John Boyne: Zostaň, kde si a potom odíď

Ak chcete svojim deťom dopriať kvalitnú literatúru, investujte do Johna Boyna. Írsky autor vo svojich knihách spracúva vážne spoločensko-historcké témy spôsobom blízkym detskému čitateľovi. Príbehy jeho malých hrdinov však zaručene oslovia aj rodičov a otvoria priestor na diskusiu, ktorá je v prípade Boynoviek naozaj potrebná.

Zostaň, kde si, a potom odíď – John Boyne môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Zostaň, kde si a potom odíďTémou románu Zostaň, kde si a potom odíď je prvá svetová vojna. Autor v nej rieši mnohé, s vojnou súvisiace otázky: osobnú zodpovednosť, hrdinstvo, právo na uplatnenia výhrady vo svedomí a otvorene hovorí aj o negatívnych následkoch vojny pre jednotlivcov a ich rodiny. Dokonca načrtáva aj tému postavenia žien v spoločnosti na začiatku 20-teho storočia.

V deň Alfieho piatych narodením v Európe vypukne voja a jeho otec sa rozhodne dobrovoľne narukovať. Malému synovi však sľúbi, že do Vianoc určite bude po všetkom. Zabudol však povedať, do ktorých. V Alfieho okolí príde aj k mnohým ďalším udalostiam, ktoré malý chlapec nedokáže celkom pochopiť a spracovať. Otcov najlepší priateľ z morálnych dôvodov odmietne narukovať a stáva sa tak outsiderom. Suseda – pána Janáčka a jeho malú dcéru a Alfieho jedinú priateľku – nespravodlivo obvinia zo zahraničnej špionáže a zabavia im obchod aj majetok. Alfieho mama – doposiaľ žena v domácnosti – musí po odchode manžela prevziať povinnosti živiteľa rodiny. Zamestná sa ako ošetrovateľka v nemocnici a neskôr, aby pokryla výdavky na nájom a stravu, si musí vo voľnom čase privyrábať praním a šitím odevov pre bohatšie rodiny. O Alfieho sa príležitostne stará babka, väčšinou je však odkázaný sám na seba. Ako jediný muž v rodine cíti zodpovednosť a rozhodne sa priložiť ruku k dielu. Na miesto otca, ktorý rozvážal mlieko, nastúpiť nemôže, pretože je ešte príliš malý. A tak si po odchode pána Janáčka z jeho domu tajne vypožičia kufrík s náradím na čistenie topánok a niekoľkokrát do týždňa chodí na stanicu. Časť zárobku nenápadne dáva mame do peňaženky, časť si odkladá. Tuší, že peniaze sa mu jedného dňa zídu na záchranu niekoho, na kom mu veľmi záleží…

V príbehoch Johna Boyna vystupujú chlapčenskí hrdinovia. To však neznamená, že jeho knihy sú určené výlučne chlapčenskému publiku. Určite zaujmú aj mladé čitateľky rôzneho veku. Dokonca ani dospelí sa nemusia hanbiť za to, že držia v ruke detskú knihu. Mladšie deti v Boynových románoch nájdu pútavý a veľmi dojímavý príbeh, starší pri pozornom čítaní objavia aj hlbší autorov odkaz na vážne spoločenské témy a morálne otázky.

Román Zostaň, kde si a potom odíď stojí najmä na téme lásky, ktorá je schopná veľkých činov a obetí. V úvode románu sa Alfie dozvedá, že pán Janáček pre veľkú lásku opustil milovaný a krásny rodný kraj a prišiel do cudzej zeme. Ako päťročný chlapec ešte nie je celkom schopný poňať veľkosť a význam takéhoto konania. V závere románu, keď chce od neho otec vedieť, prečo preňho podstúpil také veľké riziko, zisťuje, že slová pána Janáčka prežil na vlastnej koži

“Prečo, syn môj?” Zopakoval Georgie.

Alfie pokrútil hlavou, odvrátil sa a v ten deň už najmenej stý raz pokrčil plecami. Nemohol otcovi povedať prečo. Ešte nie. Možno neskôr, keď bude starší, dostane zo seba tie slová. On ich už poznal, pán Janáček ich pred ním kedysi vyslovil. Urobil to najlepšieho dôvodu na svete. Z lásky.”
(pokračovanie článku nižšie)
[yuzo_related]

Postavy v románe nie sú umiestnené náhodne – každá z nich má svoju úlohu, je nositeľom alebo reprezentantom konkrétnej myšlienky. Už spomínaného pána Janáčka – pražského Žida – použil autor na to, aby poukázal na nezmyselné šírenie strachu a nenávisti voči cudzincom. Postava Joea Patiencea, ktorý z morálnych dôvodov odmietne narukovať, otvára otázku výhrady vo svedomí, ale aj názorovej intolerancie. Alfieho otec poslúžil ako príklad hrdinu, ktorý dobrovoľne prijíma zodpovednosť za obranu vlasti a pomoc v boji proti nepriateľovi, za čo on sám a aj jeho rodina platia obrovskú daň. Alfieho rodina je ukážkou vplyvu vojny na bežných ľudí. Na príklade Alfieho priateľky Aleny otvára autor tému postavenia žien v spoločnosti na začiatku 20-teho storočia. Jej snom je stať sa ministerskou predsedníčkou, čo však okolie vníma iba ako vtipnú túžbu malého dievčatka, netušiaceho, že môže byť maximálne matkou a ženou v domácnosti, pretože ženy v Anglicku nemali ani len hlasovacie právo. Neskôr túto problematiku rieši aj Alfieho mama, ktorá počas vojny najprv z existenčných dôvodov prijíma miesto ošetrovateľky, aby neskôr zistila, že toto povolanie ju napĺňa a po vojne už nechce byť iba matkou a manželkou, čím autor naznačuje cestu k zrovnoprávneniu postavenia žien. V románe stretávame s mnohými ďalšími postavami, prostredníctvom ktorých autor, formou blízkou detskému čitateľovi, sprostredkúva politické postoje vtedajšej doby.

Román sa pre Alfieho rodinu síce končí happyendom, no pozornému čitateľovi neunikne náznak, že prvá svetová vojna rozhodne nebola posledná. Najlepšie to vyjadruje pasáž, kedy si Alfieho otec robí starosti o budúcnosť svojho syna.

“Nenávidím vojnu.” Vzdychol Alfie.
“Všetci ju nenávidia,”povedal Georgie. “Je to obyčajné svinstvo.”
“Hovorili, že do Vianoc bude po všetkom, ale nebolo.”
“Aj keď sa vojna skončí, čoskoro príde ďalšia, Vojny sú ako autobusy, nemyslíš? Ak ti jeden ujde, chytíš druhý. Musíš odtiaľto vypadnúť, Alfie, počuješ? Nesmieš sa dať odviesť. Museli by sme mať tridsať rokov mier, aby ťa nezobrali.”

Veľmi jasne, až ironicky vyznie aj rozhodnutie pána Jánačka, ktorý sa síce po vojne vrátil do svojho domu na Damley Road, no svojim susedom už nedokáže viac dôverovať.

“Presne pred ôsmimi rokmi sme stáli pred týmto domov a nariekali, lebo sa začala vojna, neuveriteľné, však?” Poznamenal pán Janáček, keď zaklopal na dvere Summerfieldovcov.” A predsa sa mi zdá, že odvtedy prešlo sto rokov. Nič už nie je také ako predtým. Možno to bola iba ilúzia. Nič zlé som neurobil. A predsa mi títo ľudia zničili život. Nie, odídeme do Prahy, obaja. Tam budeme v bezpečí.”

Kniha Zostaň, kde si a potom odíď je ideálnym podkladom pre detské “prečo” otázky, ktoré si pýtajú vysvetlenie. V prípade, že vám táto Boynovka doma ešte chýba, určite neváhajte s jej kúpou. Je to rovnako výborná investícia ako tie predchádzajúce. Ak je kniha Zostaň, kde si a potom odíď vaším prvým stretnutím s týmto geniálnym autorom, jednoznačne odporúčam aj jeho Chlapca v pásikavom pyžame, Chlapca na vrchole hory a Úžasnú cestu Barnabyho Brocketa okolo sveta.



Zostaň, kde si, a potom odíď – John Boyne môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

John Boyne: Zostaň, kde si a potom odíď

9.8

Aktuálnosť vybranej témy

10.0/10

Udržanie čitateľovej pozornosti

10.0/10

Vhodnosť na recitačné súťaže

9.0/10

Výchovný charakter

10.0/10

Cieľ / Zámer knihy

10.0/10

Pozitíva

  • aktuálnosť hlavnej myšlienky aj samotnej témy
  • výchovno-vzdelávacia funkcia
  • silný príbeh podaný detskému čitateľovi jasne a zrozumiteľne

Negatíva

  • žiadne

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.