boj o štát je svojím charakterom vhodnejší skôr pre mužov. Ženské publikum pravdepodobne odradí množstvo bojových scén a technických detailov.

Boj o štát – Alexander J. Kenji môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Boj o štát

8.6

Aktuálnosť vybranej témy

10.0/10

Presvedčivosť príbehu

10.0/10

Udržanie čitateľovej pozornosti

8.0/10

Prekvapivé zvraty a rozuzlenia

8.0/10

Záver knihy / Vyvrcholenie príbehu

7.0/10

Pozitíva

  • Aktuálna téma
  • Presvedčivosť a dôveryhodnosť príbehu
  • Zmysel pre detail

Negatíva

  • Príliš mnoho podrobne opísaných bojových scén
  • Úzka cieľová skupina čitateľov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.