Mimi a Líza

Detská kniha Mimi a Líza trojice autoriek Katarína Kerekesová, Katarína Moláková a Alexandra Salmela vyšla v roku 2013 a zožala obrovský úspech. Nečudo. Ako po obsahovej, tak po grafickej stránke je to veľmi vydarené dielo, ktoré bezpochyby zaujme každého malého čitateľa. Tak, ako zaujalo moju šesťročnú dcéru.

Hoci je táto detská kniha na trhu už dva roky, ja si myslím, že na pochvalu nikdy nie je neskoro. A Mimi a Líza si ju určite zaslúži.

Kniha prináša dobrodružné príbehy dvoch malých dievčat: Nevidiaca Mimi chodí po svete so zatvorenými očami, ale predsa vidí viac, ako ktokoľvek, kto má oči otvorené. Všetečná Líza sa zase rada bez premýšľania vrhá do každého dobrodružstva. Mimi učí svoju kamarátku “vidieť” veci očiam neviditeľné. Líza pomáha Mimi prekonávať prekážky a meniť svet z čiernobieleho na farbený. Spolu vytvárajú zohratú dvojicu, ktorá malého čitateľa sprevádza na ceste plnej dobrodružstiev a fantastických zážitkov. A nielen to. Každý jeden príbeh prináša ponaučenie a ponúka tak priestor na rozhovor s deťmi o aktuálnych témach súčasnej doby. Deti sa napríklad naučia nebáť sa tmy, zistia, že farebný svet je krajší ako sivý, že pexeso môžu hrať aj nevidiaci, že vitamíny v ovocí a zelenine sú mocnejšie ako tie cukríkové, či že nie sme všetci rovnakí a že to vôbec nie je na škodu. A v neposlednom rade, že skutočné priateľstvo je naozaj veľká vec.

[yuzo_related]

Moja šesťročná dcéra bola z knihy doslova nadšená. Nech som bola akákoľvek unavená, príbehy z nej sme nesmeli vynechať ani jeden večer. Vždy pozorne počúvala a zároveň so záujmom sledovala krásne ilustrácie, ktoré úžasným spôsobom dotvárajú dej každej rozprávky. Popritom mi zakaždým kládla kopec otázok, týkajúcich sa príbehu a tak sa naše spoločné večerné čítanie občas dosť natiahlo.

Napísať knihu pre dospelých je náročné, ale vytvoriť dobrú detskú knihu vyžaduje obrovskú dávku empatie, obrazotvornosti a nekonečnú fantáziu. Detský čitateľ (poslucháč) je totiž veľký kritik. Nenechá sa obalamuniť nudným príbehom, chyby neodpúšťa a naopak krásne príbehy odmeňuje úprimným záujmom. Fantastické dobrodružstvá Mimi a Lízy rozhodne nie sú nudné. Zaujali už tisícky detí a kniha sa dočkala aj televízneho spracovania. Deti sa so svojimi obľúbenými hrdinkami mohli stretnúť vo večerníčkoch RTVS. Autorkám sa tento rok podarilo vydať aj druhý diel. Neviem, ako vy, ale ja po tú  “oranžovú” knihu (ako druhý diel knihy Mimi a Líza nazvala moja dcéra), zajtra letím do kníhkupectva.

Mimi a Líza

9.8

Cieľ / Zámer knihy

10.0/10

Atraktívnosť vybranej témy

10.0/10

Udržanie čitateľovej pozornosti

10.0/10

Vhodnosť na recitačné súťaže

9.0/10

Výchovný charakter

10.0/10

Pozitíva

  • Zaujímavé a poučné príbehy plné fantázie
  • Aktuálne témy ponúkajúce priestor na rozhovor
  • Nádherné ilustrácie

Negatíva

  • Táto kniha nemá žiadne

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.