Camilla Läckberg: Krotiteľ

Pulty svetových kníhkupectiev sa prehýbajú pod ťarchou mrazivých severských trillerov a miznú ako teplé rožky. Na slovenskom knižnom trhu sa, okrem iných, obľube teší aj Camilla Läckberg, švédska autorka deviatich kriminálnych románov. Zatiaľ posledným z nich je mimoriadne napínavý triller Krotiteľ.

Krotitel – Camilla Läckberg môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Camilla Läckberg už po deviatykrát prináša čitateľom poriadne zamotaný príbeh, plný temných tajomstiev.

Krotitel Camilla Läckberg

Kým na policajnej stanici vo Fjällbacke vládne relatívny pokoj, spisovateľka Erika Falcková má plné ruky práce. Zaumienila si preskúmať príbeh Laily Kowalskej, ktorá pred rokmi brutálne zavraždila svojho manžela Vladeka. Erike sa však akosi nedarí dostať sa záhadnej väzenkyni pod kožu…

Jedného januárového dňa na hradskej znenazdania objaví polonahé dievča, ktoré však vzápätí zahynie pod kolesami auta. Polícia zisťuje, že ide o mladučkú Viktoriu, ktorá bez stopy zmizla pred štyrmi mesiacmi cestou z jazdeckej školy. Pitva ukáže, že dievča bolo vystavené strašnému mučeniu. Policajnému vyšetrovateľovi Patrikovi Hedstromovi je jasné, že ak sa im včas nepodarí rozpliesť klbko záhadných zmiznutí, rovnaký osud čaká aj ďalšie dievčatá. Fjällbacka je odrazu na nohách. Otázok je veľa, odpovedí málo, až kým do prípadu nezačne strkať nos Patrikova zvedavá manželka Erika.

Úspešná švédska spisovateľka ovláda techniku udržiavania napätia na jednotku s hviezdičkou. Jednotlivé dejové línie sú usporiadané veľmi uvážlivo, ba priam geniálne, s cieľom vybičovať zvedavosť čitateľa do krajnosti. Autorka čitateľovi poskytuje komfortný priestor na vlastné špekulácie, ale zároveň si dáva veľmi dobrý pozor na to, aby dvierka k rozuzleniu zostali zamknuté až do úplného záveru. Čerešničkou na torte je mnohými čitateľmi obľúbený otvorený koniec, ktorý jednak necháva pracovať fantáziu ešte dlho po prečítaní románu a na druhej strane vytvára autorke možnosť pokračovať v príbehu v ďalšom románe.

Hoci Krotiteľ je krimiromán, vplyv ženskej duše sa v ňom nezaprie. V porovnaní s mužskými kolegami, či už s nórskym autorom Jo Nesbom, alebo švédskym rodákom Larsom Keplerom, romány Camilly Läckberg sú viac o emóciách a menej o nezávislom sexe, viac o zdravých rodinných vzťahoch a menej o problémoch skrachovaných indivdualistov. Aj opisy obetí násilia prináša autorka iba v nevyhnutne potrebnej miere a, na rozdiel od vyššie menovaných mužských autorov, sa v brutalite príliš nevŕta, čo mi je ako ženskej čitateľke veľmi sympatické. Znakom dobrého krimirománu totiž nie je násilie, vyskakujúce na vás z každej stránky, ale dobre koncipovaný príbeh s prepracovanou zápletkou. A to sa Camille Läckberg darí bravúrne. Nenadarmo on nej hovoria ako o švédskej Agathe Christie.

Camilla Läckberg je v súčasnosti považovaná za jednu z najúspešnejších švédskych komerčných autoriek. Debutovala v roku 2003 románom Ľadová princezná (slovenský preklad vyšiel v roku 2009). Ďalej nasledovali romány Kazateľ, Kamenár, Smoliar, Pankhart, Morská panna, Strážca majáka, Anjeličkárka a napokon Krotiteľ. Čitateľ sa už v prvom románe stretáva so sympatickou dvojicou – spisovateľkou Erikou Falckovou a detektívom Patrikom Hedstromom a popri kriminálnych prípadoch, ktoré spolu vždy úspešne vyriešia, sleduje ich vyvíjajúci sa vzťah a rozrastajúcu sa rodinu. Vzhľadom na vývoj hlavných aj vedľajších postáv by som odporúčala čítať romány zaradom. Stanete sa tak súčasťou “rodiny” obyvateľov Fjällbacky. Navyše je veľmi zaujímavé sledovať autorkino spisovateľské napredovanie. Čítať romány od prvého po posledný však nie je podmienka. Každý z nich totiž prináša samostatný príbeh, nezávislý od predchádzajúcich a každý jeden odporúčam.

Krotitel – Camilla Läckberg môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Krotiteľ

9.4

Záver knihy / Vyvrcholenie príbehu

10.0/10

Atraktívnosť vybranej témy

9.0/10

Presvedčivosť príbehu

9.0/10

Udržanie čitateľovej pozornosti

10.0/10

Prekvapivé zvraty a rozuzlenia

9.0/10

Pozitíva

  • zaujímavá téma
  • pútavý príbeh plný napätia
  • násilie popísané iba v potrebnej miere, bez zbytočného pitvania
  • otvorený koniec

Negatíva

  • románu nemám čo vytknúť

One thought on “Camilla Läckberg: Krotiteľ

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.