Ladislav Hrubý: Brána do zabudnutého údolia

Literárna kritika ho v roku 2004 označila za jedného z najtalentovanejších kysuckých autorov. Jeho tvorba siaha už do 80-tych rokov minulého storočia. Má za sebou niekoľko zbierok poviedok a venuje sa aj tvorbe pre deti. Napriek tomu som sa o Ladislavovi Hrubom dozvedela len vďaka náhode, keď moja dcéra priniesla z recitačnej súťaže jednu jeho knihu. Brána do zabudnutého údolia ma príjemne prekvapila a nadchla.

Brána do zabudnutého údolia môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Brána do zabudnutého údoliaAko dieťa som milovala dobrodružné príbehy, záhady, napätie a zostalo mi to dodnes. No a keďže Brána do zabudnutého údolia je označená ako dobrodružný román pre deti, automaticky sa vo mne prebudila zvedavosť. S nedočkavosťou som sa do príbehu Ladislava Hrubého začítala.

Partia chlapcov a dievčat z Kysúc sa počas prázdnin rozhodne podniknúť niekoľkodňovú túru. Pridajú sa k nim aj dvaja kamaráti – Bratislavčan Martin a Kamila z Trnavy, ktorí na Kysuciach každý rok trávia letné prázdniny. Napriek veľkým tajnostiam sa o ich pláne dozvie znepriatelená partia chlapcov, ktorí sa rozhodnú pre odplatu za to, že ich z veľkého dobrodružstva chceli vynechať. Obe skupiny sa však hlboko v horách stanú terčom neznámeho útočníka a pri úteku sa odrazu ocitnú v inej časovej dimenzii, kde im hrozí veľké nebezpečenstvo. Nájsť cestu späť však nie je vôbec jednoduché.

Moje detské roky sú už síce dávno minulosťou, no musím s radosťou konštatovať, že Brána do zabudnutého údolia bola zároveň bránou do týchto bezstarostných čias. Pri jej čítaní som úplne zabudla na okolitý svet a na chvíľu som sa opäť stala dieťaťom, ktoré na prázdninách u starej mamy na deke pod starým stromom číta jednu knihu za druhou: Africký zápisník, dobrodružstvá Pána Tragáčika, príbehy Karla Maya či fantastické romány Julesa Verna.. Autorovi sa akýmsi zázračným spôsobom podarilo navodiť tú “správnu” atmosféru. Bolo to úžasné dobrodružstvo a napätie, čo ma unieslo? Alebo dôveryhodne opísané prostredie čarokrásnych Kysúc, čo v mojich predstavách dokázalo vykúzliť živé a farebné predstavy? Alebo to bol použitý štýl a jazyk, ktorý mi viac pasuje do kníh so starším dátumom vydania? A možno to spôsobila správne vyvážená kombinácia všetkého uvedeného. V každom prípade môžem povedať, že tento detský román sa slovenskému autorovi naozaj vydaril. Zaslúžil by si, aby sa o ňom dozvedelo viac čitateľov.

V prípade, že vaše deti obľubujú dobrodružstvo s prvkami sci-fi, Brána do zabudnutého údolia bude pre nich to pravé orechové. Kameňom úrazu by mohol byť asi iba jazyk. Pripúšťam, že na dnešnú generáciu mladých ľudí môže pôsobiť trochu zastaralo a cudzo. Ak sa však s formálnou stránkou románu deti popasujú, môže byť táto kniha pre ne úžasným zážitkom.

Bránu do zabudnutého údolia vydala Matica slovenská v roku 2012. Tento rok vyšlo voľné pokračovanie románu pod názvom Amulet, dvojzubec a Hviezdy univerza. V novom príbehu mladých tínedžerov opäť čaká tajomné dobrodružstvo, tentokrát v osade blízko Trnavy.

Brána do zabudnutého údolia môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Brána do zabudnutého údolia

8

Záver knihy / Vyvrcholenie príbehu

9.0/10

Atraktívnosť vybranej témy

10.0/10

Vhodnosť na recitačné súťaže

3.0/10

Udržanie čitateľovej pozornosti

9.0/10

Prekvapivé zvraty a rozuzlenia

9.0/10

Pozitíva

  • pútavý príbeh, ktorý sa číta na jeden dych
  • napínavé dobrodružstvo s náznakom sci-fi
  • pôsobivo opísané prostredie

Negatíva

  • použitý jazyk môže na súčasného mladého čitateľa pôsobiť zastaralo

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.