Bea Johnsnová: Domácnosť bez odpadu

Američanka francúzskeho pôvodu Bea Johnson je považovaná za guru zero waste životného štýlu. Niekoľko rokov tvrdo a poctivo pracovala na minimalizovaní odpadu vo svojom živote, až sa jej rodine nakoniec podarilo zredukovať týždenné množstvo vyprodukovaného odpadu v objeme 240 litrov na ročný v jednom zaváraninovom pohári. O svoje skúsenosti sa podelila v knihe Zero Waste Home, ktorá v roku 2019 vyšla aj v slovenskom preklade Domácnosť bez odpadu. 

Beu Johnson som doposiaľ sledovala v rôznych youtube videách a objavila sa aj v niekoľkých dokumentoch venovaných ekologickým témam. Preto ma veľmi potešilo, keď som si jej knihu našla pod vianočným stromčekom. Zaujala ma na prvý pohľad. 

Domácnosť bez odpadu - Bea Johnson

Najviac ma potešilo, že slovenské vydavateľstvo Aktuell si dalo záležať na jej spracovaní. Kniha bola vydaná na recyklovanom papieri (čo je viditeľné na prvý pohľad) a pri jej tlači boli údajne použité ekologicky neškodné farby. Navyše, publikácia nie je klasicky lepená, ale zošívaná, takže za toto má náš vydavateľ u mňa palec hore. (Americká verzia knihy má klasickú podobu. Aspoň tak som to videla v niekoľkých videách.) 

Tlieskam aj slovenskému prekladu. Prekladateľovi sa podarilo veľmi slušne popasovať s niektorými použitými frázami bez toho, aby došlo k posunu, alebo narušeniu významu. Kým napríklad v Amerike sa obrátená pyramída zásad nakladania s odpadom riadi tzv. piatimi R – refuse, reduce, reuse, recycle, rot a v tejto podobe sa bežne používa aj na mnohých slovenských stránkach, prezentujúcich bezodpadový životný štýl, slovenskému čitateľovi sa kniha prihovára materinskou rečou a prichádza s piatimi O – odmietnuť, obmedziť, obnoviť, odseparovať, odhniť. Takto sa téma bezodpadového života dostane bližšie aj k menej jazykovo zdatným čitateľom. 

Ďalším pozitívom knihy je jej prehľadné členenie. Autorka si dala záležať na tom, aby svoje myšlienky usporiadala jasne a zrozumiteľne. Zdá sa, že jej hlava je rovnako uprataná ako jej domácnosť. 

Po počiatočnom úvode k bezodpadovému životu nasledujú kapitoly venované kuchyni, kúpeľni, spálni a šatníku, upratovaniu, pracovni, deťom a škole, sviatkom a darčekom, pobytu vonku a dovolenke mimo domu. Každá kapitola má rovnakú štruktúru. Po krátkom úvode nasleduje uplatnenie piatich O a závere nájdete recepty, týkajúce sa konkrétnej témy. Ak sa rozhodnete osvojiť si bezodpadový životný štýl, takto sa vždy rýchlo dostanete k potrebnej rade, alebo ku konkrétnemu receptu. 

Bea Johnson
Bea Johnson

V závere knihy autorka radí, ako sa aktívne zapojiť do boja s odpadom a ponúka aj svoje návrhy a predstavy o tom, ako by mohla vyzerať bezodpadová budúcnosť.

Vydavateľstvo Akutell rozšírilo slovenskú verziu o zdroje v slovenskom prostredí. Nájdete tu zoznam blogov a internetových stránok o bezodpadovom spôsobe života, rovnako ako aj zoznam bezobalových kamenných predajní aj internetových obchodov (veľmi ma prekvapilo, koľko ich už na Slovensku funguje). Mňa osobne zaujal a potešil zoznam slovenských ekovýrobcov kozmetiky, drogérie, spotrebného tovaru a oblečenia. A inšpiráciou sú aj konferencie, festivaly a organizácie, či rôzne bezodpadové projekty. Je toho neúrekom a práve táto časť má pre slovenského čitateľa mimoriadny význam. Bea Johnson totiž vychádza z amerického prostredia a niektoré rady a tipy sa na Slovensku aplikovať nedajú buď z dôvodu odlišnej legislatívy, spôsobu nakladania s odpadom, či rozdielnych zvyklostí. Mnohé autorkine rady týkajúce sa domácnosti budú pre slovenského čitateľa samozrejmosťou, niektoré dokonca dobre pobavia. Na druhej strane však prekvapí, koľko vecí už inde bežne funguje, kým u nás sa o tom ešte ani len nezačalo diskutovať. 

Bea Johnson a jej život bez odpadu sú pre mňa veľkou inšpiráciou. Boj s odpadom je však dlhá a náročná cesta. Bolo by naivné myslieť si, že k jednému zaváraninovému poháru odpadu za rok sa štvorčlenná rodina dostane lusknutím prsta. Ale aj víťazstvá v malých bitkách sa počítajú. Prečítajte si knihu Domácnosť bez odpadu, aby sa vám dostala pod kožu, uložte si ju tak, aby bola na očiach a vždy po ruke a postupne skúšajte, čo vaša domácnosť znesie, ale hlavne, čo zvládnete bez toho, aby ste si vyrábali zbytočný stres. Nemusíte sa púšťať rovno do výroby prostriedku do umývačky, vodových farieb z ovocia a zeleniny, či modelovacej hmoty z vláken zo sušičky (aj keď to môže byť veľmi zaujímavá skúsenosť). Na začiatok stačí prestať kupovať vodu v plaste, skúsiť vyrobiť domáci jogurt (je to časovo veľmi nenáročná aktivita a nepotrebujete ani žiadny jogurtovač). Zredukovanie šatníka skutočne výrazne zjednoduší život a domáce keksíky sú fakt lepšie ako kúpené. Nie je nič jednoduchšie, ako načapovať pracie prostriedky do znovupoužiteľnej fľaše (hoci aj plastovej), či zabaliť deťom desiatu do voskového obalu (dobre sa umýva a rýchlo schne). Presviedčanie predavačky, aby vám šunku nebalila do mikroténového vrecka, ale do prinesenej nádoby, môže byť výzva, ale odmietnutý blok z pokladne vám nikto nebude nasilu tlačiť do tašky. A ak si nebudete vedieť rady, aj na našom malom Slovensku máme mnoho priekopníkov, ktorí vás ochotne nasmerujú na tú správnu cestu. 

Mimochodom, podľa receptu v knihe som si vyrobila domáci balzam na pery z včelieho vosku a oleja a overila som aj recept na lepidlo z múky, vody, kukuričného škrobu a octu. Oba výrobky fungujú perfektne. Domáce tortily podľa Bey Johnson mi až tak veľmi nevyšli, možno však iba nie som zručná kuchárka. A neviem, či mám odvahu dávať si na tvár namiesto bežnej lícenky, kakaový prášok. To sa radšej nebudem líčiť vôbec. :-)

Domácnosť bez odpadu

10

Aktuálnosť

10.0/10

Autentickosť

10.0/10

Udržanie čitateľovej pozornosti

10.0/10

Nové informácie

10.0/10

Celkový dojem

10.0/10

Pozitíva

  • kniha je vyltačená spôsobom šetrným k životnému prostrediu
  • cenné rady a veľa praktických receptov
  • pridané zdroje o slovenskom prostredí

Negatíva

  • kniha obsahuje mnohé rady, ktoré sa u nás nedajú realizovať kvôli rozdielnej legislatíve

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.