Viola Stern Fischerová: Mengeleho dievča

Ľudia si peklo nemusia predstavovať. Dokážu ho totiž vytvoriť. Nemecké vyhladzovacie tábory boli peklom na zemi, ktoré vybudovala jedna skupina ľudí pre inú skupinu s cieľom udupať ľudskú dôstojnosť, rozmetať v prachu posledné zvyšky ľudskej hrdosti a nakoniec zlikvidovať aj telesné trosky s dávno mŕtvymi dušami. Tí, ktorým sa toto peklo šťastnou náhodou podarilo prežiť, sa snažili čo najskôr zabudnúť. Našťastie nie všetci.

Mengeleho dievčaSlovenka Viola Stern Fischerová, ktorá prežila štyri koncentračné tábory, našla v sebe dostatok sily, aby svoj príbeh o prežitom pekle vyrozprávala a odovzdala tak dôležitý odkaz pre túto aj budúce generácie. Jej spomienky spísala Veronika Homolová Tóthová do knihy s názvom Mengeleho dievča.

Pani Viola sa narodila a vyrastala  v Lučenci ako tretie a najmladšie dieťa v rodine, hlásiacej sa k židovskému (izraelitskému) náboženstvu. Stern Rózsa Ibolya prežila pokojné a šťastné detstvo, obklopená milujúcimi rodičmi, dvomi staršími bratmi a množstvom priateľov. V šestnástich rokoch stretla prvú veľkú lásku. Nebyť historických udalostí, ktoré predčasne, zmarili sny dvoch mladých zaľúbencov o šťastnom spoločnom živote. čakala ju priam idylická budúcnosť po boku milovaného muža. Z Nemecka sa však v druhej polovici 30 rokov  do Európy začal šíriť nebezpečný mor nenávisti voči Židom. Najprv prišli na rad obmedzenia, po nich nasledovali deportácie. Nacistické Nemecko viedlo vojnu a zároveň pracovalo na konečnom riešení židovskej otázky. Pani Viola bola spolu s rodičmi do vyhladzovacieho tábora v Osvienčime deportovaná v máji 1944. Jej rodičia po selekcii skončili v plynovej komore, ju si vybral neslávne známy doktor Mengele pre svoje diabolské pokusy. Zo spomienok pani Violy na rok 1944 sa dozvedáme o strašných táborových podmienkach, o neľudskom zaobchádzaní, ale aj o Mengeleho krutosti a zverstvách, ktoré páchal na pokusných osobách, medzi ktorými boli aj malé deti. Pani Viola však hovorí aj o odvahe, pevnej vôli a sile človeka prežiť aj to najponižujúcejšie a najkrutejšie zaobchádzanie, hoci v popisovaných podmienkach je možné prežiť najmä vďaka šťastným náhodám. A mladučká Viola (ako napokon aj ona sama priznáva) mala naozaj povestné šťastie v nešťastí. Podarilo sa jej prežiť nielen Mengeleho pokusy, ale aj ďalšie tri tábory v Nemecku. Počas povestného pochodu smrti napokon preukázala aj veľké hrdinstvo a odvahu, keď pozbierala posledné zvyšky síl , zorganizovala útek a šťastne dorazila do rodného Lučenca. Poslednú časť knihy uzatvárajú spomienky na obdobie rokov 1945 až 1946, kedy okrem iného pomohla dolapiť jednu z najkrutejších dozorkýň z tábora Brezinka, stretla starú lásku a napokon sa rozhodla prežiť svoj život s rytierom.  
(pokračovanie článku nižšie)
[yuzo_related]

Skúsená reportérka Veronika Homolová Tóthová, ktorá spomienky pani Fischerovej spracovala, má na konte okrem iného aj unikátny filmový dokument o slovenskom hrdinovi Jozefovi Gabčíkovi – jednom z hlavných aktérov pri atentáte na ríšskeho protektora Reinharda Heydricha. Z ústneho svedectva Violy Stern Fischerovej sa jej zase podarilo vytvoriť autentický knižný dokument. Čitateľ tu nájde mnoho krásnych spomienok z osobného života deväťdesiatštyriročnej pamätníčky, prelínajúce sa so závažnými historickými udalosťami predvojnového obdobia,  ale  aj spomienky na prežité hrôzy koncentračných táborov. Pani Viola pritom hovorí nielen o sebe. Vďaka nej sa dozvedáme aj o krutých osudoch ďalších nevinných ľudí – obetí zverského nacistického režimu.

Životný príbeh Violy Stern Fischerovej sa nečíta ľahko. Je až bolestivo smutný. Pripravte sa na tlak v hrudi, na to, že občas budete musieť vypustiť veľkú guču v hrdle a prenechať voľný priechod emóciám. Je to príbeh, ktorý vo vás zanechá hlbokú emociálnu stopu. Moja kniha Mengeleho dievča je doslova zmáčaná slzami. Nie je možné sa im ubrániť. Nechápem, ako človek všetky tie hrôzy dokáže prežiť a odkiaľ čerpá silu ďalej žiť so strašnými spomienkami. Dajú sa zahrabať do najhlbších zákutí ľudskej mysle, je možné ich vytesniť a prežiť tak šťastný zvyšok života, alebo sú pre ich nositeľa dennodenným väzením? Pre týchto ľudí musí byť veľmi ťažké spomínať, o to horšie, ak sa nenájde dosť uší, ochotných počúvať a myslí, ochotných uveriť, pochopiť a poučiť sa. Pani Viola Stern Fischerová dokázala prežiť štyri koncentračné tábory a dokázala o tom hovoriť. Preto by som si želala, aby sa našlo čo najviac čitateľov, ktorí v sebe nájdu dostatok odvahy na prečítanie jej životného príbehu. V každom prípade Mengeleho dievča  jednoznačne patrí medzi knihy, ktoré musíte mať.

Mengeleho dievča

10

Celkový dojem

10.0/10

Aktuálnosť témy

10.0/10

Spracovanie

10.0/10

Udržanie čitateľovej pozornosti

10.0/10

Prekvapivé zvraty a rozuzlenia

10.0/10

Pozitíva

  • profesionálne spracovaný autentický príbeh
  • kniha nabitá emóciami
  • výborný materiál na doplnenie hodín dejepisu (vhodné pre čitateľov od 15 rokov)

Negatíva

  • z obsahovej stránky nemám čo vytknúť
  • v knihe je pomerne veľa tlačových chýb

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.