Július Belan: Tajomný prípad agenta Bananyho

Literárni kritici sa na detektívku pozerajú tak trochu zvrchu. Tento žáner podľa nich nespĺňa atribúty umeleckej literatúry. Ja som však presvedčená, že kvalitná detektívka do literárneho sveta jednoznačne patrí. Veľmi sa preto teším novému prírastku z pera mladého autora Júliusa Belana Tajomný prípad agenta Bananyho. Titul na knižný trh prináša Vydavateľstvo TAKTIK.

Tajomný prípad agenta Bananyho – Július Belan môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Tajomný prípad agenta BananyhoVyrastala som na prípadoch Pána Tragáčika a v dospelosti som presedlala na kráľovnú anglickej detektívky Agathu Christie. Vymyslieť pútavý príbeh s dobrou zápletkou a nepredvídateľným koncom, ktorý prekvapí aj ostrieľaného milovníka tohto žánru, nie je jednoduché. Som preto rada, že Júliusovi Belanovi sa to podarilo. Prípad agenta Bananyho ma nielen zaujal, ale aj poriadne zabavil, hoci táto kniha je určená oveľa mladším čitateľom, ako som ja.

Atmosféru tajomna navodzuje autor hneď na začiatku. “Som agent Banany. Ale nikomu to nehovor! Vieš to len ty a ja. Opakujem, len ty a ja. Pre istotu sa poobzeraj okolo seba, či náhodou nie je nablízku nejaký podozrivý človek, ktorý by sa mohol dostať k tejto knižke. Tak ako? Vzduch čistý? Ak áno, čítaj ďalej. Túto knižku som napísal pre teba. Nájdeš v nej dôverné informácie o tajomnom prípade, ktorý dôkladne preveril moje detektívne schopnosti. Preto vždy, keď dočítaš, starostlivo knižku odlož na bezpečné miesto. Nech ti ani len nenapadne zabudnúť ju v školskej lavici, na stole v izbe, či na záchode!” Úvodné slová knihy okamžite vyvolávajú u malého čitateľa pocit výnimočnosti a dôvery a sú prísľubom napínavého príbehu, odohrávajúceho sa vo svete ovocia a zeleniny.
(pokračovanie článku nižšie)
[yuzo_related]

Tajomný prípad agenta Bananyho

Agent Banany má za sebou niekoľko úspešne vyriešených prípadov. Jeho pracovné nasadenie a talent si všimnú v tajnej organizácii Š.T.E.K.A.J a Banany dostane ponuku pripojiť sa k ich tímu. Najprv však musí prejsť výcvikom a špeciálnymi testami na ostrove Lečomichuti. Počas plavby do výcvikového tábora mu robia spoločnosť ešte niekoľkí cestujúci, medzi inými krásna Olívia Malina, ktorá mladému agentovi okamžite padne do oka. Lenže krásna pasažierka hneď na druhý deň bez stopy zmizne a spolu s ňou aj vzácny náhrdelník Cviklíny I. Múdrej. Banany musí prípad vyriešiť skôr, ako loď zakotví na pevnine. Podarí sa šikovnému agentovi rozmotať klbko lží a odhaliť páchateľa? Rozhodne sa musí poponáhľať, pretože času nemá nazvyš…

Aj napriek tomu, že som už dávno vyrástla z detských šiat, detektívny príbeh Júliusa Belana ma skutočne veľmi zaujal a potešil. Tajomný prípad Agenta Bananyho nesie všetky znaky dobrej detektívky. Kniha má premyslenú zápletku a precízne vystavanú dejovú líniu. Správanie a konanie postáv je koncipované tak, aby čitateľ mal koho podozrievať, no až do úplného záveru nemal šancu odhaliť identitu páchateľa. A po vyriešení prípadu ho čaká ďalšie prekvapenie. 

Tajomný prípad agenta Bananyho

Kniha sa však autorovi vydarila nielen z hľadiska vnútornej stavby. Jazyk blízky dnešnému mladému čitateľovi a vtipné poznámky sympatického agenta Bananyho zvyšujú atraktívnosť príbehu po formálnej stránke. Ak bolo zámerom tejto knihy zbaviť, tak sa to jednoznačne podarilo. Oceňujem aj ilustrácie Miša Uhrína, ktoré pripomínajú medzi mladými ľuďmi obľúbené komiksové kresby.

Július Belan bol pre mňa doposiaľ ako autor neznámy. Preto ma prekvapilo, keď som sa dozvedela, že debutoval už v roku 2013 a za sebou má už niekoľko vydaných titulov pre deti. Neviem povedať, aké boli jeho predchádzajúce knihy, ale táto posledná sa mu naozaj vydarila. Detektívny príbeh o agentovi Bananovi môže byť vhodným darčekom pod vianočný stromček pre deti vo veku 8 plus.

Tajomný prípad agenta Bananyho – Július Belan môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Tajomný prípad agenta Bananyho

7.4

Atraktívnosť vybranej témy

10.0/10

Udržanie čitateľovej pozornosti

10.0/10

Vhodnosť na recitačné súťaže

2.0/10

Výchovný charakter

5.0/10

Cieľ / Zámer knihy

10.0/10

Pozitíva

  • Precízne vystavaný príbeh, splňajúci atribúty dobrej detektívky
  • Štýl blízky súčasným deťom
  • Príbehu nechýba humor
  • Prekvapivý záver

Negatíva

  • Absencia výchovnej funkcie, ak opomeniem, že príbeh sa odohráva v ovocno-zeleninovom svete

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.