Neal Shusterman: Kosec (Žatva smrti 1)

Medzi slovenskými tínedžermi je americký autor Neal Shusterman nie celkom neznámym pojmom. Už v roku 2016 sa vďaka vydavateľstvu Ikar na knižných pultoch objavila prvá časť série Uvoľnení (Unwind). O dva roky na to sa vydavateľstvo Slovart podujalo na vydanie slovenského prekladu jeho ďalšieho diela. Dystopický román Kosec (Scythe) je prvou časťou trilógie Žatva smrti, ktorá má potenciál zaujať tzv. young-adult čitateľov.

Určite viacerí z vás poznajú ten zúfalý pocit, keď sa svoje dospievajúce deti márne snažíte presvedčiť, že kniha pri trávení voľného času dokáže byť výbornou konkurenciou mobilnému telefónu. Po tom, čo ma moja šestnásťročná dcéra vysmiala pri pokuse podstrčiť jej knihy sestier Bronteových, či Betty Macdonaldovej, cítila som sa ako stará vykopávka. Zároveň som však pochopila, že musím loviť v celkom inom rybníku. Zachránil ma zimný newsletter od Martinusu, v ktorom som naďabila na zaujímavé novinky. Jednou z nich bol román Kosec. Množstvo času, ktorý moja notorická nečitateľka bola ochotná tejto knihe venovať a rýchlosť, akou román “zhltla”, ma presvedčili, aby som sa na tvorbu pre mňa absolútne neznámeho amerického autora pozrela trochu bližšie. Očami “starej vykopávky”.

Ľudstvo porazilo prirodzenú smrť. Nehrozia mu viac epidémie, hladomor ani vojny. Ľudia sa vďaka šikovným nanobotom v krvi nemusia báť bolesti. Zo smrteľných úrazov sa rýchlo vystrábia v oživovacích centrách. Omladzovacie kúry zabezpečujú ľuďom večný život. Na poriadok sveta a dodržiavanie zákonov dozerá všemocná umelá inteligencia – Nimbus. Jedinú hrozbu predstavuje preľudnenie planéty. Aby k nemu nedošlo, založilo ľudstvo na začiatku novej epochy svetové spoločenstvo koscov. Ide o elitnú skupinu vybraných ľudí, ktorých úlohou je pravidelná “žatva” slúžiaca na udržanie vyváženého stavu populácie. Povolanie kocsa v sebe nesie obrovskú moc, no jeho život je navždy poznačený odriekaním, osamelosťou, zodpovednosťou a výčitkami svedomia.
(Pokračovanie článku nižšie)

[yuzo_related]

Dvaja tínedžeri – Citra a Rowan – boli vybraní, aby sa stali učňami kosca. Práca poslov smrti ich vôbec neláka. Navyše okolnosti ich postavia pred ťažkú voľbu, ktorá jedného z nich môže nakoniec stáť život.

Neal Shusterman - Kosec

Po Orwellovom románe 1984 je Shustermanov Kosec mojou druhou dystopiou. Prirovnávať Shustermana k Orwellovi by bolo veľké kacírstvo, ale musím povedať, že prvá časť trilógie Žatvy smrti ma zaujala. Témou, hlavnou myšlienkou, nápaditými zápletkami, napätím, neočakávanými zvratmi aj prevapivým záverom.

Neal Shusterman prináša čitateľom desivú víziu sveta, v ktorom prirodzenú smrť nahradila ruka človeka. Spoločenstvo koscov má jasné zákony a každá “žatva” podlieha prísnym pravidlám. Dokáže však dokonalý svet ctihodných koscov vzdorovať nástrahám ľudskej povahy? Kde je záruka, že sa v autonómnom spoločenstve, ktoré okrem vlastných zákonov nemá žiadnu vonkajšiu kontrolu, nenájdu jednotlivci prahnúci po zmene, čo by im zabezpečila moc a ešte väčšie uznanie? Autor v románe poukazuje na vyspelý technický pokrok, vďaka ktorému ľudstvo dokáže poraziť prírodu, no pritom nie je schopné pochopiť vnútornú podstatu jednotlivca.  

Čitateľ v románe popri spomínanej hlavnej myšlienke narazí aj na mnohé ďalšie otázniky súvisiace s nepomerom medzi technickým pokrokom a neznalosťou ľudskej podstaty. So strachom o život mizne aj vášeň. Večný život dáva človeku dostatok času na plnenie snov a túžob, zároveň sa však zo života ľudí vytráca vzrušenie a po čase prichádza presýtenie zo zážitkov a nuda. Človek v tejto fáze presýtenia životom túži ukončiť svoju púť, no nemôže, pretože nanoboty v jeho tele ho udržiavajú vo skvelej kondícii. Vykúpením je smrť rukou kosca, no pravidlá koscov hovoria jasne – ten kto si želá zomrieť, nemôže byť skosený.

Román Neala Shustermana je vskutku zaujímavý a doslova popretkávaný podobnými úvahami. Dobré body mu však musím strhnúť za koncentrovanú brutalitu, ktorá ma zarazila. Na môj vkus je tu priveľa zbraní, ich popisov a spôsobov použitia. Pri tomto žánri sa tomu asi úplne nedalo vyhnúť, ale viem si predstaviť aj o čosi jemnejšiu formu najmä vzhľadom na to, že ide o young-adult literatúru. Niektoré pasáže mi totiž pripadali ako nebezpečný návod na použitie.
Druhá časť Žatvy smrti – Thunderhead – v slovenskom preklade vychádza koncom mája. Na pultoch kníhkupectiev hľadajte titul Nimbus.

Kosec (Žatva smrti 1)

9.4

Atraktívnosť vybranej témy

10.0/10

Presvedčivosť príbehu

7.0/10

Udržanie čitateľovej pozornosti

10.0/10

Prekvapivé zvraty a rozuzlenia

10.0/10

Záver knihy / Vyvrcholenie príbehu

10.0/10

Pozitíva

  • kniha otvára mnohé filozofické otázky
  • úvaha o podstate ľudskej povahy
  • napätie až do úplného konca

Negatíva

  • priveľa opisov zbraní a spôsobov ich využitia
  • veľa koncentrovanej brutality vzhľadom na to, že ide o literatúru pre mládež

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.