Staré ale dobré 5. časť – Klára Jarunková, Jediná

Klára Jarunková
Klára Jarunková (foto: TASR)

Hľadala som v knižnici pre dcéru prózu na Hviezdoslavov Kubín a našla som toto výnimočné dielo známej slovenskej autorky Kláry Jarunkovej. Už síce dávno nepatrím do vekovej kategórie, ktorej je román Jediná určený, ale musím konštatovať, že ma očaril a úplne pohltil.

Román Jediná pvýkrát vyšiel v roku 1963 a podľa mňa patrí dodnes medzi to najlepšie z pôvodnej slovenskej tvorby pre mládež. A nie je to iba môj subjektívny názor. Každý, komu som spomenula, čo mám rozčítané, potvrdil, že je to naozaj dobrá voľba.

Klára Jarunková v románe odhaľuje dušu mladého dievčaťa, ocitajúceho sa na prelome medzi detstvom a dospelosťou. Štrnásťročná Olga Polomcová rieši  generačné rozdiely, bojuje s nepochopením zo strany dospelých, zažíva prvú lásku aj prvé sklamania, spoznáva komplikovanosť medziľudských vzťahov a hľadá si svoje vzory aj miesto v živote. Jedným slovom, naráža na bežné problémy mladého človeka, vďaka čomu sa aj dnes mnoho čitateliek dokáže s hlavnou hrdinkou identifikovať.

Na začiatku románu sa čitatelia zoznamujú s dieťaťom a počas čítania sa stávajú svedkami postupnej vnútornej aj vonkajšej premeny hlavnej hrdinky na mladú ženu. Vtipné poznámky mladej Oľgy na adresu dospelých, pohľad na svet detskými očami, spočiatku prevažujú nad vážnymi úvahami o živote. Snaha vymaniť sa z pevného rodičovského zovretia (ako jedináčik to nemá ľahké), prvá láska, prinášajúca so sebou aj prvé trápenia, životne dôležitý krok, akým sú prijímacie pohovory na strednú školu, spôsobia, že Oľga začína svet vnímať dospelejšími očami. Na záver definitívne prestriháva pupočnú šnúru s detstvom (tento krok krásne symbolizuje odstrihnuté dievčenského vrkoča), aby nastúpila na vlak do neznámeho sveta dospelosti. Síce bez spiatočného lístka, no s odhodlaním prežiť spokojný a hlavne šťastný život.

Často preklikávam ponuky internetových obchodov a trávim hodiny voľného času v kníhkupectvách pri hľadaní kníh, ktoré by som mohla dať prečítať mojej štrnásťročnej dcére s vedomím, že jej ponúkam aj niečo viac ako pozlátko a povrchný pohľad na svet. Málokedy však naďabím na niečo, čo zodpovedá mojim prísnym kritériám na dobrú knihu. Darmo, biznis je biznis aj v tomto odvetví. Nehovoriac o tom, že hľadať prienik medzi tým, čo sa páči jej a tým, čo chcem ja, je niekedy sizyfovská práca. Našťastie v knižniciach sa ešte stále dajú nájsť naozaj dobré kúsky, ktoré stoja za prečítanie. I keď sú často odložené v tých najspodnejších policiach. Román Jediná od Kláry Jarunkovej rozhodne patrí do kategórie “staré ale dobré”.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.