Zuzana Kubašáková, Mária Papačová Cabanová: Krajina Lubetha
S menom Zuzana Kubašáková som sa prvýkrát stretla vďaka Vydavateľstvu Taktik, pod hlavičkou ktorého vyšiel knižný debut tejto slovenskej autorky – Škriatok v pyžamku. Veselé príbehy plné fantázie ma vtedy veľmi oslovili a páčili sa aj mojej dcére. Preto, keď som sa dozvedela o novej knihe Krajina Lubetha z pera tejto autorky, ani na chvíľu som nezaváhala.
S menom druhej autorky Márie Papačovej Cabanovej som sa v literárnom svete stretla prvýkrát. Práve ona oslovila skúsenejšiu Zuzana Kubašákovú, aby napísala príbeh o škriatkovi Ľubetníčkovi z prostredia ich rodinnej chaty. Ich rozhovory o knihe sa neskôr premenili na autorskú spoluprácu, hoci textová zodpovednosť a literárny štýl ostal v réžii prvej autorky.
Voňavá knižočka, ešte teplá z tlačiarne, mňa aj dcérku na prvý pohľad zaujala krásnymi farebnými ilustráciami Noémi Ráczovej. Stručná anotácia v zadnej časti knihy nás pozývala do rozprávkovej krajiny plnej zázračných bytostí, sľubovala napätie aj plnenie detských snov. Nečudo, že moja osemročná dcéra sa okamžite namotala a už sa nevedela dočkať, kedy začneme s čítaním. Musím sa však priznať, že ja – dospelá čitateľka s dospelým rozumom plným pochybností – som spočiatku trochu zaváhala, keď som zistila, že knihu vydala spoločnosť AGROMEPA a že Lubetha je vlastne rekreačná chata v Ľubietovej. Veľmi som sa zľakla, či táto detská kniha nebude len výhodným propagačným materiálom bez hlbšieho významu. Počiatočné nadšenie mojej dcéry som preto, z pochopiteľných dôvodov, celkom nezdieľala, no zároveň som to nechcela vzdať hneď na začiatku. Okrem iného aj vďaka dobrej skúsenosti s autorkinou prvou knihou.
A tak sme sa pustili do čítania. Prvé tri kapitoly sme čítali po večeroch pred spaním, no dej ma čoskoro tak pohltil, že som už nedokázala čakať na večerné čítanie a knihu som si zobrala so sebou do práce. Čítala som v autobuse, cez obedňajšiu prestávku, aj v ZUŠ počas čakania na koniec tanečnej hodiny. A večer som sa opäť vrátila tam, kde sme prestali s dcérkou. Čítala som znova to isté, ale vôbec mi to neprekážalo.
Jedného dňa príde v zázračnej krajine Lubetha na svet malý lesný škriatok. Sám sa túla po lese a zúfalo hľadá niekoho, kto by mu pomohol zistiť, kto je, ako sa volá a čo je jeho poslaním. Keď už-už hrozí, že vyhladovaný a uzimený svoju životnú púť ukončí skôr ako začal, objaví ho pes Timi. Ujo Šaňo, ktorému pes patrí, zoberie škriatka na chatu, s dcérou Majkou sa o neho postarajú a dajú mu meno Ľubetníček. Na druhý deň ráno ku chate dorazí autobus plný detí, ktoré prišli do Lubethy stráviť týždeň letných prázdnin v tábore. Ľubetníčkovu pozornosť pritiahne zamračená dievčina s havraními vlasmi, špinavými zubami a v čiernom oblečení, ktorá v ňom vzbudzuje nepríjemný pocit. V ten istý deň mu na okienko jeho nového domčeka zaklope malá okrídlená bytosť – lesná víla, ktorá hľadá svoje stratené meno. Ľubetníčka hryzie svedomie, pretože vílu o meno pripravila jeho zvedavosť, a tak jej sľúbi pomoc. Malí priatelia netušia, že ich čaká dlhá cesta plná dobrodružstiev a prekvapivých objavov.
Kniha Krajina Lubetha vtiahne malých aj veľkých čitateľov do zázračného sveta fantázie. Deti spolu so škriatkom Ľubetníčkom a jeho malou priateľkou prežijú dobrodružstvo plné napätia a nebezpečných situácií. Príbeh je navyše bohatý aj na vtipné dialógy a úsmevné situácie, čo detskí čitatelia určite ocenia (ja som sa miestami tiež dobre zabávala).
(pokračovanie článku nižšie)
[yuzo_related]
Z pozície rodiča zase oceňujem, že Zuzana Kubašková aj v rámci tohto príbehu zostala verná veľmi podstatnej myšlienke, aby knihy pre deti okrem zábavy vytvárali aj priestor na zamyslenie a diskusiu, podobne ako v jej prvej knihe. Veľmi citlivo a nenásilnou formou sa jej tu podarilo zakomponovať vážne témy a poučné momenty. Deti sa napríklad naučia, že nemajú súdiť iných podľa prvého dojmu, že je dôležité ísť za svojím cieľom a plniť si sny, že si treba navzájom pomáhať… Tu je však potrebná aj asistencia rodiča, aby svoje deti na tieto momenty upozornili a iniciovali diskusiu.
Práve z vyššie uvedeného dôvodu som knihu Krajina Lubetha po prečítaní začala vnímať inou optikou. Moja počiatočné váhanie, prameniace z obavy, či nepôjde len výhodnú reklamu pre stredisko, zmizlo. Práve naopak. Uvedomila som si, existencia skutočného strediska je vlastne dobrou reklamou pre túto knihu. Dodáva totiž rozprávke punc dôveryhodnosti. Návšteva chaty Lubetha môže byť popri čítaní príjemným bonusom, ktorý ešte viac naštartuje detskú fantáziu. Moja dcéra, ktorá doposiaľ ani za svet nechcela ísť do “spacieho” tábora, prehlásila, že najbližšie letné prázdniny si určite nejaký vyberie. A mám také podozrenie, či si nerobí zálusk práve na Lubethu. Ak teda aj vy doma bojujete s podobným problémom, kniha Krajina Lubetha môže byť účinným liekom na diagnózou “mamina sukňa”.
Na záver ešte technická poznámka. Rozprávkový príbeh mladých slovenských autoriek je určený čitateľom nad 7 rokov. Po obsahovej stránke táto veková hranica sedí, dokonca si myslím, že ju pokojne môžete čítať aj mladším deťom. Príbehy sú písané veľmi zrozumiteľným a tejto vekovej kategórii blízkym štýlom. Sedemročné deti by sa však ešte asi veľmi pasovali s malými písmenami a “dlhými” stranami. Výnimky síce nevylučujem, ale vo všeobecnosti (aj na základe vlastnej skúsenosti) si myslím, že túto knižočku budete svojim mladším deťom čítať pred spaním ešte vy. Nebojte sa, nudiť sa zaručene nebudete. Navyše, čo môže viac spojiť rodičov s deťmi, ako spoločné posedenie pri dobrej knihe?