Tošikazu Kawaguči: Kým vychladne káva

Existuje taká legenda, že v jednom nemenovanom japonskom meste sa nachádza kaviareň, v ktorej sa môžete preniesť v čase. Tých, čo to skúsili, nie je veľa. Väčšinu záujemcov totiž od cesty časom hneď na začiatku odradia veľmi prísne pravidlá. Japonský autor Tošikazu Kawaguči vo svojej knižnej prvotine Kým vychladne káva prináša štyri príbehy ľudí, ktorí sa na túto cestu podujali. Samozrejme, iba v autorovej fantázii. 

Priznám sa, že na pulte kníhkupectva by som som túto útlu knižočku japonského autora Tošikazu Kawagučiho medzi ostatnými titulmi s veľkou pravdepodobnosťou prehliadla. Do mojej knižnej zbierky pribudla opäť len vďaka jednej knihomoľskej skupine na FB, kde som na ňu čítala samé chvály. A moja bezhraničná zvedavosť zase zaúradovala. 

Tošikazu Kawaguči Kým vychladne káva

Predstavte si, že by ste mali možnosť cestovať v čase. Čo by ste spravili? Stavím sa, že drvivá väčšina z nás by túžila napraviť chyby z minulosti. Takto to však v japonskej kaviarni nefunguje. Pri ceste časom tu musíte dodržať päť veľmi prísnych pravidiel: Môžete sa stretnúť iba človekom, ktorý kaviareň niekedy navštívil. Nič, čo v minulosti spravíte, nijako neovplyvní prítomnosť. Cestovať v čase môžete iba na jednej stoličke, na ktorej však už sedí iný hosť a vy musíte trpezlivo čakať, kým sa stolička uvoľní. Počas cesty časom sa nesmiete zo stoličky pohnúť. A musíte sa vrátiť skôr, ako vychladne vaša káva. Prísne pravidlá mnohých návštevníkov kaviarne odradia. Ak nemôžete v minulosti zmeniť prítomnosť, stolička predsa stráca svoj význam. Avšak žena, ktorá sa rozišla s mužom, za ktorého sa chcela vydať, manželka muža, strácajúceho pamäť, žena, ktorá útekom z domu pretrhla všetky rodinné kontakty a tehotná zamestnankyňa kaviarne si odnesú hlboký emocionálny zážitok a jedno poznanie navyše: “Človek dokáže prekonať aj tie najťažšie prekážky. Je to len otázka postoja. A ak tá stolička dokáže zmeniť naše myslenie, jej význam je nepochybne veľký.” (str. 182) Záverečné slová jednej z postáv sú autorovým odkazom pre čitateľov a zároveň hlavnou myšlienkou diela. Minulosť sa napraviť nedá. Jediné, čo môžeme zmeniť, sme my sami – naše myslenie a uhol pohľadu na život. Len tak dokážeme ustáť prítomnosť a nemusíme mať obavy z budúcnosti. 

Napriek tomu, že štyri príbehy sú nositeľmi hlbokej myšlienky, čítanie je veľmi oddychové. Útlu, ani nie dvestostranovú knihu prečitate za jedno dopoludnie. Kým vám vychladne káva, získate ďalší čitateľský zážitok a budete o nové poznanie bohatší. Teším sa, že som podľahla davovej psychóze sociálnych sietí, okrem iného aj preto, že som si rozšírila svoje čitateľské obzory o japonskú beletriu, ktorá je o poznanie iná, ako tá zapadoeurópska. 
Kniha Kým vychladne káva bola v Japonsku publikovaná v roku 2015. K slovenskému čitateľovi sa dostala až v roku 2021 pod hlavičkou Vydavateľstva Lindeni, ktoré, podľa slov na domovskej internetovej stránke “vydáva kvalitnú beletriu aj non fiction literatúru pre vnímavého dospelého čitateľa”. Môžem konštatovať, že kniha z krajiny vychádzajúceho slnka je hmatateľným dôkazom pravdivosti tohto odvážneho tvrdenia a vydavateľstvo sa knihou Tošikazu Kawagučiho dostáva do môjho hľadáčika.

Kým vychladne káva

8.4

Atraktívnosť témy

10.0/10

Presvedčivosť príbehu

7.0/10

Udržanie čitateľovej pozornosti

6.0/10

Prekvapivé momenty

9.0/10

Záver knihy / Vyvrcholenie príbehu

10.0/10

Pozitíva

  • hlboká myšlienka,
  • pohľad na japonskú kultúru a myslenie,
  • oddychové čítanie,

Negatíva

  • k niektorým situáciám sa autor viackrát vracal, čo občas pôsobilo amatérsky, ale mohol to byť zámer, aby sa poviedky dali čítať aj nezávisle od seba,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.