Michail Zygar: Všetci mocní Kremľa (Audio)

Ľudia z Vydavateľstva Absynt majú buď veľmi dobrý nos, šťastnú ruku alebo výborný prehľad. V každom prípade sa im mimoriadne darí objavovať skutočné čitateľské lahôdky. Kniha mladého ruského reportéra Michaila Zygara Všetci mocní Kremľa, opäť patrí medzi tie, ktoré sa po dočítaní ťažko odkladajú do police.

Všetci mocní Kremľa (Michail Zygar) môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Všetci mocní kremľaKniha ma lákala najmä z dvoch dôvodov – zaujímavá a aktuálna téma a pochvalné hodnotenia renomovaných recenzentov na obálke knihy. Keď laureátka Nobelovej ceny za literatúru Svetlana Alexijevič napíše, že “toto je úplne prvý ucelený opis všetkého, čo sa stalo za posledných dvadsať rokov, ktorý som čítala”, alebo keď ruský historik a spisovateľ Boris Akunin uvedie, že je to “naozaj poučná, výnimočne vyvážená a – čo je v dnešnej dobe pozoruhodné – objektívna kniha”, okamžite máte chuť pustiť sa do čítania.

Rusko sa stalo vďačným zdrojom námetov pre mnoho kníh a filmov. Hlavným protagonistom väčšiny z nich je prezident Vladimir Putin – či už ako oslavovaný hrdina herkulovského typu, alebo ako zločinec najhrubšieho zrna – v závislosti od uhla pohľadu a autorského zámeru.

Mladý ruský novinár Michail Zygar si tiež zaumienil zmapovať spoločensko-politické udalosti krajiny po rozpade Sovietskeho zväzu a najmä po roku 2000, keď do prezidentského kresla prvýkrát zasadol Vladimir Putin. V jeho knihe však najmocnejšiemu mužovi Ruska v hlavnej úlohe sekunduje celá kremeľská suita, pretože ako sám autor hovori: “Je bežné myslieť si, že všetky rozhodnutia v Rusku robí iba jeden človek – Vladimir Putin. Je to však pravda iba čiastočne. Všetky rozhodnutia skutočne pochádzajú od Putina, lenže Putin, to nie je jeden človek. Je to obrovský kolektívny rozum. Desiatky, dokonca stovky ľudí sa dennodenne snažia uhádnuť, aké rozhodnutia by mal robiť Vladimir Putin. Aj on sám sa usiluje uhádnuť, ako má rozhodnúť, aby bol populárny, aby bol zrozumiteľný a aby jeho rozhodnutia schválil obrovský kolektívny Vladimir Putin.” (Str. 8)

Aby si vytvoril reálny obraz o zákulisí Kremľa, musel Zygar absolvovať mnoho stretnutí a urobiť desiatky rozhovorov s osobami z Putinovho najbližšieho okolia. Výsledkom je podrobná štúdia novodobých ruských dejín s dobre premyslenou štruktúrou.

Autor knihu rozdelil na päť základných častí, ktoré zachytávajú najdôležitejšie etapy Putinovho vývoja – počnúc verejne neznámym pracovníkom FSB, ktorý len veľmi nesmelo prebral na svoje plecia zodpovednosť vyplývajúcu z prezidentskej funkcie a rozhodol sa, že z neho bude záchranca Ruska a veľký reformátor, až po sebavedomého novodobého cára Hrozného, vychutnávajúceho si peniaze a neobmedzenú moc.

V rámci každej časti sú kapitoly venované dôležitým osobám z Putinovho okolia – pracovníkom prezidentskej kancelárie, členom vlády, predstaviteľom Štátnej dumy, zahraničným politikom či bohatým ruským podnikateľom. Každá z týchto postáv mala v určitých obdobiach k ruskému prezidentovi blízko, čo jej poskytovalo možnosť ovplyvňovať rozhodnutia na najvyššej úrovni a tým určovať ďalšie smerovanie krajiny vo vnútropolitickej, zahraničnopolitickej, ekonomickej či sociálnej oblasti.
(pokračovanie článku nižšie)
[yuzo_related]

Po jeľcinovskej ére bolo spočiatku Putinovým jediným cieľom zachrániť Rusko pred krachom. Chcel vrátiť krajine zašlú slávu, a urobiť z nej svetovo uznávanú veľmoc, rovnocenného partnera západných demokracií. Rusko dokonca istý čas flirtovalo aj so Severoatlantickou alianciou. Bývalé komunistické impérium však desať rokov po páde totalitného režimu malo stále veľa vnútorných problémov a spôsob ich riešenia sa v mnohých prípadoch priečil západným princípom slobody a demokracie: vojenské riešenia konfliktov v Čečensku, Gruzínsku či na Ukrajine, obmedzenie slobody médií, porušovanie ľudských práv, nezákonné vyvlastňovanie súkromných podnikov, štátom vykonštruované a zmanipulované súdne spory s oligarchami a politickými nepriateľmi štátu, či dokonca objednané vraždy ľudí nepohodlných Kremľu. Rusko si vyslúžilo nedôveru, kritiku a postupné vylúčenie spomedzi demokratických štátov aj pre dokázateľnú podporu diktátorských režimov na blízkom a strednom východe.

Každá minca má dve strany a aj Kremeľ má na vyššie uvedené udalosti trochu iný pohľad. Neznesie cudzí diktát. O to viac, keď západ tiež robí veľa chýb, ktoré ruskému vedeniu zbytočne nahrávajú do karát a utvrdzujú ho v názore, že na meranie prehreškov sa používa dvojaký meter – prísnejší smerom na východ a miernejší na západ. Nenávideným nepriateľom Ruska číslo jeden sa stala Amerika – svetový policajt, ktorý robí poriadok všade inde, len nie doma. Informačná služba FSB zbiera “dôkazy” o tajnej vojne Ameriky proti Rusku, z Kremľa sa úspešne šíria konšpirácie a protiamerická propaganda. So štátom kontrolovanými médiami nebol problém postupne presvedčiť ruský ľud o tom, kto je dobrý a kto zlý, kde je pravda a kde lož, a že jedine s Vladimirom Putinom na čele môže Rusko túto vykonštruovanú vojnu úspešne ustáť. Ako, o to sa už postarajú kremeľskí úradníci. Sú si totiž vedomí, že ruský prezident má dnes obrovskú moc a pokiaľ nechcú prísť o svoje výhody, musia ho držať v presvedčení, že inej cesty niet. Napokon už ani sám, západom ohrdnutý Vladimir Putin nestojí viac o priateľské vzťahy so slobodným a demokratickým svetom. V úlohe diktátora, ktorý sa nemusí nikomu zodpovedať a prispôsobovať, sa cíti omnoho istejšie, pohodlnejšie a sebavedomejšie.

Michal Zygar postavil latku poriadne vysoko.Vďaka poctivej novinárskej práci sa mu podarilo odhaliť doposiaľ skryté zákulisie Kremľa so všetkými jeho intrigami, korupciou, nekalými praktikami a mocenskými bojmi. Čo je však veľmi dôležité, snaží sa pri tom udržiavať odstup a nestrannosť. So získanými informáciami narába veľmi opatrne, so zreteľom na zachovanie objektivity. Vyhýba sa publikovaniu neoverených tvrdení a informácií, špekulácie necháva bokom. Kniha má jasnú štruktúru, ktorá čitateľovi uľahčuje orientáciu. Aj napriek náročnej téme je napísaná veľmi pútavo a rozčítaná sa len ťažko odkladá z rúk. Neverím, že sa niekomu tak skoro podarí tromfnúť mladého ruského reportéra v snahe napísať na túto tému ešte lepšie, objektívnejšie a súhrnnejšie dielo.

Všetci mocní Kremľa (Michail Zygar) môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Všetci mocní Kremľa

10

Aktuálnosť vybranej témy

10.0/10

Nestrannosť a dôveryhodnosť

10.0/10

Udržanie čitateľskej pozornosti

10.0/10

Nové informácie

10.0/10

Celkový dojem

10.0/10

Pozitíva

  • pútavé čítanie
  • jasná a zrozumiteľná štruktúra
  • dôsledná investigatívna práca
  • nestrannosť a objektivita autora
  • informačná hutnosť

Negatíva

  • žiadne

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.