Blaine Harden: Útek z tábora 14

Sú knihy, ktoré vás úprimne nadchnú, potešia, zabavia, po dočítaní poslednej strany je vám trochu smutno, ale len dovtedy, kým neotvoríte ďalšiu. Len málo je takých, čo vo vás zanechajú nezmazateľnú stopu. Práve k takým patrí kniha Blaina Hardena Útek z tábora 14. Nepotešila ma, ani nezabavila. Na posolstvo jej šokujúceho príbehu však nikdy nezabudnem.

Útěk z tábora 14 – Blaine Harden môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Utek z tabora 14O hrôzach pracovných táborov sa dozvedáme z dokumentov o Stalinovych gulagoch či Hitlerových koncentračných táboroch. V politických väzenských táboroch KĽDR však ešte aj dnes žijú strašným životom desiatky tisíce väzňov, ktorí sa nejakým spôsobom “previnili” voči vládnemu režimu najprv Kim Ir-sena, potom jeho syna Kim Čong-ila a dnes už aj vnuka Kim Čong-una. Jedným z väzňov bol aj Šin Tong-hjok. Voči režimu sa neprevinil ničím. Iba sa narodil dvom ľuďom za ostnatým drôtom, ktorých zväzok predurčili dozorcovia tábora. Ich úlohou bolo poslúchať, pracovať a splodiť ďalších “otrokov”. Kniha prináša spomienky mladého muža na život v tábore a príbeh jeho strastiplnej cesty za slobodou.

Šin v knihe prirovnáva život v tábore k peklu na zemi. Medzi väzňami, manželmi, rodičmi a deťmi tam nefungujú žiadne citové väzby. Na lásku či priateľstvo tu nie je priestor. V tábore vládne iba strach a hlad. Väzni sa navzájom sledujú, podozrievajú, nenávidia a udávajú, aby si zabezpečili trochu jedla navyše, či lepšie postavenie v očiach krutých dozorcov. Matka svoje dieťa neváha do krvi zmlátiť, ak jej ukradne trochu jedla, ktoré sa jej podarí nenápadne prepašovať do skromného príbytku. Mladý Šin nepozná pohladenie, nevie, čo je posteľ, teplé oblečenie, či pocit sýtosti. Akoby zázrakom prežíva všetky choroby, útrapy, pretĺka sa ťažkými podmienkami a keď sa dozvedá o plánovanom úteku matky a brata, neváha ich bez mihnutia oka nahlásiť dozorcom. Sám sa pritom dostáva do podozrenia a niekoľko mesiacov strávi v podzemnom väzení, kde je nepredstaviteľne strašným spôsobom mučený. Smrti unikne iba o vlások, vďaka starému väzňovi, ktorý mu ošetruje zapálené rany a horúčky mu pomáha prekonávať rozprávaním o živote za ostnatými hranicami tábora. Po prepustení z podzemia sa spolu s otcom stáva svedkom verejnej popravy matky aj brata. Nepohne ani brvou, nevytečie mu jediná slza. Smrť matky a brata prijíma ako prirodzený následok ich zrady. Boli predsa nepriatelia štátu a tak aj skončili. Aj vďaka “vzornému správaniu” má Šin opäť šťastie, keď po skončení školy dostane “dobrú” prácu. Tu sa zoznamuje s novým väzňom, ktorý do tábora prišiel iba nedávno a pozná skutočný život. Dostáva ďalšie lekcie o tom, že okrem ich milovanej krajiny existujú mnohé ďalšie, že Zem je guľatá a že sloboda je tá najkrajšia vec na svete. Slová spoluväzňa nedajú Šinovi spávať a spoločne začínajú plánovať útek, o ktorý sa pokúsia v roku 2005. Cez elektrinou nabitý ostnatý drôt sa však podarí ujsť iba Šinovi. Jeho spoluväzeň umiera po zásahu elektrickým prúdom. Šin sa však neobzerá. Jeho útek za slobodou sa iba začína…
(pokračovanie článku nižšie)
[yuzo_related]

Mladý Severokórejčan prežil v pracovnom tábore 24 rokov svojho života. Ako uviedol v rozhovore s Blainom Hardenom, aj v ďalších rozhovoroch, ktoré nasledovali po zverejnení jeho životného príbehu, telo má síce slobodné, no jeho duša zostala navždy uväznená v pekle zvanom Tábor 14. Jeho podrobnú mapu aj všetky bolestné spomienky má navždy vryté hlboko vo svojej pamäti.

Knihu Útek z tábora 14 som čítala vlani, no ešte aj po roku mi naskakuje husia koža zo Šinovej spovede. Zanechala vo mne hlboký dojem a značne zmenila môj pohľad na mnohé životné situácie. Nedávno Šin na svojom facebookovom konte priznal, že nie všetko v knihe je pravda, pričom to odôvodnil to tým, že niektoré časti minulosti chcel utajiť sám pred sebou, aby nemusel opätovne prežívať všetku tú bolesť. Autor Blaine Harden sa vyjadril, že knihu opraví podľa nových faktov, no podľa jeho slov základný príbeh a posolstvo zostávajú platné.

Nechcem nikoho otravovať výkladom histórie KĽDR, jej ekonomike či reáliách. Všetky objektívne informácie o Severnej Kórei sú dostupné napríklad na Wikipédii. Na YouTube zase nájdete videá (skúste si porovnať oficiálne štátne a tie, nakrútené tajne, ktoré sa z krajiny podarilo prepašovať turistom). Existencia väzenských táborov v krajine, ktorá je sama o sebe jedným obrovským väzením, je nepopierateľná. Kým vy si dnes pri výdatnej večeri zanadávate na nízky plat, či arogantného šéfa a po príjemnom kúpeli si líhate do teplej postele, tisíce ľudí na východe Ázie práve teraz otročia, hladujú a mrznú v strašných podmienkach pracovných táborov. V beznádeji, bez lásky a bez SLOBODY.

Je ťažké hodnotiť knihu ako je táto podľa rovnakých kritérií ako nejaký fiktívny románový príbeh, detskú rozprávku či nervydrásajúci triler. Napriek tomu tak spravím vo viere, že každý z vás pochopí, čo som tým chcela povedať.

 

Útěk z tábora 14 – Blaine Harden môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

 

Útek z tábora 14

9.6

Záver knihy / Vyvrcholenie príbehu

10.0/10

Atraktívnosť vybranej témy

10.0/10

Presvedčivosti príbehu

8.0/10

Udržanie čitateľovej pozornosti

10.0/10

Prekvapivé momenty

10.0/10

Pozitíva

  • Príbeh, ktorý zmení váš pohľad na život.

Negatíva

  • Nové informácie, ktoré vyšli najavo, čitateľa trochu zneisťujú a podkopávajú základné posolstvo príbehu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.