Sylvia Záhorová: Rozprávky z ôsmeho svetadielu

Vydavateľstvo Slovart vydalo v roku 2012 knihu Rozprávy z ôsmeho svetadielu, ktorej autorkou je Sylvia Záhorová, konateľka občianskeho združenia SPOSA, mama autistického Maroša. Ja som ju objavila na polici v mestskej knižnici, keď som hľadala niečo pekné na večerné čítanie pre moju mladšiu dcéru. Knižka ma milo prekvapila a veľmi potešila.

Rozprávky z ôsmeho svetadielu môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

“Niekto rád športuje, iný zas maľuje. Niekto je flautista a niekto autista.” Dúfam, že sa na mňa nenahnevá autorka tejto kratučkej básničky – herečka Bibiana Ondrejková – za to, že som použila v recenzii jej slová. Okrem toho, že sa mi motto páči, zároveň je aj leitmotívom knihy Sylvie Záhorovej a vystihuje jej zámer poukázať na to, že medzi nami žijú deti, ktoré sú síce trošku iné, ale tiež majú svoje radosti, starosti, záujmy, radi sa hrajú, smejú a zabávajú. Rozprávky z ôsmeho svetadielu nás pozývajú do zázračného sveta autistických detí, plného fantázie a zvláštnych slov, ktorý je pred nami ostatnými inak dobre ukrytý. Kniha Sylvie Záhorovej nám ponúka šancu spoznať ôsmy svetadiel – útočisko všetkých autistov a mali by sme ju využiť. Pretože poznanie búra predsudky aj strach a robí z nás chápavejších a tolerantnejšch ľudí. V knihe nájdete pätnásť rozprávkových príbehov, z ktorých desať napísala Sylvia Záhorová a päť pridali známi slovenskí umelci: Veronika Gabčová Lučeničová, Marián Greksa, Gizela Oňová, Zuzana Tlučková, Zuzana Vačková a už spomínaná Bibiana Ondrejková, ktorá knižočke napísala úvodný príbeh a záver.

Všetky rozprávky v knihe sú krásne napísané a majú nám čo povedať. Veľmi pozitívne hodnotím otázky a výzvy na konci každého textu, ktoré nabádajú na zamyslenie. Dávajú vám možnosť a priestor porozprávať sa s deťmi o jednotlivých príbehoch a rozhodne by ste ju mali využiť. Kniha je navyše pekne ilustrovaná, čo určite poteší malého poslucháča, či čitateľa.

A ak sa vám stane, že niektorý večer prídete z práce unavení a na čítanie už nedokážete nazbierať sily, nemusíte sa báť, že vaše dieťa príde o rozprávku. Deväť z nich je nahratých na priloženom CD.

Rozprávky z ôsmeho svetadielu rozhodne odporúčam. Okrem toho, že cez túto knihu  môžete svojim deťom sprostredkovať veľmi krásne a hodnotné myšlienky, jej kúpou podporíte vybudovanie rezidenčného zariadenia pre deti a mladých dospelých postihnutých autizmom v obci Borová neďaleko Trnavy.

Rozprávky z ôsmeho svetadielu môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Rozprávky z ôsmeho svetadielu

9.4

Cieľ / Zámer knihy

10.0/10

Atraktívnosť vybranej témy

10.0/10

Udržanie čitateľovej pozornosti

10.0/10

Vhodnosť na recitačné súťaže

7.0/10

Výchovný charakter

10.0/10

Pozitíva

  • kniha vedie čitateľa k pochopeniu inakosti a tolerancii
  • pridané otázky na konci príbehu ponúkajú možnosť na zamyslenie a rozhovor o téme
  • výťažok z predaja slúži na dobrú vec

Negatíva

  • kniha by si vzhľadom na spracovanú tému určite zaslúžila väčšiu propagáciu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.