Katarína Moláková, Katarína Kerekesová: Mimi a Líza (Záhada vianočného svetla)

Keď si moja dcéra na meniny zaželala poslednú knihu Mimi a Líza, veľmi som sa potešila. Prvé dve časti naplnili moje očakávania. Ako rodiča a čiateľa ma veľmi očarili. Vôbec som teda nepochybovala, že tretia čas je výborná voľba. A Záhada vianočného svetla skutočne nesklamala.

Adelka má meniny 22. Decembra, takže naše spoločné čítanie vianočne ladeného príbehu umocňovala aj predvianočná atmosféra. Popri pečení koláčikov a zdobení stromčeka sme sa veľmi tešili na každý večer, kedy vhupneme do postele, zakryjeme sa teplou perinou a začítame sa do ďalšej kapitoly vianočného dobrodružstva dvoch priateliek.

Mimi a Líza tvoria nerozlučnú dvojicu. Temperamentnejšia Líza otvára opatrnejšej Mimi nové obzory a rozvážna Mimi zase učí Lízu viac počúvať a pozerať sa na svet inak ako očami. Na spoločnej prechádzke s rodičmi objavia spolu vo výklade vianočné svetielka a rozhodnú sa prekvapiť susedov z bytového domu, ktorí každoročne zdobia spoločný stromček. Susedia sú skeptickí, pretože v ich dome vianočné svetlá nikdy nesvietili. Dievčatá sú však presvedčené, že tento rok bude všetko inak a podarí sa im prehovorisť susedov, aby sa o to aspoň pokúsili. Stromček sa naozaj na malú chvíľočku rozsvieti, no potom opäť zhasne. Rovnako tak aj posledná nádej susedov, ktorí sa sklamaní vrátia do svojich príbytkov. Líza si však všimne malé nezbedné svetielko, ktoré mizne v podkroví domu, kde dievčatá ešte nikdy neboli, hoci si mysleli, že už poznajú každý kút ich domu. Čaká ich tam nečakané prekvapenie, ktoré im pomôže rozlúštiť záhadu vianočného svetla…
(pokračovanie článkuk nižšie)

[yuzo_related]

Autorky Katarína Moláková a Katarína Kerekesová potešili detského čitateľa aj treťou knihou. Opäť sa im podarilo ukryť do nápaditého príbehu niekoľko pekných a múdrych myšlienok. Záhada vianočného svetla je najmä o rozmanitosti osobností, o vzájomnom rešpekte, priateľstve a súdržnosti. A kým príbeh pohladí dušu, prekrásne, pestrofarebné ilustrácie sú doslova pastvou pre oči. Mimi a Líza je jednoducho súhrou kreatívnych duší, ktoré poznajú detský svet, a preto s ľahkosťou dokážu uspokojiť nenásytnú detskú fantáziu.

Keď sme spolu s Adelkou, Mimi a Lízou asi na štvrtý večer rozlúštili záhadu vianočného svetla, bolo nám veľmi ľúto. Tento smútok dôverne poznám. Využívam ho ako lakmusový papierik, ktorým testujem kvalitu knihy. V poslednom čase mám na dobré knihy šťastie a som veľmi rada, že Mimi a Líza do tejto kategórie tiež patria. V prípade, že sa vám zdá moja chvála tejto detskej knižky trochu prehnaná a postoj neobjektívny, možno máte pravdu. Ale to nič nemení na fakte, že ja Mimi a Lízu jednoducho milujem, aj keď som minimálne desaťkrát staršia ako adresáti, ktorým je určená. Autorkám textu aj ilustrátorom držím palce a už teraz sa teším na prípadné ďalšie dobrodružstvá dvoch nerozlučných priateliek.

Mimi a Líza - Záhada vianočného svetla

0.00
9.8

Atraktívnosť vybranej témy

10.0/10

Udržanie čitateľovej pozornosti

10.0/10

Vhodnosť na recitačné súťaže

9.0/10

Výchovný charakter

10.0/10

Cieľ / Zámer knihy

10.0/10

Pozitíva

  • Dobrodružný a poučný príbeh plné fantázie
  • Téma priateľstva a súdržnosti
  • Nádherné ilustrácie

Negatíva

  • Fakt som veľmi hľadala, ale žiadne som nenašla

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.