Staré ale dobré 3. časť – Hlava XXII

“Dobrý výber…” Týmito slovami sa mi prihovorila jedna známa na autobusovej zastávke, keď ma pristihla pohrúženú do čítania. Vtedy som bola ešte len na začiatku a zatiaľ som ten pocit nemala. Práve naopak. Premýšľala som nad tým, čo milióny čitateľov predo mnou na Hlave XXII tak veľmi nadchlo. Stačilo sa však prelúskať cez prvé kapitoly a pochopila som, že toto dielo Josepha Hellera je priam geniálne.

Hlava XXII – Joseph Heller môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Protivojnový román Hlava XXII vyšiel v roku 1961 a spočiatku nespôsobil žiadny rozruch. Hellerov vydavateľ bol však presvedčený o výnimočnosti diela a čas mu dal za pravdu. Prvotina Josepha Hellera sa stala bestellerom a dnes právom patrí medzi legendárne diela americkej literatúry.

hlava-22Istý americký spisovateľ o tomto kultovom románe povedal, že je to najhumornejšia a zároveň najsmutnejšia kniha, akú kedy čítal, avšak naskrz pradivá. Zdá sa vám toto tvrdenie nelogické? To len preto, že ste Hlavu XXII ešte nečítali. Toto dielo je totiž od začiatku až do konca postavené na protikladoch, absurdných situáciách, paradoxoch a logických nezmysloch. Už len vážne a smutné historické obdobie, do ktorého je príbeh vsadený, stoji v ostrom kontraste s výrazovými prostriedkami, ktoré sú typické pre komédiu – humor, hyperbola, satira či paródia. Čítanie tohto diela vám prinesie rovnaký zážitok, ako keď počúvate človeka s vážnou tvárou rozprávať vtip s veľmi dobrou pointou.

Dej knihy sa odohráva počas druhej svetovej vojny na ostrove Pianosa v Stredozemnom mori, odkiaľ americké bombardovacie jednotky útočia na Taliansko. Hlavný hrdina – dôstojník americkej armády Yossarian – sa snaží dostať domov. Problémom je však nezmyselný vojenský predpis (hlava XXII), ktorý hovorí, že vojaci po odlietaní požadovaného počtu náletov, sú z vojny odvelení. Na druhej strane však rovnako platí aj predpis, že vojak musí svojho veliaceho dôstojníka za každých okolností poslúchnuť. No a kedže plukovníci letky neustále zvyšujú počet náletov, odchod domov je pre vojakov nemožný. Jediná možnosť, ako sa z letky dostať, je byť bláznom. A tu je háčik, ktorý najvýstižnejšie popisuje tento citát:

“Hlave XXII neprešiel nikto cez rozum. Hlava XXII stanovovala, že starosť o vlastnú bezpečnosť tvárou v tvár bezprostrednému a ozajstnému nebezpečenstvu je prejavom zdravého rozumu. Orr bol blázon a mohli ho preradiť. Stačilo iba požiadať o to; ale len čo by to urobil, nebol by viac bláznom a musel by si odkrútiť ďalšie nálety. Orr by bol blázon, keby šiel na ďalšie nálety a bol by normálny, keby tak neurobil; ale ako normálny by si ich musel odlietať. Ak by lietal ďalej, bol by blázon a potom by už nemusel lietať. Ibaže, ak by to nechcel robiť, bol by normálny, a teda by musel lietať ďalej. Geniálna jednoduchosť Hlavy XXII na Yossariana hlboko zapôsobila. Uznanlivo zahvízdal.”

Autor vo svojom diele poukazuje na nezmyselnosť vojny, odhaľuje prospechárstvo jednotlivcov, zneužívajúcich vojnový stav na dosiahnutie osobného zisku, robí si posmech z neschopnosti veliacich dôstojníkov. Kniha je členená na kapitoly, pomenované podľa jednotlivých príslušníkov vojenskej letky, ktorých Jospeh Heller v románe postupne bližšie predstavuje. Čitateľ tak spoznáva problémy radových vojakov, dôstojníkov, zdravotníckych pracovníkov, vojenského kaplána – ich pohľad na vojnu, spôsoby ich myslenia či motívy konania. Ústredným problémom všetkých je strach – z nepriateľa, zo smrti, zo straty postavenia, zo zlyhania, zo straty lásky, z bankrotu… Tento všadeprítomný strach a bezvýchodiskovosť situácie vyúsťujú do paranoje, z ktorej sa dá so zdravou kožou uniknúť iba cez osobnú vzburu proti celému systému.

Joseph Heller sa netají tým, že vo svojom románe vychádzal z osobných skúseností, keďže v 40-tych rokoch sám pôsobil ako dôstojník americkej bombardovacej letky. Hlava XXII je teda v prvom rade protivojnový román. Avšak písať ho začal až v roku 1953 a pracoval na ňom dlhých osem rokov. Teda v čase, keď medzi západným blokom a komunistickým východným blokom vrel skrytý konflikt známy pod názvom studená vojna. Je preto prirodzené, že aj táto historická skutočnosť našla svoje miesto v najznámejšom diele Josepha Hellera. Obavy Američanov z rozmáhajúceho sa komunistického režimu sa spomínajú na viacerých miestach románu.

Od prvého vydania protivojnového románu Hlava XXII prešlo už 55 rokov, no ešte aj dnes po ňom siahajú milióny čitateľov. Ak patríte k tým, čo túto čiernu komédiu zatiaľ nečítali, určite vám ju odporúčam. Je to naozaj dobrý výber.

Joseph Heller po úspešnom debute napísal ešte šesť ďalších románov. Po Hlave XXII to bol román Niečo sa stalo (Something Happened), ktorý sa dočkal uznania od literárnej kritiky aj čitateľského úspechu, ďalej Gold nad zlato (Good As Gold), Boh vie (God Knows), Namaľujte si to (Picture This), román Záverečná! (Closing Time), ktorý je voľným pokračovaním Hlavy XXII a nakoniec Portrét starého umelca (Portrait Of The Artist As An Old Man). Okrem toho vydal aj dve autobiografie a divadelnú hru Bombardovali sme New Haven (We Bombed in a New Haven).

Hlava XXII – Joseph Heller môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.