Christiane F.: Wir Kinder vom Bahnhof ZOO
V dvanástich skúsila hašiš, v trinástich sa dostala k heroínu. Christiane F. dopoludnia chodila do školy, popoludnia trávila spolu s ostatnými narkomanmi na drogovej “scéne” na berlínskej stanici ZOO. Peniaze na denné dávky heroínu si zarábala prostitúciou. V pätnástich mala za sebou množstvo neúspešných odvykacích pokusov a zatknutí. Heroín zabili mnohých jej priateľov, zničil jej zdravie a takmer priviedol do šialenstva jej najbližších. Kniha Wir Kinder vom Bahnhof ZOO je nielen autentickou ukážkou ničivého sveta drog, ale hlavne dôkazom o neodpustiteľnom zlyhaní štátneho systému.
Christiane vyrastá v Západnom Berlíne, na sídlisku Gropiusstadt. Preľudnené sídlisko a zastavané plochy neposkytujú deťom dostatočne podnetné podmienky na hranie a zmysluplné trávenie voľného času. Christiane považuje svoje okolie za nudné a život dospelých za frustrujúci. Snaží sa nájsť spôsob, ako sa vymaniť z nenávidenej meštianskej spoločnosti. Od života chce viac, ako len večnú prácu. V evanjelickom mládežníckom centre “Haus der Mitte” sa prvýkrát stretáva s mladými ľuďmi, ktorí jej imponujú. Cesta do partie však vedie cez hašiš a tabletky. Pre dvanásťročné dievča je tento životný štýl veľmi príťažlivý a na istý čaj upokojuje jej potrebu zábavy a rozptýlenia od všednosti. Postupne však zisťuje, že existujú aj tvrdšie drogy a “coolovejšie” partie. Okrem toho spoznáva mladého chlapca Detlefa, ktorý sa pre ňu postupne stáva životnou láskou. Christiane sa heroínu desí, ale strach, že príde o jediného skutočného priateľa, ktorý už má prvé pokusy s tvrdou drogou za sebou, je omnoho väčší. Dávky heroínu si spočiatku doprajú len príležitostne počas víkendov, a tak žijú v naivnej predstave, že svoje telá a životy majú pod kontrolou. Fakt, že sa z nich dávno stali závislí narkomani, si uvedomia príliš neskoro – pri prvom abstinenčnom záchvate. Heroín sa postupne stáva ich každodenným otrokárom. Peniaze na drogu pre oboch najprv zabezpečuje Detlef prostitúciou s homosexuálnymi zákazníkmi. Christiane dopoludnia chodí do školy a popoludní sa s Detlefom stretáva na stanici ZOO, kde sa delia o spoločnú dávku. Časom si však ich závislé telá vyžadujú vyššie dávky a Christiane je nútená “zarábať” si na seba sama. Ich životy sa točia už iba okolo drogy. Spolu s Detlefom a neskôr aj bez neho Christiane absolvuje niekoľko neúspešných odvykacích pokusov, ale bez skutočnej terapie nemá šancu vymaniť sa zo svojej drogovej závislosti a opakovane padá na dno…
Christianin príbeh je drsný a šokujúci. Nič neskrýva. Práve naopak, odhaľuje najhlbšie zlyhania spoločnosti, kritizuje nedostatočný záujem štátu a nepružný systém boja s drogami v druhej polovici sedemdesiatych rokov minulého storočia. Spoločnosť sa na narkomanov pozerala cez prsty, štát z nich robil kriminálnikov. Mladá narkomanka zo Západného Berlína bola pritom, rovnako ako stovky ďalších mladých ľudí, iba obeťou nepripravenosti štátneho sociálneho systému, ktorý na jednej strane zlyhal v oblasti prevencie, na strane druhej nevedel poskytnúť dostatočne promptnú a účinnú pomoc tým, ktorí nemali šancu dostať sa zo svojej drogovej závislosti bez cielenej a dlhodobej terapie.
Hoci je ako autorka knihy uvedená samotná protagoniska, písomná podoba jej príbehu je výsledkom spolupráce Kaia Hermanna – renomovaného nemeckého autora a Horsta Riecka – berlínskeho žurnalistu, ktorí knihu zostavili z niekoľkodielnej série rozhovorov pre Stern na základe zvukových nahrávok. Christianin príbeh doplnili svedectvami ďalších zainteresovaných ľudí, ktorí s mladou narkomankou prišli v priebehu jej dospievania do kontaktu. Šokujúci reportážny román donútil nemeckú verejnosť konečne otvoriť oči.
Kniha vyšla prvýkrát v roku 1978 a prelomila mlčanie o narastajúcej drogovej závislosti nemeckej mládeže. Autentický príbeh mladého dievčaťa bol prvou úprimnou spoveďou narkomana, ktorú prečítali milióny čitateľov a Christiane priniesol svetovú slávu. V roku 1981 bol na motívy knihy natočený rovnomenný film a údajne sa dodnes premieta nemeckým školákom ako odstrašujúci príklad.
Žiadne filmové spracovanie však nie je vernou kópiou knižnej predlohy a mohli by ste sa ukrátiť o niektoré dôležité momenty, ktoré sa do filmu “nezmestili”. Preto odporúčam najskôr siahnuť po knihe. Slovenská verzia Christianinho príbehu je dostupná v kníhkupectvách pod názvom My deti zo stanice ZOO. O jej vydanie sa v roku 2015 zaslúžilo Vydavateľstvo Premedia. Kniha je vzhľadom na svoje prvé vydanie považovaná za románovú klasiku, ani dnes však nestráca na svojej aktuálnosti. Amazon údajne pripravuje osemdielny seriál, ktorý sa však na rozdiel od filmovej verzie má zamerať na celú vtedajšiu partiu. Cieľom projektu je osloviť súčasnú generáciu mladých divákov.
Christiane Vera Felscherinow sa rozhodla vyrozprávať svoj príbeh, aby varovala mladých ľudí pred zákerným svetom drog. Jej samej sa však nikdy nepodarilo vymaniť sa zo spárov omamných látok. V roku 1996 porodila syna, ktorého jej v roku 2005 odobrala sociálka pre jej závislosti na alkohole, marihuane a liekoch. Po tomto tragickom údere v roku 2013 napísala autobiografiu s názvom Mein zweites Leben (Môj druhý život), v ktorej opísala celý svoj život približne od obdobia, kedy skončil príbeh jej prvého románu. V máji tohto roka Christiane napriek zlomenému zdraviu oslávila svoje 58. narodeniny. V súčasnosti už “najznámejšia nemecká narkomanka” nechce byť stredobodom záujmu médií a žije v ústraní.