Pomáhajú deťom milovať knihy

Nedávno sa mi do rúk dostala zbierka poviedok Skejťácke tenisky od Vydavateľstva Perfekt. Odporučila mi ju milá pani knihovníčka z našej mestskej knižnice, keď som jej skormútene vysvetľovala, že mám problém priviesť moju dcéru k čítaniu “rozumnej” literatúry. Teda takej, kde nevystupujú iba čarodejnice, kone, či povrchné hrdinky, alebo dokonca povrchné čarodejnice na koňoch.

Kniha je síce určená hlavne deťom, no nikde nie je napísané, že si ju nemôžu prečítať dospelí a tak som sa do nej hneď pustila. Prekvapilo ma, koľko rôznorodých, zaujímavých a hlavne myšlienkovo hlbokých textov sa v tejto útlej knižočke nachádza. Nájdete tu poviedky, reflektujúce súčasné problémy detí a mládeže, ale aj milé a vtipné rozprávky, ktoré zase potešia čitateľa mladšieho školského veku.

Keďže viaceré z publikovaných  textov ma doslova chytili za srdce, pátrala som, čo sa za touto zbierkou skrýva. Dozvedela som sa, že Skejťácke tenisky sú v poradí už 9. publikáciou víťazných poviedok Literárnej súťaže o detskú poviedku, ktorú od roku 2005 pravidelne organizuje Vydavateľstvo Perfekt v spolupráci s detským časopisom FIFÍK, s detským Združením korytnačky a s podporou Domu umenia pre deti BIBIANA a Ministerstva kultúry SR. Na stránke Vydavateľstva Perfekt som sa neskôr dočítala, že “cieľom súťaže je prehĺbiť záujem o pôvodnú detskú poviedku, rozvinúť tento literárny žáner, inšpirovať autorov k tvorbe, podporiť začínajúcich autorov, ale aj predstaviť známych spisovateľov, ktorí sú hosťami antológie a s láskavým úsmevom literárne spracovať pálčivé témy týkajúce sa sveta detí.”  Osobne na celej tejto súťaži oceňujem najmä fakt, že na výbere a hodnotení sa okrem odbornej verejnosti vždy podieľa aj päť vybraných detských čitateľských kolektívov, ktoré z užšieho výberu poviedok udeľujú Hlavnú cenu. Takto si môžeme byť istí, že víťazná poviedka (a nielen tá) sa naozaj bude páčiť cieľovej skupine, ktorej je prioritne určená.

Zbierka Skejťácke tenisky a samotná myšlienka súťaže sa mi natoľko zapáčili, že som siahla aj po aktuálnej, v poradí 10. publikácii, ktorá nesie názov víťaznej poviedky roku 2014 Ovečky v čerešňovom sade od autorky Kataríny Mikolášovej. Poviedky na smutné  témy, akými sú okrem iného rasizmus, šikanovanie či chudoba sa tu striedajú s veselými historkami rovnako, ako sa pri ich čítaní striedajú moje slzy a úsmev na tvári. Aj táto zbierka sa mi veľmi páčila a našla som v nej svojich vlastných favoritov.

Od roku 2005 prešlo veľa vody a ja som toho naozaj dosť zameškala. Určite sa však chcem postupne spätne dopracovať ku všetkým vydaným antológiám. Na knihách je totiž najlepšie to, že vám nikam neutečú a čas im neuberá ani na kráse, ani na aktraktívnosti. Zároveň budem dúfať, že ich čaro objaví nielen moja dcéra, ale aj ostatné deti, ktoré dnes nad knihami iba znudene mávnu rukou.

Ak vás tento článok zaujal, ponúkam vám zoznam všetkých zbierok, ktoré Vydavateľstvo Perfekt doposiaľ publikovalo:

Jana Bodnárová: Psy, Poletíme za dúhou I., rok 2005 – 1. ročník – Kde kúpiť

Gabriela Majtaníková: Imidž je nanič, Poletíme za dúhou II., rok 2006 – 2. ročník

Vladimír Hanuliak: Anjelik vo vysokej tráve, rok 2007 – 3.ročník – Kde kúpiť

Gabriela Futová: Trapoška, rok 2008 – 4. ročník – Kde kúpiť

Maroš Andrejčík: Izba snov, rok 2009 – 5. ročník – Kde kúpiť

Peter Gibey: Všetky pekné baby sú blondínky, rok 2010 – 6. ročník – Kde kúpiť

Peter Karpinský: Adela, neopováž sa!, rok 2011 – 7. ročník – Kde kúpiť

Katarína Švecová: Ako si vychovať brata, rok 2012 – 8. ročník – Kde kúpiť

Viera Babaríková: Skejťácke tenisky, rok 2013 – 9. ročník – Kde kúpiť

Katarína Mikolášová: Ovečky v čerešňovom sade – 10. ročník – Kde kúpiť

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.