Zomrel otec severskej detektívky Henning Mankell

V pondelok obletela svet správa o smrti Henninga Mankella. Mimoriadne činný švédsky spisovateľ 5. októbra vo veku 67 rokov podľahol rakovine. Slovenský čitateľ pozná Mankella hlavne vďaka detektívnym príbehom so svojským komisárom Kurtom Wallanderom. Úspešný severský autor sa však venoval aj tvorbe pre deti, písaniu televíznych scenárov a dramatických hier. Na svojom konte má vyše štyridsať kníh.

Svetový úspech priniesla švédskemu spisovateľovi a dramatikovi séria jedenástich krimipríbehov s komisárom Kurtom Wallanderom. Na Slovensku vyšlo deväť titulov pod hlavičkou Vydavateľstva Marenčin PT:  Vrahovia bez tváre (2011), Psy z Rigy (2014), Muž, ktorý sa usmieval (2013), Falošná stopa (2014), Piata žena (2015), Neviditeľný múr (2014), Pyramída (2015), Záhrada smrti (2014), Nepokojný muž (2010 a 2014).

V českom jazyku vyšli aj knihy Biela levica (Host) a O krok pozadu (Host).

Nepokojný muž ukončil kariéru Kurta Wallandera a Mankell plánoval napísať ďalšie tri detektívne príbehy, v ktorých ako ústredná postava mala zažiariť Wallanderova dcéra Linda

V roku 2012 napísal Mankell prvú knihu Innan frosten (v čestine Než přijde mráz), no po samovražde herečky Johanny Sällströmovej – predstaviteľky Lindy v televíznom seriáli Wallander – sa autor rozhodol v písaní ďalších častí nepokračovať.

Meno Henninga Mankella sa slovenskému čitateľovi spája aj s ďalším známym románom Číňan (2009). Autor  v ňom ponúka pohľad “do prostredia švédskeho vidieka, Spojených štátov amerických devätnásteho storočia, predolympijského Pekingu, Zimbabwe aj Londýna súčasnosti. Román upozorňuje na hrozby, vyplývajúce z faktu, keď sa svetovou veľmocou stáva krajina s neexistujúcim demokratickým systémom.” (Marenčin PT)

Z detských próz vyšla na Slovensku kniha Pes, ktorý bežal za hviezdou, a červený bicykel (Ikar 2006). Je to prvá Mankellova kniha venovaná deťom. Napísal ju v roku 1990 a vyhral súťaž o najlepšiu detskú knihu. Príbeh o Joelovi má vo Švédsku tri voľné pokračovania.

Henning Mankell bol skutočným profesionálom a svojej práci sa venoval vášnivo a vždy s plným nasadením. Jeho knihy vyšli v 30-tich miliónov výtlačkov a boli preložené do 39 jazykov. V roku 2008 patril Mankell do desiatky najpredávanejších spisovateľov našej planéty.

Za svoju tvorbu získal mnohé uznania a literárne ocenenia.

Viac na:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Henning_Mankell#Linda_Wallanderov.C3.A1

http://www.severskekrimi.sk/autori/henning-mankell-16.html

http://henningmankell.com/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.