Michael Weiss, Hassan Hassan, Islámský stát

Americký novinár Michael Weiss a sýrsky analytik Hassan Hassan spoločne vytvorili detailnú štúdiu, v rámci ktorej sa snažia priblížiť históriu, princípy, “filozofiu” a spôsob fungovania mimoriadne brutálnej a nebezpečnej teroristickej organizácie. Každý, kto chce pochopiť, čo je ISIS a akej hrozbe zo strany radikálneho islamu čelíme, mal by si knihu Islámský stát prečítať.

Salafizmus, takfírizmus a džihád

Islamsky stat, Hassan knihaV 80-tych rokoch čelil Afganistan sovietskej okupácii. Komunistické impérium chcelo v krajine presadiť svoju ideológiu, islamská krajina sa však začala brániť. Na podnet islamských náboženských vodcov vznikla skupina mudžahedínov, ktorí okupantom vyhlásili džihád. V roku 1984 publikoval jeden z vedúcich islamských teoretikov – Palestínec Abdulláh Azzám – knihu, ktorá hovorí o individuálnej aj verejnej povinnosti moslimov vyhnať nielen okupačné, ale aj víťazné mocnosti zo svojich svätých zemí. Azzám v tom čase síce nehovoril o zriadení medzinárodného chalifátu, ale už vtedy zvažoval možnosť vytvorenia islamského štátu vo vojnou rozbitom Afganistane. Kniha sa stala manifestom afgánskych mudžahedínov a Palestínec zaujal miesto po boku potomka miliardárov zo Saudskej Arábie – Usámu bin Ládina, zakladateľa al-Káidy.

Salafizmus – doktrína hlásiaca  návrat k náboženskej čistote a tradíciám proroka Mohameda sa začala šíriť ako oheň. Najextrémnejšia časť salafistov sa hlásila k ozbrojenému odporu. Al-Káida, v zmysle Azzámovho učenia, vyhlásila džihád nielen sovietskym okupantom, ale aj bývalým spojencom, celej “skazenej” západnej civilizácii a všetkému modernému, čo so sebou prináša západná demokracia. Príchodom Ajmana Zawáhirího na scénu sa myšlienka náboženskej čistoty rozšírila aj na samotných moslimov. Takfírizmus hovorí o exkomunikácii moslimských spoluveriacich a rozsudkoch smrti, ak sa previnia voči prísnym pravidlám islamského náboženstva. Nenávisť sa tak rozšírila aj smerom dovnútra islamských krajín.
(pokračovanie článku nižšie)
[yuzo_related]

Počas vojny v Iraku sa v krajine vytvorilo mnoho povstaleckých skupín so spletitými vzťahmi a cieľmi. Niektoré sa za pomoci Američanov snažili zbaviť diktátorského režimu a terorizmu. Islamskí radikáli zase v zmysle svojho presvedčenia chceli oslobodiť krajinu od západných okupantov a kruto trestali “zradcov” islamu za spoluprácu s nevercami. Boje boli čoraz neprehľadnejšie, v povstaleckých radoch aj štátnej armáde vládli chaos a korupcia, ktoré na oboch stranách viedli k mnohým nesprávnym rozhodnutiam s katastrofálnymi spoločensko-politickými následkami. Po páde Saddámovho režimu sa takmer porazená džihádistická armáda dobrovoľníkov na istý čas stiahla, aby sa neskôr pozviechaná, obrodená a poučená z predchádzajúcich chýb a pod novým vedením nanovo chopila svojej príležitosti, tentokrát v Sýrii.

Poučení z chýb

Vedenie ISIS si naplno uvedomilo účinky mediálnej propagandy, zastrašovania miestneho obyvateľstva a poučení z chýb svojich predchodcov zároveň vedeli aj to, že želané ovocie im prinesie iba prísna disciplína a trpezlivosť. Veľkú časť práce za nich spravila sýrska vláda na čele s prezidentom Bašárom Asadom. Ten, v snahe udržať sa pri moci, umelo vyvolal spory medzi sunnitskou väčšinou a ostatnými menšinami. Po tom, čo tieto spory vyústili v Sýrii do krvavých konfliktov, vyhlásil Asad boj proti terorizmu smerom dovnútra krajiny a svoj antiteroristický postoj deklaroval aj na medzinárodnej scéne. Autori tejto knihy sa však zhodujú v tom, že Asadovo odhodlanie bojovať proti terorizmu bol iba zastierací manéver a snaha o zabránenie podobnej vzbury proti režimu, aká sa odohrala v Iraku. Túto hypotézu potvrdzujú mnohé výpovede očitých svedkov z oboch strán barikády, ktoré hovoria len o boji “naoko”. Navyše existuje mnoho dôkazov o tom, že armáda ISIS sa po Sýrii od začiatku pohybovala beztrestne a veľmi nenápadne zaberala stále nové územia. Postupovala pritom trpezlivo a vždy podľa rovnakého kľúča. Najprv mestá a regióny oslobodila od skorumpovaných a brutálnych povstaleckých skupín a stanovila poriadok. Tým si získala dôveru obyvateľov unavených z bojov a chaosu. Následne zaviedla právo šaría a kruté rozsudky smrti pre všetkých, ktorí sa nejakým spôsobom vymykali stanoveným  pravidlám správania. Oponentom islamského chalifátu a nepriateľom ideológie ISIS zostávala jediná možnosť na záchranu života: Útek, ktorý, ako vieme, ochromil celú západnú Európu.  

Je veľmi náročné v krátkosti zhrnúť obsahovo nabitú štúdiu, akou je Islámský stát. Každý, kto má záujem o túto mimoriadne aktuálnu tému, nájde tu obsiahle vysvetlenia a detailné odpovede na mnohé otázky. Kniha je kombináciou dobrej znalosti problematiky, osobnej skúsenosti autorov a poctivej investigatívnej práce. Autori sa pokúšajú priblížiť spôsob myslenia a konania radikálnych islamistov a snažia sa vysvetliť základné princípy fungovania armády teroru a ideológie Islamského štátu. Podľa nich je zaujímavé, že konanie ISIS sa nijakým spôsobom neodlišuje od bývalých európskych totalitných režimov. Propaganda, vymývanie mozgov, zastrašovanie, násilie a genocída obyvateľstva, známe z čias nacizmu, stalinizmu či komunizmu, fungujú aj v totalitnom Islamskom štáte. Rozdiel je iba v ideológii režimu.

Hoci čítanie obsiahlej štúdie vôbec nie je jednoduchou záležitosťou a vyžaduje mnoho pozornosti a trpezlivosti, odporúčam vydržať až do konca. Keď už pre nič iné, tak aspoň kvôli pochopeniu dôležitej myšlienky, že nie každý moslim je islamista a, paradoxne, nie každý islamista je moslim.

Islámský stát je slovenskému čitateľovi k dispozícii iba v českom preklade, čo ma osobne opäť dosť mrzí. Na druhej strane však chápem aj slovenské vydavateľstvá, ktoré pre takýto typ publikácie nemajú dostatočne veľkú čitateľskú základňu a jej slovenské vydanie by tak s vysokou pravdepodobnosťou bolo z ekonomického pohľadu stratovou záležitosťou.

Islámský stát

8.4

Celkový dojem

10.0/10

Aktuálnosť

10.0/10

Nestrannosť a dôveryhodnosť

10.0/10

Udržanie čitateľskej pozornosti

4.0/10

Nové informácie

8.0/10

Pozitíva

  • informačná hutnosť - známe informácie podané v nových súvislostiach plus mnoho nových informácií
  • dôsledná investigatívna práca
  • dôveryhodnosť (osobná skúsenosť autorov a výpovede očitých svedov)
  • snaha o zachovanie objektívneho pohľadu

Negatíva

  • čitateľ sa vo vzťahoch a udalostiach miestami stráca, chcelo by to grafické znázornenia
  • časovo náročné čítanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.