Guido Knopp: Uchopenie moci

Hodiny dejepisu počas mojich školských čias nestáli za veľa. Vplyv komunistov na obsah vzdelávania sa odrazil, ak nie v nedostatočných, tak minimálne v skreslených vedomostiach o neslávnom historickom období druhej svetovej vojny. Dátum tridsiaty január 1933 napriek tomu každý pozná ako začiatok najtemnejšieho obdobia nemeckých dejín.

Prečo a akým spôsobom sa Adolf Hitler dostal k moci? Ako je možné, že sa obyčajný rakúsky slobodník stal ríšskym kancelárom s neobmedzenou mocou? Ako dokázal za taký krátky čas poraziť a úplne pochovať demokratický systém mladej Weimarskej republiky? Moji učitelia dejepisu mi na tieto otázky nedali dostatočne vysvetľujúcu odpoveď. Vlastne, ani neviem, či ma to vtedy nejako zvlášť zaujímalo. Dnes je však situácia iná. Akosi cítim, že musím vedieť viac o tejto časti nemeckej histórie, ktorá tak fatálne ovplyvnila dejiny sveta, aby som dokázala lepšie pochopiť súčasné dianie. A kniha Uchopenie moci od nemeckého historika (novinára, spisovateľa a filmového tvorcu) Guida Knoppa mi v dostatočnej miere pomohla objasniť dosiaľ neozdpovedané otázky.
(pokračovanie článku nižšie)
[yuzo_related]

Guido Knopp začína Novým rokom 1933 a pomerne podrobne sprevádza čitateľa cez najdôležitejšie momenty vzostupu NSDAP a Hitlerovho postupného upevňovania moci až po zjazd NSDAP v septembri 1934, kedy bola demokracia a vlastne celá mladá Weimarská republika definitívne mŕtva. Dozvedáme sa o kariérnych sporoch v parlamente, o chybných rozhodnutiach starého prezidenta Hindenburga, o rebelujúcich komunistoch, o potupnom postavení Nemecka po versaillskom mierovom diktáte, o hospodárskej kríze, obrovskej nezamestnanosti, chudobe a nespokojnosti nemeckých občanov a o jednom bezvýznamnom “hnedom bubeníkovi”, ktorý všetky tieto okolnosti dokázal využiť vo svoj prospech.  

Hlavný príbeh uchopenia moci je formou poznámok na okraji doplnený o výpovede svedkov a poznámky historikov, ktoré pomáhajú kompletizovať obraz o vtedajšej politickej a spoločenskej situácii v Nemecku. Ak čítate dostatočne pozorne, dokážete nájsť zarážajúce paralely so súčasnou dobou. Táto kniha vám dá odpoveď nielen na otázky, ako a prečo sa to všetko stalo, ale donúti vás zamyslieť sa nad tým, či si dnes môžeme byť stopercentne istí, že sa podobná situácia nemôže zopakovať.

Ak hľadáte knihu, ktorá by vám dokázala podrobne popísať Hitlerových 20 mesiacov upevňovania moci, potom Uchopenie moci od Guida Knoppa je tou správnou voľbou. Myslím, že by sa pokojne mohla zaradiť medzi doplnkovú literatúru vyučovacích hodín histórie. Slovenský preklad jej však, podľa môjho názoru, po formálnej stránke trochu uškodil. Krkolomné súvetia, typické pre nemecký jazyk, sa dali v slovenčine podať jednoduchším a zrozumiteľnejším spôsobom. Kvôli správnemu pochopeniu obsahu som sa k niektorým pasážam musela vracať, čo ma zbytočne zdržiavalo.

Guido Knopp má na konte niekoľko významných historických diel. Za svoju prácu získal početné domáce aj medzinárodné ocenenia. V slovenčine vyšlo osem jeho kníh. Pevne verím, že ich preklady sú vydarenejšie.

Uchopenie moci

9.2

Celkový dojem

8.0/10

Aktuálnosť témy

10.0/10

Informačná hodnota

10.0/10

Udržanie čitateľovej pozornosti

8.0/10

Výchovná a vzdelávacia funkcia

10.0/10

Pozitíva

  • podrobný chronologický opis udalostí vedúcich k pádu Weimarskej republiky
  • dosiaľ nepublikované výpovede svedkov

Negatíva

  • krkolomný slovenský preklad

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.