Detské knihy vyberajte starostlivo

Blížia sa vianočné sviatky a hoci dnes už kniha pod stromčekom (žiaľ) nie je nijaké terno (play station, tablety, mobily sú dnes pre knihy veľkou konkurenciou), predsa len by som sa s vami chcela podeliť o niekoľko nápadov na dobrú knihu, ktorej sa vaše ratolesti potešia.

Keď som bola malá, rodičia mi na narodeniny, či meniny kupovali knihy. Nachádzala som ich aj pod vianočným stromčekom. A nebola som sklamaná. Práve naopak. Neskutočne som sa z každej tešila a naozaj každú som aj prečítala. Niektoré mi utkveli v pamäti viac, iné menej. A niektoré mi prirástli k srdcu natoľko, že som ich presunula z mojej detskej knižnice do knižnice mojich detí. A prikúpila som ďalšie, pretože dobrých kníh nikdy nie je dosť.  

Ale čo sú to vlastne dobré knihy? Ako vybrať pre deti tú správnu literatúru? Odborník by vám vedel vymenovať desiatky atribútov. Ja síce odborník nie som, ale mám vlastné kritériá, podľa ktorých sa riadim pri výbere kníh pre moje deti: Dobrá kniha musí malého čitateľa zaujať, musí byť pútavá, prihovárať sa deťom v ich jazyku, musí byť plná fantázie a v neposlednom rade by mala plniť aj výchovnú funkciu. Ideálne je, ak je doplnená kvalitnými ilustráciami, pretože deťom – hlavne tým menším – pomáhajú dotvárať príbeh, ktorý spracúvajú vo vlastnej fantázii. Po formálnej stránke musí mať detská kniha bezchybnú syntax a gramatiku. Štylistické nedostatky, gramatické chyby a preklepy, zlá vetná skladba v textoch pre deti nemajú čo robiť. Knihy, ktoré nespĺňajú tieto moje súkromné kritéria, považujem za brak a zbytočne vyhodené peniaze. (Typickým príkladom braku si síce krásne ilustrované, ale po formálnej stránke absolútne nekvalitné disneyovky. Často majú zlý preklad bez kontroly jazykového redaktora a sú šité horúcou ihlou. Tie svojim deťom určite nekupujte.)

Knihy som kvôli lepšej prehľadnosti rozdelila do troch kategórií: klasické ľudové rozprávky, autorské rozprávky a príbehy a súčasná detská literatúra. Po prekliknutí na názov diela si môžete overiť jeho aktuálnu cenu a dostupnosť v obchodoch, prípadne nájsť doplňujúce informácie.

Klasické ľudové rozprávky

Rozprávka ako žáner pôvodne vôbec nebola určená pre deti. Slúžila na zábavu dospelých. Niektoré rozprávky Pavla Dobšinského v pôvodnom znení v sebe nesú až hororový nádych. Do detských kníh však, pravdaže, boli upravené tak, aby nevystrašili, ale potešili, zabavili a poučili. Dobšinského rozprávky vyšli vo viacerých zbierkach. Mňa však mimoriadne oslovila kniha Najkrajšie slovenské rozprávky s ilustráciami Martina Benku. Nájdete v nej 76 krásnych ľudových rozprávok a táto kniha by nemala chýbať v žiadnej detskej knižnici.

Hovorí vám niečo Zlatá a Strieborná kniha rozprávok? Sú to dve zbierky krásnych rozprávok známej českej spisovateľky Boženy Němcovej, ktorá zachraňovala rozprávkové príbehy v Čechách. Obe zbierky vrelo odporúčam. Ako dieťa som ich milovala.

Aj v Nemecku mali svojich rozprávkarov. Boli nimi bratia Jacob a Wilhelm Grimmovci, ktorí, podobne ako Pavol Dobšinský, zasvätili záchrane a zbieraniu ľudových rozprávok celý svoj život. Najkrajšie rozprávky bratov Grimmovcov budú určite prínosom do zbierky vašich detí.

Mne osobne k srdcu veľmi prirástla kniha Z rozprávky do rozprávky, ktorú zostavila Eleonóra Gašparová. Krásne ilustrovaná verzia z roku 1962 sa už predáva asi iba v antikvariátoch, ale je možné, že nové vydania nájdete aj dnes na pultoch kníhkupectiev.

Autorské rozprávky a príbehy

Keď hovoríme o rozprávkach, nesmieme zabudnúť  na najväčšieho rozprávkara všetkých čias – Dána Hansa Christiana Andersena. Dokopy 50 jeho rozprávkových príbehov nájdete na jednom mieste a to v krásne ilustrovanej, kúzelnej Knihe rozprávok.

Do detskej literatúry sa však nezmazateľne zapísali aj ďalší autori. Napríklad francúzsky spisovateľ Antoine de Saint-Exupéry a jeho Malý princ. Alebo taliansky autor Carlo Collodi, ktorý priniesol svetu Pinocchiove dobrodružstvá. Kto z nás by nepoznal Čarodejníka z krajiny Oz od Lymana Franka Bauma, alebo Guliverove cesty Jonathana Swifta? A čo tak Astrid Lindgrenová a jej úžasná Pipi Dlhá Pančucha? V Čechách nesmieme zabudnúť na Josefa Čapka a jeho notoricky známe Rozprávky o psíčkovi a mačičke. A ešte je tu nemecký autor Erich Kästner, od ktorého si ja z detstva veľmi rada spomínam na príbeh Lujza a Lotka a knihu Emil a detektívi.

Slovensko v tomto ohľade tiež nezaostáva. Ako dieťa som sa doslova zamilovala do rozprávok Jozefa Cígera-Hronského Smelý Zajko a Smelý Zajko v Afrike. Knihy som mala požičané a keď sa narodili moje deti, neváhala som s ich kúpou. Pridala som k nim aj rozpávku Budkáčik a Dubkáčik. Hronského zbierku dopĺňajú Tri múdre kozliatka.

Bohatstvo literárnej tvorby pre deti dopĺňajú aj také významné mená ako Krista Bendová, Mária Ďuríčková, Jozef Pavlovič, Mária Rázusová-Martáková či Milan Rúfus. Čokoľvek od týchto slovenských autorov svojim deťom kúpite, bude to vzácny vklad do ich zbierky. Okrem prózy prinášajú navyše aj krásne veršované texty, ktoré určite obohatia vaše spoločné čítanie.

Súčasná detská literatúra

A dostali sme sa k poslednej kategórii. S autormi sa dnes akoby roztrhlo vrece a na pultoch slovenských kníhkupectiev nájdete kvantá kníh určených pre deti. Na jednej strane je fajn, že je čo čítať, na strane druhej treba však o to viac zvažovať, ktorá kniha je naozaj prínosom, hodnotou literatúrou a zaslúži si svoje miesto v knižnici vašich detí, a do ktorej sa, naopak, neoplatí investovať peniaze ani čas.

Kritiku nechám na kritikov a ja vám na nasledujúcich riadkoch predstavím detské knihy, ktoré mňa a moje deti mimoriadne oslovili a možno potešia aj tie vaše.

Knihou číslo jeden v mojom zozname je Malá princezná od Jána Uličianskeho. Je to krásna knižočka o malom dievčatku, ktoré túži nájsť si na našej Zemi svoje vysnívané miesto, kde by cítilo pokoj, lásku a teplo domova. Kniha je po obsahovej stránke výnimočná a navyše doplnená orginálnymi ilustráciami Miloša Koptáka. A keď už spomínam Jána Uličianskeho, nemôžem obísť ani ďalšiu jeho knihu Analfabeta Negramotná, ktorá tiež prináša krásny, originálny príbeh s neuveriteľnými dobrodružstvami a oplatí sa mať ju doma.

Výborné knihy pre detí napísala aj Jana Bodnárová. Doma máme Dievčatko z Veže a zbierku tejto slovenskej autorky plánujeme rozšíriť aj o ďalšie knihy ako Dita a Barborkino kino.

Do tohto článku určite patrí aj kniha Marky StaviarskejMarínka Somarinka. Viac sa o nej dozviete aj v našej nedávnej recenzii. Deťom sa bude určite páčiť. Aktuálne som dočítala aj knihu Sylvie Záhorovej Rozprávky z ôsmeho svetadielu a musím povedať, že aj táto knižočka si jednoznačne zaslúži vašu pozornosť pre svoj obsah, podstatu aj formu. O nej tiež hovorím viac v recenzii. Mimi a Líza od trojice autoriek Katarína Kerekešová, Katarína Moláková a Saša Salmela patrí medzi bestsellery súčasnej detskej literatúry (recenzia na knihu Mimi a líza). Odporúčam kúpiť obe časti.

Ak vaše deti uprednostňujú kratšie prozaické útvary, alebo vtipné, veršované texty, poobzerajte sa po Danielovi Hevierovi, alebo kúpte básne pre deti od Ľubomíra Feldeka. A prípade, že niekde v antikvariáte náhodou narazíte na Feldekovu Modrú a Zelenú knihu rozprávok (tie, ktoré ilustroval Albín Brunovský), určite neváhajte. Zbierku môžete doplniť aj o najnovšiu Čiernobielu knihu rozprávok.

Zo zahraničných autorov by som chcela poukázať na Roalda Dahla a najmä jeho Matildu. Mojej dcére sa táto kniha veľmi páčila.

V rámci tejto kategórie by som ešte chcela pridať jednu mimoriadne vydarenú knihu od Vydavateľstva IKAR – Zlatá reťaz. Zostavila ju Elena Slobodová a nájdete v nej rozprávky, príslovia, porekadlá, pranostiky, hádanky, veršovanky, spievanky. Knihu navyše nádherne ilustrovala Katarína Ilkovičková.

No a v neposlednom rade určite odporúčam kúpiť deťom Ezopove bájky a Staré grécke báje a povesti. Obe knihy považujem za povinnú výbavu detskej knižnice. Pri výbere si však dajte pozor na kvalitné vydania. Tiež ich je viac.

Svet detskej literatúry je naozaj veľmi bohatý. Stačí sa iba poriadne poobzerať a starostlivo vybrať tie knihy, ktoré vaše deti zaujmú. Neoberajme ich o čaro krásnych rozprávok, o fantastické či dobrodružné príbehy a dobrý koniec, na ktorom zvoní zvonec. Čítajme deťom príbehy a rozprávajme sa o nich. O dobre a zle, o skromnosti a pýche, o chudobe a bohatstve, o odvahe a strachu, o inakosti, o ľudskosti, o viere, láske, nádeji a o všetkom podstatnom, čo si ponesú  až do svojej dospelosti. Pretože knihy nielen zabávajú, ale tie naozaj dobré aj učia a vychovávajú.

Pevne verím, že môj článok vás inšpiroval a aj k vám Ježiško tento rok prinesie pod stromček aspoň jednu malú knižočku. Pre tejto príležitosti vám a vašim deťom prajem len tie najkrajšie chvíle strávené jej čítaním.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.