Nina Špitálníková: Svědectví o živote v KĽDR

O Kórejskej ĺudovodemokratickej republike som už prečítala zopár kníh. Všetko to boli príbehy utečencov, ktorým sa podarilo šťastne uniknúť zo spárov dynastie Kimov. Predpokladala som preto, že ďalšia kniha ma už ničím neprekvapí. Mýlila som sa. Nina Špitálníková prostredníctvom rozhovorov so siedmimi utečencami, odhaľuje život Severokórejčanov do šokujúcich detailov. 

Koreanistka Nina Špitálníková, v súčasnosti považovaná za odborníčku na KĽDR, ako prvá žena zo Západu absolvovala stáž na Severokórejskej univerzite Kim Il-songa, a to dokonca dvakrát. Zážitky zo študijného pobytu pretavila v roku 2017 do knihy Mezi dvěma Kimy. Svoju aktuálnu knihu Svědectví o živote v KĽDR postavila na rozhovoroch s utečencami, ktorí našli azyl v Južnej Kórei a súhlasili s publikovaním svojich svedectiev. Podklady pre svoju knihu zbierala od roku 2014. Vzhľadom na to, že publikáciou osobných príbehov by mohla svojich respondentov a hlavne ich príbuzných, ktorí naďalej žijú v Severnej Kórei, ohroziť na živote, autorka zmenila niektoré faktické údaje tak, aby títo ľudia neboli vystopovateľní. Inak rozhovory zverejnila tak, ako boli nahratéé. 

“Nikdo není svobodný, dokud nejsou svobodní všichni.” (str. 12)

Nina Špitálníková - Svědectví o životě v KLDR

Nine Špitálníkovej sa podarilo do knihy dostať mužov a ženy rôznych generácií a spoločenských vrstiev. Niektorí z nich zažili ešte začiatky vlády dynastie Kimov, iní sa narodili až po veľkom hladomore, ktorý výrazne zdecimoval počet obyvateľov a otriasol základmi dôvery občanov v neohrozenú moc štátu. Čitateľ má vďaka dobre vedeným rozhovorom možnosť nahliadnuť do života rodín s rôznym songbunom (zložitý kastový systém, ktorý sa dedí po predkoch). Tým, že autorka strávila pomerne dlhý čas v Severnej Kórei ako študentka, mala príležitosť vidieť tamojší život  trochu inak ako bežný turista. Respondentom sa dokázala dostať pod kožu a vytiahnuť z nich maximum. Šokujúce výpovede utečencov prekvapia nielen tých, čo tejto totalitnej krajine doposiaľ nevenovali veľkú pozornosť. Mnohé zarážajúce momenty zaskočia aj čitateľov, ktorí už čo-to o Severnej Kórei vedia. 

Zo siedmich rozhovov sa dozviete oveľa viac o fungovaní kastového systému, spôsobe vzdelávania, nefunkčnom zdravotníctve. Šokuje vás priebeh povinnej vojenskej služby aj to, že hrozba pracovného tábora, či trest smrti visí prakticky nad každým Severokórejčanom, deti nevynímajúc. Spoznáte spôsob fungovania bežnej rodiny, dozviete sa, prečo v Severnej Kórei nikto nikomu neverí a prečo tu nemôžu fungovať skutočné priateľstvá. 

Výpovede utečencov vami otrasú a možno sa z vás na chvíľu stanú samozvaní sudcovia, niektoré rozhodnutia a názory budú pre vás nepochopiteľné. Autorka v úvode knihy sama priznáva, že spočiatku mala problém práve s tým, že konanie utečencov súdila. Je to prirodzené, pretože nikto “zvonka” nemusel čeliť tlaku a okolnostiam, ktorým denndenne čelia Severokórejčania. Skúste si však spomenúť  na zašlé časy druhej polovice 20. storočia, na praktiky ŠTB, perzekúcie, na prvomájové sprievody, kde sme dobrovoľne-nasilu oslavovali komunistických vodcov. Spomeňte si na pioniersky sľub “budovať a brániť”, či dlhé rady ľudí pred obchodmi, trpezlivo čakajúcich na nedostatkový tovar. A potom vynásobte svoje zážitky desiatimi. Možno si po tom všetkom uvedomíte, akí šťastný a spokojný život vediete. Pretože, keď máte slobodu, máte všetko. 

Ak sa chcete o Severnej Kórei niečo dozvedieť, určite vám na začiatok odporúčam práve knihu Svědectví o živote v KĽDR. Nebude to oddychové čítanie, ale je to mimoriadne dobre spracovaná publikácia, ktorá vám prezradí o živote v tejto krajine všetko podstatné. V prípade, že budete chcieť ďalej pátrať a spoznávať životné príbehy ďalších utečencov, tu nájdete recenzie na štyri staršie publikácie, ktoré môžu prispieť do skladačky s názvom Severná Kórea. 
Rozhovor s Ninou Špitálníkovou si môžete vypočuť tu https://youtu.be/cJD_rjpQef8. Okrem iného sa v ňom dozviete, ako jej kniha vznikala, čo bolo pre ňu ako autorku najťažšie a koreanistka sa s vami podelí aj o vlastné dojmy a zážitky zo Severnej Kórei.

Svědectví o živote v KĽDR

10

Atraktívnosť vybranej témy

10.0/10

Presvedčivosť

10.0/10

Udržanie čitateľovej pozornosti

10.0/10

Momenty prekvapenia

10.0/10

Celkový dojem

10.0/10

Pozitíva

  • staroslitvo zostavená publikácia je veľmi autentická,
  • autorkina osobná skúsenosť sa pozitívne podpísala na kvalite vedených rozhovorov
  • pri čítaní nie je možné nudiť sa
  • kniha čitateľovi pomôže doceniť vlastnú slobodu

Negatíva

  • nemám čo vytknúť

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.