Tlačené knihy sa nedali vytlačiť Kindlom

Keď čítam, potrebujem v ruke držať skutočnú knihu a nasávať jej vôňu. Navyše, nie som veľká kamarátka s modernou technikou. Beriem ju ako nevyhnuté zlo, spojené výlučne s prácou. Preto ma veľmi potešil článok Alexandry Dulákovej o nesplnených prognózach skorého zániku tlačených kníh, ktoré mala nahradiť ich digitalizovaná forma.

Digitalizácia úspešne zasiahla všetky médiá, až na jednu výnimku. Knihy. Za ich elektronickú formu hovorí viacero argumentov. Ušetria sa stromy – to by asi najviac potešilo ochrancov prírody. Ušetrí sa miesto – nemusíte mať doma plné regály, z ktorých je navyše potrebné utierať prach. Praktickosť – knižnicu máte stále pri sebe a môžete čítať kedykoľvek sa vám zachce a to, na čo práve máte chuť (ak pravdaže vaše zariadenie nie je vybité).

U mňa, konzervatívneho čitateľa, neobstál ani jeden z vyššie uvedených argumentov. Dokonca ani ten o stromoch (nech sa na mňa nikto nehnevá, ale mnohé firmy spotrebujú denne také stohy papiera, že pri kúpe tlačenej knihy ma vôbec nehryzie svedomie). Čo sa regálov týka, mám ich doma dosť, ale veru by sa ešte nejaké zišli (ten prach si tam utriem rada). Praktická stránka? Pre mňa je jednoduchšie zbaliť si do tašky aktuálnu knihu, v ktorej si môžem zalistovať, ako stále čumieť do nejakého neosobného displeja. Navyše nemám chuť neustále kontrolovať kabelku, či mi niekto neukradol drahý mobil alebo tablet (na knihu sa dnes ulakomí máloktorý zlodej). A teda aj napriek modernému trendu, ktorý so sebou priniesol Kindle, som si nekúpila ani jedinú elektronickú knihu, hoci moje okolie ma presviedčalo, že časom iná možnosť nebude a raz určite podľahnem.  

Nuž, ako sa hovorí, kôň má štyri nohy a predsa sa potkne. Nie všetky predpovede vychádzajú. Elektronické knihy si síce našli stabilný okruh fanúšikov, no tie tlačené po chvíľkovej stagnácii opäť začínajú naberať druhý dych. Majú totiž príliš tuhý korienok, aby len tak vymreli. Otázne je, aký osud určí knihám mladá generácia. Moderná doba im totiž poskytuje podnety, ktoré sú pre knihy veľkou konkurenciou. A v tomto prípade je úplne jedno, či ide o tie elektronické, alebo tlačené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.